Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA przyłapana na kłamstwie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#16

Maniek_.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Co do zamienionych kolorów kalibratora, to chodzi mi o to zdjęcie: http://www.tylkociek...calibration.jpg
Dlaczego na kalibratorze niebieski zamienił się w czerwony, a zielony w pomarańczowy?

Zmiana kolorów wynika z tego, że w jednym z kanałów barwnych zastąpiono obraz składowy uzyskany przy pomocy filtra L4 (czerwonego) obrazem uzyskanym przy pomocy filtra L2 (podczerwonego). Przecież sam wkleiłeś zdjęcie kalibratora uzyskane z prostego złożenia obrazów z L5, L6 i właśnie L2. Oczywiście, przy porównaniu są pewne różnice w odcieniach, ale jest to wynik balansowania poszczególnych kanałów barwnych. Myślałem, że po tym, co napisałem wcześniej, nie będzie to już dla Ciebie zagadką. 

 

 

Dzięki za linki i wyjaśnienia. Przeczytam materiały, które mi podlinkowałeś.

 

Tak wiem, że tak napisałem o podmianie filtrów, ale napisałem też, że ta podmiana nie wystarczy. Ja za pomocą prostej zmiany balansu kanałów nie byłem w stanie uzyskać takiego widoku, dopiero odpowiednie filtry w Gimpie pozwalają mniej więcej to odtworzyć.

 

Jeśli masz rację i zmiana ekspozycji spowoduje, że moje zdjęcie stanie się pomarańczowe, to teraz muszę w jakiś sposób dotrzeć do czasów ekspozycji każdego zdjęcia, być może gdzieś są podawane tylko to przeoczyłem.

 

Poza tym to i tak jest dziwne, że dla prasy publikuje się zdjęcia z L2 zamiast L4. I jeszcze druga sprawa. W innym artykule (http://www.tylkociek...est-niebieskie/) daję linka do zdjęć obrazków z sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Zdjęcia nazywają się RGB. Wyglądają mało pomarańczowo:

 

mars_orbiter_1-300x300.jpg


Dodam jeszcze, że zdjęcia na których widać kalibrator, składane przy założeniu równych czasów ekspozycji, wiernie odzwierciedlają barwy kalibratora, a zatem i wszystko inne widoczne na zdjęciu. Grunt widoczny w tle nie jest taki pomarańczowy jak na panoramie, która według NASA przedstawia "naturalne barwy". Można to tłumaczyć warunkami świetlnymi z danej chwili, ale zdjęć kalibratorów jest więcej i można sprawdzić, że na innych wygląda to podobnie.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych