Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nosonauta czyli naczelny wąchacz NASA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1299
  • Tematów: 590
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nasa-4-662x400.jpg

Domena publiczna

 

George Aldrich ma wiele przezwisk – Naczelny Wąchacz, Nos NASA, Nostrildamus  czy Mistrz Wąchania. Sam woli się nazywać nosonautą. Bez względu na wszystko, bez Georga i jego nosa, NASA nie byłoby takie samo.

 

Testuje zapachy wszystkich przedmiotów, które będą znajdować się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Komisja upewnia się, że na ISS nie trafią nieprzyjemne zapachy, które mogłyby powodować nudności astronautów i być zagrożeniem dla ich produktywności oraz misji. Odpowiedzialne stanowisko.

 

Nosonauta

 

Choć brzmi dość niepoważnie, jest to znacznie ważniejsze zadanie, niż mogły się wydawać. Nie chodzi jedynie o toksyczność danych substancji lub przedmiotów, bo w końcu trudno byłoby wytrzymać na zatłoczonej Stacji Kosmicznej z paskudnym odorem.

 

Zanim jakikolwiek przedmiot trafi w kosmos, pięciu ochotników komisji wącha każdy obiekt lub substancję i ocenia go w skali od 0 do 4. Jeśli zapach przekroczy ocenę 2,5 nie zdaje testu i nie trafia na ISS, by nie uprzykrzać życia astronautom.

 

nasa-2-662x449.jpg

Domena publiczna

 

Komisja

 

Oczywiście, by znaleźć się w komisji należy posiadać ponadprzeciętny zmysł węchu. Praktyka szybko pokazuje, kto jest zawodowym wąchaczem, a kto do zadania się nie nadaje. Wolontariusze również nie widzą wąchanych obiektów. Czasem jednak zdarzają się wpadki i pomyłki.

 

Przetestowane na ziemi rzepy wydawały się w porządku, zdały test toksyczności i zapachu. Kiedy jednak trafiły na Międzynarodową Stację Kosmiczną, astronauci zostali znokautowani paskudnym zapachem (w skali smrodu: 4) i nastąpił bunt.

 

nasa-1-662x442.jpg

Domena publiczna

 

Powołanie panelu

 

Komisja zapachów NASA powstała 27 stycznia 1967 roku po tym, jak pierwsza symulacja uruchomienia misji Apollo-Saturn przebiegła fatalnie. Doszło do wypadku, ogień rozprzestrzenił się błyskawicznie, pochłonął prototyp statku, a trzech astronautów zginęło. Tragedia wstrząsnęła światem i konieczne było zwiększenie bezpieczeństwa.

 

Rozpoczęto od gruntownych testów toksyczności i łatwopalności materiałów. Szybko zaczęto sprawdzać też zapachy. Komisja działa aż do dziś i z pewnością ułatwia życie wszystkim rezydentom ISS. Nos Aldricha w sumie przeprowadził ponad 800 testów i rzadko go zawodzi.

 

nasa-3.jpg

Domena publiczna

 

Początki kariery

 

Jak George rozpoczął swoją karierę? Zaraz po ukończeniu liceum dostał pracę „wąchacza” w lokalnym oddziale straży pożarnej. Szef straży pożarnej był pod wrażeniem jego umiejętności i polecił mu program NASA, który właśnie powstał.

 

Dziś jest specjalistą od zapachów, a za pracę przyznano mu nawet Silver Snoopy Sniffer Award – nagrodę za wybitne osiągnięcia związane z bezpieczeństwem lotów i powodzeniem misji.

 

220px-Silver_Snoopy_Award_Tie_Tack.jpg

Silver Snoopy Award. Credits: NASA

 

Najważniejsze to znać swoje mocne strony i umieć je wykorzystać!

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z artykułu.

źródło


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u