Skocz do zawartości


Zdjęcie

TEST na style percepcji, czyli kim jesteś? wzrokowcem, słuchowcem a może kinestetykiem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Poniżej przedstawiam test na style percepcji. Jeśli chcecie, możecie sprawdzić, który styl jest dominujący u Was - czy jesteście wzrokowcami, słuchowcami czy może kinestetykami?  :D

 

                                TEST NA STYLE PERCEPCJI
Celem tego ćwiczenia jest zdiagnozowanie dominującego kanału jakim otrzymujesz i przekazujesz informacje, na bazie tej wiedzy , uwzględniającej twoje preferencje i braki będziesz w stanie tak projektować swoje wystąpienie w sferze werbalnej by dotrzeć do jak
najszerszego audytorium.

 

Ćwiczenie:
Przeczytaj uważnie poniższe zdania. Jeżeli pojawią się w Twojej wyobraźni jasne i plastyczne wyobrażenia zgodne z opisem, wstaw 2. Jeżeli masz pewien kłopot z wyobrażeniem sobie danego zjawiska wstaw 1. Jeżeli „nie widzisz”, „nie słyszysz” lub „nie czujesz” danego wrażenia, wstawiasz 0.

 

Kanał wzrokowy
W tej części ważne jest, żebyś „zobaczył” w wyobraźni to, o czym czytasz. Np. piłka
na trawie – trzeba zobaczyć jej kolor, rozmiar, wielkość przestrzeni, światło...itp.

 

Spróbuj zobaczyć

 

1: Czerwone jabłko na drewnianym stole.
2: Polską flagę na tle błękitnego nieba.
3: Różowe koło na fioletowym tle.
4: Czerwony autobus na ulicy miasta.
5: Zieloną fokę na śniegu.
6: Snop siana na polu.
7: Zapaloną świeczkę w ciemnym pokoju.
8: Płetwonurka w głębokim jeziorze.
9: Własne imię napisane na kartce.
10: Łąkę pełną kwiatów w lecie.

Suma pkt: ?

 

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe zadania zsumuj uzyskane punkty. Przeczytaj
jedną z interpretacji poniżej zgodną z osiągniętym przez Ciebie wynikiem.

 

Pkt.: 0 – 7
– Kanał wzrokowy nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Komunikując się z
ludźmi, dla których jest to kanał dominujący, możesz mieć kłopoty z
dokładnym zrozumieniem
przekazu. Warto popracować nad tym systemem reprezentacji.
Pkt.: 8 – 14
– Dobrze poruszasz się w kanale wzrokowym. Wyobrażenia plastyczne,
wzrokowe nie sprawiają Ci kłopotu, stosunkowo łatwo przychodzi Ci zrozumienie
„wzrokowca”. Lubisz wykresy, wizualizacje, film, sztukę plastyczną.
Pkt.: 15 – 20
– Jesteś wzrokowcem. Ten kanał stanowi Twoją silną stronę
komunikacyjną, wyobrażenia wzrokowe przychodzą Ci bez trudu, świetnie poruszasz się w
terminologii „wzrokowca”

 

 

 

Kanał słuchowy
W tej części ważne jest, żebyś usłyszał/usłyszała w wyobraźni to, o czym czytasz,
np. „krzyk dziecka” – natężenie, wysokość dźwięku, długość, jakie emocje się w nim kryją itp.

 

Spróbuj usłyszeć

 

1: Pisk opon samochodu.
2: Odgłos rąbanego siekierą drewna.
3: Szum małego górskiego strumyka.
4: Gruchanie trzech gołębi na parapecie okna.
5: Dźwięk kamienia wpadającego do jeziora.
6:  Dźwięk suszarki w małej łazience.
7: Śpiew porannych ptaków.
8: Szum morza.
9: Śmiech dziecka.
10: Dźwięk otwieranych ciężkich, drewnianych drzwi.

Suma pkt.: ?

 

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe zadania zsumuj uzyskane punkty. Przeczytaj
jedną z interpretacji poniżej zgodną z osiągniętym przez Ciebie wynikiem.

 

Pkt.: 0 – 7
– Kanał słuchowy nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Komunikując się z
ludźmi, dla których jest to kanał dominujący, możesz mieć kłopoty z
dokładnym zrozumieniem
przekazu. Warto popracować nad tym systemem reprezentacji.
Pkt.: 8 – 14
– Dobrze poruszasz się w kanale słuchowym. Wyobrażenia słuchowe nie
sprawiają Ci kłopotu, stosunkowo łatwo przychodzi Ci zrozumienie „słuchowca”.
Pkt: 15 – 20
– Jesteś słuchowcem. Ten kanał stanowi Twoją silną stronę
komunikacyjną, wyobrażenia słuchowe przychodzą Ci bez trudu, świetnie poruszasz się w
terminologii „słuchowca”. Prawdopodobnie używasz wielu określeń ze słownika „słuchowca”.
Lubisz słuchać historii, błyskawicznie zapamiętujesz informacje „powiedziane”, muzyka jest
ważna w Twoim życiu.

 

 

 

Kanał kinestetyczny
W tej części ważne jest, żebyś poczuł/poczuła w wyobraźni to, o czym czytasz. Np.
„głaskanie kota” – którą częścią dłoni to robisz?, jaka jest temperatura kota?, jaką ma sierść
(długość, faktura...)?, czy jest rozluźniony?, czy „mruczy” pod ręką? itp.

 

Spróbuj poczuć

 

1: Dotykanie palcami pnia starej brzozy.
2: Jazda na rowerze pod strome wzniesienie.
3: Rąbanie siekierą drewna.
4: Ukłucie igły w pośladek.
5: Zakładanie ciasnej, wełnianej czapki na głowę.
6: Wejście do łaźni parowej.
7: Założenie ciężkiego, mokrego od deszczu
plecaka.
8: Skok do zimnego jeziora.
9: Spacer boso po rozgrzanym piasku na plaży.
10: Powiew zimnego wiatru we włosach.

Suma pkt: ?

 

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe zadania zsumuj uzyskane punkty. Przeczytaj
jedną z interpretacji poniżej zgodną z osiągniętym przez Ciebie wynikiem.

 

Pkt.: 0 – 7
– Kanał kinestetyczny nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Komunikując
się z ludźmi, dla których jest to kanał dominujący, możesz mieć kłopoty z dokładnym
zrozumieniem przekazu. Warto popracować nad tym systemem reprezentacji.
Pkt.: 8 – 14
– Dobrze poruszasz się w kanale kinestetycznym. Wyobrażenia
„czuciowe” nie sprawiają Ci kłopotu, stosunkowo łatwo przychodzi Ci zrozumienie
„kinestetyka”.
Pkt.: 15 – 20
– Jesteś kinestetykiem. Ten kanał stanowi Twoją silną stronę
komunikacyjną, wyobrażenia czuciowe przychodzą Ci bez trudu, świetnie poruszasz się w
terminologii „kinestetyka”. Lubisz uczyć się i pracować w ruchu.

 

 

Najczęściej mamy dominantę dwóch kanałów np. wzrokowy (18) i słuchowy (16), trzeci kanał jest zazwyczaj najsłabszy. Zdarza się, że tylko jeden jest zdecydowanie dominujący. Powinniśmy dążyć do uzyskania 20 pkt w każdym kanale, daje to pełne spektrum możliwości komunikacyjnych
 

Test został zaczerpnięty z źródło

 

Jestem ciekawa, jakie są Wasze style percepcji? :)


  • 3



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe zadania

To tu są jakieś pytania?


  • -1



#3

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Zaciekawiony

To są zadania. Np. Byś zobaczył oczami wyobraźni Czerwone jabłko na drewnianym stole. I ocenił swoją zdolność wedle tej instrukcji: --> Przeczytaj uważnie poniższe zdania. Jeżeli pojawią się w Twojej wyobraźni jasne i plastyczne wyobrażenia zgodne z opisem, wstaw 2. Jeżeli masz pewien kłopot z wyobrażeniem sobie danego zjawiska wstaw 1. Jeżeli „nie widzisz”, „nie słyszysz” lub „nie czujesz” danego wrażenia, wstawiasz 0.

Ten opis odnosi się do każdego z testów. A testy są 3 - na percepcję wzroku, słuchu i dotyku ( kinestetyczną). W każdym teście jest po 10 pytań, czyli maksymalnie możesz uzyskać po 20 pkt. :)


  • 1



#4

Muhomorniczy.
  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Nie wierze że można sobie cokolwiek wyobrazić dosłownie.To muszą być bardziej domysły. Przecież nie biorą w tym udziału zmysły. Skoro są to tylko domysły to mam pełną skalę. Nikt nie sprawdzi na ile te domysły odbiegają od rzeczywistości.


Użytkownik Muhomorniczy edytował ten post 09.01.2019 - 15:01

  • 0

#5

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Muhomorniczy

 

To tylko działanie na wyobraźni. Jeśli powiedzmy masz zobaczyć flagę Polski na błękitnym niebie, to  masz stworzyć w wyobraźni obraz tej flagi i tła starając się by był jak najbardziej dokładny, tak, że jakbyś to sfotografował przypominało by  obraz jaki  chciano byś zobaczył. Jeśli nie możesz zobaczyć go z taką dokładnością  jak na filmie to wpisujesz sobie 1, a jeżeli w ogóle nie możesz uformować obrazu dajesz sobie 0. To samo z zadaniami na słuch i czucie.

 

Sądzę, że te style percepcyjne można rozwijać i udoskonalać, bo moje wyniki to:

percepcja wzrokowa: 20

Percepcja słuchowa: 20

Percepcja kinestetyczna: 19

 

Zapewne wpływ na to mają moje zainteresowania: rysowanie z pamięci, słuchanie muzyki podczas którego wyobrażam sobie wiele scen, sytuacji oraz pisanie powieści, podczas czego następuje wzmożona aktywność wszystkich trzech układów. Kiedy bohater tuli bohaterkę, pisarz wczuwa się i w nią i w niego czując każdy dotyk, oddech i nie tylko. Każda z postaci ma swój głos, a otoczenie jest pełne dźwięków. Wszystko widzę za pomocą wzroku wyobraźni.

 

Jednak rozwiązując taki prosty, banalny teścik jak https://samequizy.pl...-kinestetykiem/

wyszło mi , że jestem słuchowcem. :)

 

A WAM JAK WYSZŁO? :D


  • 0



#6

Edward IV Groźny.

    Greater than you

  • Postów: 248
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wyszło mi że jestem wzrokowcem i słuchowcem. 3 testu nie chciało mi się już wykonywać bo jestem leniwym człowiekiem. Wyszło mi tak pewnie dlatego że za dzieciaka zawsze przed snem w wyobraźni toczyłem wielkie bitwy na co mój brat narzekał.


  • 0



#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najtrudniej było mi wyobrazić sobie różowe koło na fioletowym tle, bo chyba dlatego że to mało spotykany widok. Reszta łatwa do wizualizacji więc tez mi koło 20 wyszło. Ten słuchowy też podobnie. Czuciowy to ciężej choćby dlatego że w łaźni(saunie) to nie byłem nigdy.
  • 0



#8

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Wszystko

Właśnie też  nigdy tam nie byłam i z tym również miałam problem, ale starłam się,  wyobrazić sobie pewną wilgoć, klimat taki bym mogła się spocić. Taka wiesz, wyższa szkoła jazdy :D ... bez trzymanki ;)

 

@Edward IV G

No to słuch i wzrok  wyćwiczyłeś sobie. :D  w sensie percepcje.  Musiałeś przewidywać jak zmieni się obraz, co za moment się wydarzy. Uszy na baczność i do boju!! :D


Użytkownik Endinajla edytował ten post 09.01.2019 - 18:46

  • 0



#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam trzy razy 20, czyli co?... Wygrałem lutownicę? 

To nie było trudne, bo moje dzieciństwo było przepełnione grą wyobraźni podczas czytania książek i zabaw.





#10

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ogólnie to praktycznie każdą czynność można sobie wyobrazić. Skok ze spadochronem też można poczuć nawet jak ktoś nigdy nie leciał na ziemię.
  • 0



#11

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Staniqu

W tym właśnie chodzi o to by doskonalić swoją percepcję na każdym kanale. Ty widocznie masz to opanowane do perfekcji. Moje Gratulacje!!! :D A spróbuj zmierzyć się z tym  https://samequizy.pl...-kinestetykiem/

To jest tak bardziej dla rozrywki, ale wynik wychodzi jeden. Mi wyszło, że jestem słuchowcem. I chyba się to nie myli, bo od kiedy pamiętam to zawsze wolałam jak mi czytano, niż kazano czytać, albo  jak coś czytam to robię to tak by słyszeć swój głos. Na wykładach, to co mówił wykładowca zapamiętywałam od razu, ale gdy kazano coś przeczytać cicho to zapominałam lub miałam problemy ze zrozumieniem tekstu. Uwielbiam muzykę która złożona jest z różnych tonacji, podbić basów i jestem w stanie tak się w to wczuć, że zaczynam odczuwać w sobie coś niesamowicie fajnego - emocje jakbym tam była. Często odruchowo stukam palcami w blat nadając rytmu lecącej  w tle muzyce, tak całkowicie nieświadomie. Wyczuwam każdy jednostkowy dźwięk w muzyce elektronicznej i pewnie szybko nauczyła bym się obsługiwać konsolę czy inne urządzenia i stworzyć coś co tworzą np. Armin van Buuren czy Alan Walker. :)


  • 0



#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skok ze spadochronem też można poczuć nawet jak ktoś nigdy nie leciał na ziemię.

Możesz sobie wyobrazić tylko sytuację, skoku zaś, któremu towarzyszy adrenalina i euforia już nie. Dobrym przykładem jest również wspomniana sauna. Jeżeli nie byłeś w saunie, nie wiesz, że wejściu do sauny towarzyszy uderzenie pary o ciało i haust gęstego od niej powietrza, które aż dusi. Można by tak wyliczać. 

Wiadomo jedno, nie jest to takie proste wyobrazić sobie coś, w czym się nie uczestniczyło, bo nie odczuwaliśmy dodatkowych wrażeń, które temu towarzyszą i które dopełniają reszty.





#13

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Staniq

 

Wiadomo jedno, nie jest to takie proste wyobrazić sobie coś, w czym się nie uczestniczyło, bo nie odczuwaliśmy dodatkowych wrażeń, które temu towarzyszą i które dopełniają reszty.

Po części się z Tobą zgodzę, ale jeżeli znasz składniki tej percepcyjnej układanki możesz i zapewne jesteś w stanie odtworzyć sobie pewną sytuację, której nie doświadczyłeś. Przykładowo kiedyś się zachłysnąłeś piciem, zawsze latem jeździsz nad jezioro, albo cały rok chodzisz na basen, a jeszcze lepiej jak bywałeś nad morzem i zderzałeś się z falami. Teraz wyobraź sobie, że pływając, nagle ktoś lub coś chwyta cię za nogę i cięgnie w dół a ty się topisz. Jesteś w stanie sobie to wyobrazić i poczuć. Na pewno, bo ja przed chwilą właśnie to sobie wyobraziłam. Masakra.  Często pisząc sceny w książce, których na szczęście nie przyszło mi doświadczać wywołują u mnie takie reakcje jak pot, łzy, dreszcze, szybszy puls etc. Odczuwam to tak jakbym tam była i realnie doświadczała tego, pomimo, że to tylko moja wyobraźnia.  


  • 0



#14

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie do końca.

Do pełni odczucia potrzeba wszystkich składników na raz. To tak, jak połączenie soli i pieprzu oraz cukru. Osobno je znasz, ale razem, to trudno je sobie wyobrazić, a dopiero posmakowanie takiej mieszanki daje pogląd na sprawę.





#15

abnormal.
  • Postów: 129
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

60/60 dziękuję


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości oraz 0 użytkowników anonimowych