Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Ukraińska Cerkiew prawosławna po 332 latach rozwiodła się z Moskwą - Chrześcijaństwo - Paranormalne.pl

Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ukraińska Cerkiew prawosławna po 332 latach rozwiodła się z Moskwą


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1

Nick.
  • Postów: 1397
  • Tematów: 674
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

cerkiew.jpg

Prawosławny Patriarcha Ukrainy Filaret. Foto: STEPAN FRANKO / PAP

 

Ukraińska cerkiew prawosławna uwolniła się po 332 latach spod kontroli Moskwy – walka o uniezależnienie się od rosyjskiego wpływu była traktowana przez Kijów jako zastępcza wojna z kremlowską agresją w Donbasie i na Krymie - pisze David M. Herszenhorn z POLITICO.

 

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej, Jego Świątobliwość arcybiskup Konstantynopola–Nowego Rzymu – uznawany za światowego przywódcę Cerkwi Prawosławnej – ogłosił wczoraj, że Cerkiew przyznała autokefalię (niezależność) Cerkwi ukraińskiej. Odwołał w ten sposób List Synodalny z 1686 r., który przyznawał patriarsze Moskwy między innymi władzę ordynacji metropolity kijowskiego.

 

Dążenie do niepodległości ukraińskiej Cerkwi prawosławnej stało się zastępczym elementem wojny między Rosją a Ukrainą. A decyzja ogłoszona przez patriarchę Bartłomieja może doprowadzić do rozłamu między Moskwą a Konstantynopolem. Rozłamu, który – zdaniem niektórych obserwatorów – może spowodować największy podział od czasów Wielkiej Schizmy z 1054 r., która podzieliła chrześcijaństwo na Kościoły katolicki i prawosławny.

 

Rosyjska Cerkiew prawosławna, wspólnota gromadząca na całym świecie około 250 milionów wiernych, zagroziła zerwaniem jedności z Bartłomiejem i Świętym Synodem w Stambule.

 

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, natychmiast pochwalił decyzję Bartłomieja – ujętą w oświadczenie liczące siedem punktów – jako znaczące zwycięstwo Ukrainy nad Kremlem. "Bóg widzi walkę narodu ukraińskiego o niepodległość”, napisał w oświadczeniu. "Usłyszał nasze modlitwy. Dobrze ocenił nasze starania. Powstanie Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Decyzja Patriarchy Ekumenicznego i Świętego Synodu zakończyła wreszcie imperialistyczne złudzenia i szowinistyczne fantazje Moskwy.”

 

Decyzja Synodu przywróciła także pełnię praw ukraińskim kapłanom, biskupom i wiernym, w tym także 89-letniemu przywódcy ukraińskiej Cerkwi, patriarsze Filaretowi, który był ekskomunikowany przez Moskwę – jak powiedział Bartłomiej – z powodów politycznych, a nie religijnych.

 

W czasie rewolucji Majdanu, która doprowadziła do obalenia wspieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza, patriarchat kijowski pod przywództwem Filareta zdecydowanie poparł protestujących na ulicy, udzielając im schronienia, gdy uciekali przed bijącymi ich policjantami.

 

Poroszenko, którego w przyszłym roku czeka trudna walka o reelekcję, wie, że wzmocnienie więzi z Cerkwią, pomoże mu zdobyć sympatię wyborców. "Dla nas własna Cerkiew jest gwarancją wolności duchowej”, napisał w oświadczeniu. "Jest kluczem do społecznej harmonii.”

 

Święte miejsce ukraińskiego prawosławia - zespół cerkwi w Kijowie znany jako Ławra Peczerska - pozostaje nadal w rękach patriarchatu moskiewskiego i walka o jego odzyskanie przez Ukraińców zapowiada się na długą i skomplikowaną.

źródło


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

stat4u