Skocz do zawartości


Zdjęcie

Będą spadać gwiazdy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od wtorku rozpoczynają swoją aktywność Leonidy, jeden z najciekawszych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle rój Leonidów to jeden z najciekawszych rojów na ziemskim niebie. Co 33 lata, gdy w najbliższe okolice Słońca powraca jego kometa macierzysta, pojawia się wzmożona aktywność lub nawet deszcze meteorów. Najbardziej spektakularne deszcze obserwowano w latach 1833 i 1966, kiedy to aktywność sięgnęła nawet 100 tysięcy zjawisk na godzinę.

Leonidy mają jednak okres świetności za sobą. Kometa 55P/Tempel- Tuttle powróciła w najbliższe okolice Słońca w roku 1998 i przez to w latach 1998-2002 można było obserwować deszcze meteorów, które osiągały aktywność nawet 3000 zjawisk na godzinę. Modele teoretyczne opisujące ewolucję roju cząstek wyrzuconych z komety 55P/Tempel-Tuttle na przestrzeni ostatnich kilkuset lat pokazują wyraźnie, że rok 2002 był ostatnim, w którym można było obserwować deszcz meteorów z prawdziwego zdarzenia.

Z drugiej strony, wzmożona aktywność roju może trwać nawet do 10 lat po przejściu komety przez peryhelium. W ostatnim czasie astronomowie informowali, że bieżący rok może przynieść efektowną aktywność tego roju.

Leonidy można obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada, a więc jego pierwsze meteory można dojrzeć już we wtorek. W tym roku główne maksimum związane ze starym materiałem, naniesionym przez kometę macierzystą wiele powrotów temu jest spodziewane 17 listopada o godzinie 21.50 czasu polskiego.

Astronomowie szacują, iż w tym roku można spodziewać się jeszcze jednego, i to dość wysokiego, maksimum - 19 listopada o godzinie 5.58 czasu polskiego. O tej porze jest jeszcze ciemno, radiant roju jest położony wysoko, a znajdujący się blisko nowiu Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.
http://wiadomosci.wp...02&ticaid=12acf
  • 0



#2

atwa.
  • Postów: 29
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wie ktoś w jakiej części nieba wypatrywać meteorów?
  • 0

#3

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

super.Na pewno będe oglądać!Nawet te o 5.58.Chyba ,że sie nie obudze...
  • 0

#4

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wie ktoś w jakiej części nieba wypatrywać meteorów?


Lew wschodzi ok. 23.00 niemal na wschodzie i powoli wznosi się przesuwając na południe, gdzie góruje tuż nad ranem ok 6.00 na wysokości ok. 50-60°.

Wynika z tego, że:

I maksimum (17.11.2006 godz. 21.50) należy oglądać wpatrując się we wschodni sektor nieba obejmując wzrokiem cały obszar między północą a południem i horyzontem a zenitem.

II maksimum (19.11.2006 godz. 5.58) należy oglądać wpatrując się w południowy sektor nieba starając się objąć wzrokiem obszar od horyzontu daleko poza zenit miedzy wschodem a zachodem. Tu praktycznie obserwacja całego nieba ze wskazaniem na jego południową część będzie najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście, nie należy się sugerować konkretnymi godzinami maksimów. Godzinka przed, czy po maksimum to też dobry czas na obserwacje. :smile:
  • 0



#5

Gagatek.
  • Postów: 233
  • Tematów: 17
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba spędze tą noc z jakąś lady pod kocykiem w moim aucie, będziemy podziwiać gwiazdy ;)
  • 0

#6

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ile nie zapomnę to się skuszę. Nigdy nieba nie obserwuję, ale takie zjawisko może być ciekawym przeżyciem :mrgreen:
  • 0

#7

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak znam życie to albo zapomnę albo niebo będzie pochmurne :(
  • 0

#8

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak znam życie to albo zapomnę albo niebo będzie pochmurne   :(

Nie pomyślałem o tym, ale znając moje szczęście to całe niebo będzie pokryte chmurami ;-)
Zna ktoś może pogodę na 17 :mrgreen:
  • 0

#9

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Noo. więc mam nadzieję że pogoda będzie dopisywać i sobie pooglądam spadające gwiazdy...w samotności, niestety :D ale czasem tak jest lepiej.
  • 0



#10

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Astronomowie szacują, iż w tym roku można spodziewać się jeszcze jednego, i to dość wysokiego, maksimum - 19 listopada o godzinie 5.58 czasu polskiego. O tej porze jest jeszcze ciemno, radiant roju jest położony wysoko, a znajdujący się blisko nowiu Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

No to będziemy Obserowac :) DO tych czas WIdzialem tylko Komete Haley'a , Oby tylko niebo niebylo zachmurzone - i ciekawe czy w polsce to zobaczymy
  • 0

#11

Refused.
  • Postów: 633
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hmm, ja jescze żadnej komety w życiu nie widziałem. A co do 19 listopada - i tak jej nie zobaczę napewno :D gdyż będzie ją bardzo trudno dostrzec. O tej godzinie w mojej miejscowości jest już dość jasno...
  • 0



#12

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to będziemy Obserowac :) DO tych czas WIdzialem tylko Komete Haley'a

Jeśli Twój wiek podany w profilu jest prawdziwy, to jest to ABSOLUTNIE NIEMOŻLIWE. W 1986 co najwyżej istniałeś w planach swoich rodziców. :>
  • 0



#13

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzisiaj jest piękna pogoda.Będzie widać :)

Na niebie żadnej chmurki
  • 0

#14

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niestety tak jak przewidywałem nad Zieloną Górą widać jedynie kłęby chmur :cry:
Ja to zawsze muszę mieć pecha :wall:
  • 0

#15

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

reaper, to prawo Murphy'ego. ;-)
"Jeśli coś może nie wyjść, to na pewno tak się stanie."
Zawsze jest jeszcze II maksimum. Może nawet bardziej atrakcyjne ze względu na dużą wysokość Lwa nad horyzontem w czasie jego wystąpienia.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych