Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bankructwo Mars One Ventures AG


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mars-one-2014-702x336.jpg

Jedna z grafik prezentująca wizję bazy Mars One / Credits - Mars One

 

Jedna z form działalności Mars One – firma Mars One Ventures AG – zbankrutowała w styczniu 2019.

 

W maju 2012 roku, Holender Bas Lansdorp ogłosił inicjatywę Mars One. Jej cel wydaje się być dość fantastyczny – wysłanie czwórki śmiałków na Marsa w locie „w jedną stronę” z załogowym lądowaniem już w 2023 roku (lub dwa lata później). Co więcej, Bas Lansdorp twierdził wówczas, że wszystkie technologie potrzebne do zbudowania pierwszej stałej ludzkiej osady na innym ciele niebieskim już istnieją lub wkrótce powstaną. Astronauci mieli pozostać na Czerwonej Planecie do końca swoich dni.

 

Co ciekawe, projekt Mars One od początku miał także wymiar medialny – każdy etap podróży wcześniej wyselekcjonowanych astronautów miał być transmitowany „na żywo” w formie programu TV. Był to z pewnością kontrowersyjny pomysł, który jednocześnie sugeruje potencjalne źródło dochodów dla organizatorów Mars One.

 

Początkowo media bardzo zainteresowały się Mars One. Doniesienia na temat takiej formy wysłania człowieka na Czerwoną Planetę obiegły wszystkie większe źródła medialne na całym świecie. Mars One pojawiał się także w kilku popularnych serialach telewizyjnych – głównie za sprawą możliwości kandydowania do lotu na Marsa.

 

Selekcja przyszłych astronautów odbywała się globalnie w formie online, z obowiązkową płatnością przy każdym ze zgłoszeniu. Płatność wyniosła od 5 do 75 dolarów, w zależności od narodowości kandydata (wyższa dla „bogatych państw”). Według Mars One pierwszy etap zakończył się wielkim powodzeniem, w którym inicjatywa otrzymała ponad 200 tysięcy zgłoszeń. Co do tej popularności pojawiło się dużo wątpliwości i w miarę zdobywania rozgłosu przez Mars One, coraz częściej odzywały się także krytyczne głosy. W styczniu 2014 roku w obszernym artykule zebraliśmy najważniejsze kontrowersje wokół Mars One. Co ciekawe, szybko otrzymaliśmy także ripostę ze strony jednego z kandydatów na astronautę Mars One.

 

W połowie dekady „gwiazda” Mars One zaczynała blednąć. Przedstawiciele tej inicjatywy informowali o kolejnych przesunięciach w starcie pierwszej misji. Strona tej inicjatywy przestała być regularnie aktualizowana w połowie 2017 roku – po czym pojawiły się jedynie dwa wpisy (listopad 2017 i sierpień 2018).

 

W 2015 roku została założona w Szwajcarii spółka Mars One Ventures AG. W odróżnieniu od fundacji Mars One (typu non-profit), z siedzibą w Holandii, Mars One Ventures AG miał za zadanie monetaryzację działań wokół całej inicjatywy. Ostatnie regularne informacje na temat Mars One Ventures AG pochodzą z 2017 roku, zaś w 2018 roku ta firma przedstawiła tylko jedną wiadomość.

 

Piętnastego stycznia 2019 roku sąd miejski w szwajcarskim mieście Basel zadeklarował bankructwo Mars One Ventures AG. Efekt tej deklaracji wszedł w życie 15 stycznia – wówczas firma Mars One Ventures AG została rozwiązana. Do 12 lutego nie pojawił się żaden komentarz na stronach Mars One – tego dnia pojawiło się pierwsze oświadczenie. W tym oświadczeniu można przeczytać m.in. że od kilku miesięcy trwają rozmowy z funduszem inwestycyjnym, oraz że firma ma długi w wysokości około 1 miliona EUR. Ogłoszono także, że finał rozmów z inwestorem zostanie przedstawiony 6 marca 2019.

źródło

 
 
 
 
 

 


  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych