Skocz do zawartości


Zdjęcie

Morag


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Legenda o Moragu, potworze ze szkockiego jeziora Loch Morar, ma swoje korzenie w mitologii - nazwa Morag, z gaelickiego słowa "Mhorag", znaczy "duch jeziora". Od roku 1887 zanotowano 30 wiarygodnych obserwacji, co skłania do stwierdzenia, że mit ma swoją podstawę w rzeczywistości.

Loch Morar jest najgłębszym jeziorem w Wielkiej Brytanii. Ponad trzysta metrów głębokości, to idealne miejsce dla populacji jeziorowych "potworów". Morar nie podziela sławy Loch Ness, pozostając surowym, nierozwiniętym jeziorem.

Typowy opis Moraga jest następujący: stworzenie ma długość od 7,5 do 10 metrów, przypomina gada lub węża, ma brązowy kolor i trzy wyraźne garby. Te garby w większości relacji są niezmienne, jednakowe od najwcześniejszych obserwacji Moraga. Garby, lub "łodzie żałobne", są widziane zazwyczaj na jeziorze przepływające z dużą szybkością.

Jednej z najsłynniejszych obserwacji Moraga dokonali Duncan McDonnell i William Simpson w sierpniu 1969 roku. Wracając z rybobrania, dostrzegli stworzenie.

Słyszałem w wodzie za nami chlapanie lub pobudzenie. Spojrzałem, istota była 20 jardów za nami i zbliżała się do nas. Kwestią sekund było dogonienie naszej łodzi. Ono zawadziło o burtę łodzi. Jestem pewien, że nie było to zamierzone. Gdy stworzenie zderzyło się z łodzią, wydawało się, że się zatrzymało lub przynajmniej zwolniło. Złapałem wiosło i próbowałem je odeprzeć, obawiałem się jedynie, żeby nie wpłynęło pod łódź, ponieważ mogłoby ją wywrócić - powiedział Duncan McDonnell.

Wówczas Simpson chwycił karabin i zaczął strzelać w stronę zwierzęcia, które znikło w końcu z pola widzenia. Oszacowali, że miało ono długość 7 do 10 metrów i poruszało się z prędkością około 30 mil na godzinę (48 km/h!).

Pojawienie się Moraga, tak jak w przytoczonej obserwacji Simpsona i McDonnella, może sugerować, że jest to jakiś gatunek zwierzęcia morskiego, być może ocalały gatunek prehistoryczny. W innym przypadku może to być duży węgorz. Brak długiej szyi sprawia, że wytłumaczenie takie, jak dla Nessie jako "długoszyjej foki", tutaj nie pasuje.
  • 0

#2

Treve.
  • Postów: 231
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawe!!
Według mnie jest to "coś w stylu nessi" ponieważ ma podobne rozmiary.
Skoro znaleziono 2 stworzenie podobne w ten sposób do dinozaurów to znaczy że w W. Britain może żyć cała kolonia nessi i moragów.
Morag może to być inna płeć tego samego zwierzęcia i dlatego ma krótszą szyję.

A co wy myślicie o tym ??
  • 0

#3

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Morag może to być inna płeć tego samego zwierzęcia i dlatego ma krótszą szyję.



no watpie zeby długos szyi swiadczyła o płci!!! wydaje mi sie raczej ze w jeziorach W. Brytanii sa warunki które pozwalaja przezyc takim gatunkom!! :smile:
  • 0

#4

Cyrulik.
  • Postów: 222
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jest to jakiś gatunek zwierzęcia morskiego, być może ocalały gatunek prehistoryczny

To całkiem realna hipoteza. Zwierzę to niegdyś mogło upatrzyć sobie tą zatoke za najlepsze warunki do bytowania, po czym w jakiś sposób zostało odcięte od morze i uwięzione. Jeżeli znajdzie się tam chociaż jednego, to napewno będzie ich więcej.
  • 0

#5

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możliwe, że nie wszystkie dinozaury wyginęły. Jakiś gatunek lub dwa plezjozaurów mogły ocaleć i właśnie to je widuje się na terenie wysp brytyjskich. W wodzie łatwiej wytrwać skutki uderzenia meteorytu, czy zmian klimatycznych (czyli 2 najbardziej popularnych teorii na wyginięcie dinozaurów). Przecież odkryto już "żywą skamielinę" Latimetrię, rybę trzonopłetwą, która jak sądzono była gatunkiem wymarłym, żyjącym właśnie w czasach największych gadów. Sądzę, że naukowcy jeszcze odkryją jakieś zwierzę pochodzące właśnie z mezozoiku, być może właśnie w jeziorze morar :wow:
  • 0

#6

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

reaper ale rybka nie ma 30metrów dłuogosci i kilku ton wagi jak jest z nessi :P
a co do tego ze to jest jeden gatunek - morang i nessi , mozliwe lecz szyja wcale nie musi oznaczać Płci zwierzaka ... szyja być moze jest krótsza bo Morangowy jest z Nia "wygodniej" t.j zyje na płytszej wodzie wiec i nurkowac nie musi głeboko - to sie nazywa przystosowanie , kiedys juz pisałem o jaszczurkach którym zanikaja konczyny - sa to jaszczurki ktore zyja na bagnach a ich kuzyni z tego samego gatunku zyjacy w lesie czy innym rodzaju suchego lądu maja znacznie wieksze konczyny
  • 0

#7

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

reaper ale rybka nie ma 30metrów dłuogosci i kilku ton wagi jak jest z nessi :P

A skąd wiesz, że nessi ma 30 metrów. Czy kiedykolwiek ją zmierzono? Może równie dobrze mieć 6,7 metrów. A Latimeria to nie taka sobie rybka, bo może osiągać długość nawet 180 cm, a zgodzisz się ze mną, że to mało nie jest :P
  • 0

#8

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

poczytaj artykuły , ci co badali film zmierzyli długosc względem róznych elementów otoczenia - taka długośc takze mam podana w Gazecie focus :)
  • 0

#9

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja w ogóle uważam, że ta nessi to jednak wałek. Czytałem, że kilka razy przeczesywano jezioro echosondami i nic nie znaleziono, a ukrycie się tak dużego stwora nie byłoby możliwe :P
Nie wiem jak sprawa ma się z jeziorem morar, możliwe, że rzeczywiście coś tam żyje. Najlepiej jest to sprawdzić, tak samo jak sprawdzono Loch Ness. Dopiero po zbadaniu, będzie można o czymkolwiek mówić :wow:
  • 0

#10

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

reaper jesli juz to nessi sie zapewne chowa w jakiejs jaskini :P lub innej dziurze - i przecierz nie wyklucza się tego ze moze wychodzi z wody i spaceruje sobie :) czy wraca do domku :P choc oczyweiscie to mniej prawdopodobne niz Mieszkanko w dnie jeziora :P
  • 0

#11

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trochę poszperałem i znalazłem ciekawą stronę na temat poszukiwań nessi i muszę ci Jamochłonnik przyznać rację :smile:
Trochę mi głupio z tą echosondą, ale naprawdę gdzieś kiedyś tak przeczytałem :roll:
To ta stronka:
http://www.szkocja.w...nfo/nessie2.htm
  • 0

#12

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Długość zwierzęcia oceniają na 6-9 metrów

wiec albo to jest rzeczywista wielkośc tego zwierzaka albo mamy mamusie i synka :P
w Gazecie Focus z roku 2003 "wielkosc Nessi to około 30metrów" niewiem kto sie Myli :P
  • 0

#13

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może być ich nawet więcej, całe stadko (o ile łączą się w stada :P ).
Nawet nie przypuszczałem, że osiągnięto tyle w poszukiwaniu tego "potwora", zawsze myślałem, że to bajka wyssana z palca :-D.
Jak bardzo się myliłem :P
  • 0

#14

Di.Joke.
  • Postów: 132
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmmm... Chyba Szkocja ma zamiar żyć tylko dzięki tu :wow: rystyce ;) :wow:
  • 0

#15

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmmm... Chyba Szkocja ma zamiar żyć tylko dzięki tu :wow: rystyce ;) :wow:



w sumie tez mi sie wydaje ze moze to byc jeden wielki blef ale mimo wszystko wierze ze takie stworzenia ogły przetrwac po dzis dzień
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych