Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polacy i największy teleskop świata.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Polscy inżynierowie biorą udział w budowie największego teleskopu świata

 

W 2022 roku na pustyni Atakama w Chile na wysokości około 3000 m n.p.m. stanie największy optyczny teleskop na Ziemi - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski. Zajmie powierzchnię połowy stadionu piłkarskiego. Pracę rozpocznie najprawdopodobniej w 2024 roku, pomoże naukowcom m.in. w poszukiwaniu planet o wielkości zbliżonej do Ziemi, na których może istnieć życie.

 

CLZsSb2.jpg

 

 

Miliard euro i setka astronomów

 

Tego typu teleskopy pozwalają naukowcom dokładniej przyjrzeć się planetom, czarnym dziurom oraz wciąż bardzo tajemniczej dla nas ciemnej materii. Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski umożliwi bowiem obserwacje w bliskiej podczerwieni.

 

To nowatorski projekt, przy którym od 10 lat pracuje ponad setka astronomów z całej Europy. Główne zwierciadło teleskopu będzie miało aż 39 metrów szerokości. Urządzenie buduje Europejskie Obserwatorium Południowe (Polska jest jego członkiem od 2015 roku). Koszt całego przedsięwzięcia to około 1 mld euro. Główne zwierciadło teleskopu będzie miało aż 39 metrów szerokości. Urządzenie buduje Europejskie Obserwatorium Południowe (Polska jest jego członkiem od 2015 roku). Koszt całego przedsięwzięcia to około 1 mld euro.

 

Za zaprojektowanie i budowę istotnych komponentów dla dwóch z pięciu zwierciadeł tego teleskopu odpowiadają inżynierowie z firmy Sener Polska. Aleksandra Bukała, dyrektor generalna firmy przyznaje, że jest to największe i najbardziej odpowiedzialne zadanie, jakie do tej pory realizowały polskie podmioty (Sener będzie współpracowała przy tym projekcie z innymi polskimi partnerami).

 

W przeszłości inżynierowie z Sener Polska projektowali i produkowali już precyzyjne komponenty m.in. dla sond kosmicznych czy lądowników marsjańskich. W maju informowaliśmy o tym, że Sener wygrała przetarg na zaprojektowanie i przetestowanie i zamontowanie podzespołów 10-metrowego ramienia sondy, która w 2022 roku zostanie wystrzelona w kierunku Jowisza.

 

Sener Polska to polski oddział międzynarodowej firmy, która zatrudnia 6 tysięcy specjalistów z całego świata. W naszym kraju jest obecna od 2006 roku. Polscy inżynierowie pracujący dla firmy zdobywali doświadczenie, biorąc udział w takich projektach jak ExoMars czy Proba-3.

 

W Polsce powstaną m.in. elementy chroniące zwierciadła przed uszkodzeniem

 

Polscy inżynierowie będą odpowiadać za projekt, produkcję, montaż i test oprzyrządowania do dwóch modułów zwierciadeł teleskopu. W naszym kraju powstaną m.in. urządzenia służące do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową, a także specjalne elementy chroniące zwierciadła przed uszkodzeniem. Projekt realizowany jest pod nadzorem hiszpańskiego oddziału firmy Sener. Prace nad teleskopem potrwają 6 lat, w Polsce - maksymalnie 4 lata.

 

Źródłohttps://businessinsi...ierowie/0bgtg1k

 

 


  • 4



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych