Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pracownicze Plany Kapitałowe - kolejny przekręt?


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1

szymon2014.
  • Postów: 111
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Witam

Co sądzicie o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które rzekomo mają w sposób bezpieczny podwyższyć naszą emeryturę. 

https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/23445/pracownicze-plany-kapitalowe-w-pigulce.html 

 

Czy nie skończy się to OFE bis? Są głosy krytyczne

 

 

Nie ma, o ile dobrze zrozumiałem ten projekt, gwarantowanej stopy zwrotu i przypadku bessy na giełdzie, część/całość ze zgromadzonych środków można stracić. Środki niby są moje, ale gdy chcę jej wypłacić wcześniej to system narzuca mi trudne do spełnienia warunki

Możliwość wcześniejszych wypłaty będzie dotyczyła tylko  dwóch przypadków:
- wpłaty udziału własnego przy zakupie pierwszego mieszkania - wypłata do 100% środków zgromadzonych na PPK (po 5 latach karencji rozpoczyna się 10-letni okres spłaty wykorzystanych środków z rachunku PPK),
- w przypadku ciężkiej, przewlekłej choroby samego pracownika, współmałżonka bądź dziecka - wypłata do 25% środków.

Do tego jestem karany finansowy, gdyż zobowiązany jestem do:   zwrotu osiągniętych w trakcie korzyści, czyli dopłat od państwa (kwoty powitalnej w wysokości 250 zł i corocznych dopłat), a także zostanie potrącony podatek od zysków kapitałowych. To oznacza, że nawet po spełnieniu warunków kompletnie będzie to nieopłacalne, a może jeszcze będę musiał dołożyć.


  • 1

#2

szymon2014.
  • Postów: 111
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O opinię na temat rządowej propozycji poprosiliśmy prof. Leokadię Oręziak: Jest to system, w którym całe koszty i ryzyko spadają na przyszłego emeryta oraz na państwo. Zyskują ci, którzy działają na rynkach finansowych, czyli banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Oni bardzo czekają na ten system i liczą, że ogromne środki będą trafiać na rynki, a oni będą pobierać opłaty za zarządzanie środkami zgromadzonymi w Pracowniczych Planach Kapitałowych – podkreśliła prof. Leokadia Oręziak, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej oraz ceniona badaczka systemów emerytalnych, autorka uznanej książki o skutkach wprowadzenia na Wisłą Otwartych Funduszy Emerytalnych pt. „OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce”. Ekonomistka wskazuje na znaczne koszty dla sektora finansów publicznych oraz dla samych uczestników planów, przy baraku odpowiednich gwarancji wypłaty przyszłych świadczeń: Szacuje się, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ok. trzech miliardów złotych rocznie z publicznych pieniędzy, będzie przekazanych na rynek kapitałowy. Będzie to system, który pochłonie bardzo duże środki finansowe od pracowników, pracodawców ale również państwa, nie dając żądanych gwarancji emerytalnych dla jego uczestników. https://wnet.fm/2018...ucje-finansowe/


  • 2

#3

Shiver.

    Silent Reaper

  • Postów: 657
  • Tematów: 18
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zdecydowanie negatywne odczucia co do PPK,  każdy powinien sam sobie odkładać na starość i inwestować środki tak aby nie liczyć potem na pomoc kogokolwiek.


Użytkownik Partuszew edytował ten post 29.12.2018 - 22:37

  • 0

#4

Perseusz.
  • Postów: 75
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Myślę, że Polacy stracili już dawno wiarę w papierki za sprawą Programu Powszechnej Prywatyzacji i powszechnych świadectw udziałowych. 

 

Cytuję:

 

,,Powszechne świadectwo udziałowe – papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa, stwierdzający uczestnictwo w Programie Powszechnej Prywatyzacji i dający posiadaczowi prawo do cząstkowej współwłasności 512 spółek wniesionych do narodowych funduszy inwestycyjnych.

Każdy z ok. 27 mln dorosłych obywateli Polski był uprawniony, za opłatą 20 zł, do odebrania jednego PŚU, dopuszczonego do obrotu na mocy ustawy, bez zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Powszechne świadectwa udziałowe po zaistnieniu na rynku wtórnym były papierami zbywalnymi, co do których nie miały zastosowania przepisy nakazujące obrót nimi na rynku regulowanym.

W lipcu 1996 rozpoczęto notowania PŚU na rynku giełdowym.

Od 12 maja 1997 r. rozpoczęła się wymiana świadectw na akcje NFI (jedno świadectwo za jedną akcję każdego z 15 NFI), jednak uprzednio należało dokonać dematerializacji PŚU w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych za pośrednictwem domu maklerskiego.

31 grudnia 1998 r. na mocy decyzji ministra Skarbu Państwa wygasł termin wymiany i Powszechne Świadectwa Udziałowe straciły ważność.

16 września 2000 roku zgodnie ze słowami Gazety Wyborczej: „Dziś wartość tego, co ta ustawa dawała obywatelowi, jest mniejsza niż 60 zł” uzyskane NFI poprzez Powszechne Świadectwa Udziałowe oscylowały w okolicy 60 PLN. Co dawało ~40 PLN zysku z prywatyzacji publicznej na jedno PŚU.''

Za: https://pl.wikipedia...ctwo_udziałowe

 

No ale jeśli ma się za premiera bankiera, to nie sposób ustrzec się od gospodarki wirtualnej. Zamiast stworzyć nowoczesny system emerytalny oparty o pieniądze faktycznie odłożone i ewentualnie bezpiecznie zainwestowane za zgodą, wiedzą i absolutną e-kontrolą każdego obywatela, tworzy się kolejne bańki, tworzy się fikcje za pomocą papierów, giełdy, akcji, zielonych cyferek na czarnym ekranie i wskaźników pikujących w dół, gdy panikarze sprzedają udziały za sprawą zwyczajnej plotki. Uzależnianie przyszłości obywateli od czegokolwiek co jest wątpliwe, co nie jest gwarantem niczego, to zwyczajny pretekst dla wszelkich masy spekulantów, wyłudzaczy i zawodowych oszustów. 

Dopóki nie będę mógł oszczędzić przykładowo 200.000 złotych do X roku życia i przekazać całej sumy w testamencie na kogokolwiek, to znaczy, że pieniądze należące do mnie nigdy tak naprawdę moje nie były, nie są i nie będą. Cała reszta to nawet nie ekonomia, a zwyczajne bałamucenie i sofizmaty spekulantów. 


  • 2



#5

Shiver.

    Silent Reaper

  • Postów: 657
  • Tematów: 18
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe teraz co się stanie jeśli PPK kompletnie się nie przyjmą ?

Rząd dojdzie do wniosku, że skoro nie prośbą to batem i wprowadzi przymusowe PPK ?


  • 0

#6

Kamada.
  • Postów: 36
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nadal jest dobrowolne, jednak każdy jest zapisany automatycznie. Bardzo dużo ludzi rezygnuje od razu i nie chce mieć z tym nic wspólnego. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w państwie jak i na wielu giełdach, zapisanie się do tego programu jest ryzykowne. Oczywiście ludzie, którzy mogą się zapisać i mają kilka lat do emerytury brną w to. Sytuacja jest jednak inna u osób w przedziale 25-30 lat, ponieważ boją się o to że wszystko może się zmienić i stracą odłożone pieniądze.


  • 0

#7

Tagedi.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taki sami wał, jak wszystkie obietnice, jeśli ktoś z was wierzy, że dostanie emeryturę - to wyrazy współczucia


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych