Skocz do zawartości
Zdjęcie

Małpy weszły w epokę kamienia łupanego?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick
 • Postów: 1260
 • Tematów: 566
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

e9c17d95c34471828399543ba4103f80072f6f4b

Małpa kapucynka w Parku Narodowym Serra da Capivara w Brazylii rozłupuje orzechy przy pomocy narzędzia z kamienia. Zaledwie garstka naczelnych, poza człowiekiem, posługuje się narzędziami z kamienia.
fot.  TIAGO FALÓTICO

 

Archeolodzy wydobyli narzędzia do rozłupywania orzechów nerkowca, których małpy kapucynki używają w Brazylii od setek pokoleń.

Na brazylijskiej sawannie odkryto najstarsze kamienne narzędzia poza Afryką, których nie stworzył człowiek. Chodzi o dzierżone przez głodne małpy kapucynki wiekowe kamienne młotki i kowadełka.

 

Skały pokazują, że przez co najmniej 700 lat kapucynki brodate (Sapajus libidinosus) z brazylijskiego Parku Narodowego Serra da Capivara rozbijały świeże orzechy nerkowca, by pozbyć się nieapetycznych łupin. Znalezisko potwierdza istotę tego zachowania u współczesnych małp kapucynek z tego obszaru – wydają się korzystać z tej techniki od setek pokoleń. To ważny szczegół w historii używania narzędzi wśród zwierząt należących do naczelnych.

 

- Archeologia pomaga zmieniać nasze spojrzenie na człowieka, pokazując różnorodność naszej przeszłości i możliwe, że to samo tyczy się zwierząt naczelnych – pisze współautor badania Michael Haslam, szef grupy badawczej z Uniwersytetu Oksfordzkiego Primate Archeology.

 

Jak zostać użytkownikiem kamiennych narzędzi?

 

Odkrycie narzędzi, opisane w Current Biology, pomoże również naukowcom zrozumieć zaskakująco luźną dystrybucję obsługi narzędzi wśród naczelnych. Poza człowiekiem, jedynie garstka naczelnych używa ręcznych narzędzi – w tym szympansy, kapucynki brodate i makaki krabożerne - a naukowcy jeszcze nie zidentyfikowali dlaczego akurat te a nie inne gatunki zaczęły korzystać z narzędzi.

 

- By zrozumieć początki technologii, warto przyjrzeć się wszystkim używającym kamienie naczelnym, znaleźć cechy wspólne i pojąć, co jest potrzebne, by zacząć posługiwać się kamieniem – twierdzi Lydia Luncz, prymatolog należąca do grupy badawczej Primate Archeology na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Naukowcy podejmują się teraz ogromnego zadania. Serra da Capivara jest zaledwie drugim znanym miejscem używania prastarych, niewytworzonych przez człowieka narzędzi z kamienia, nie licząc trzech miejsc aktywności szympansów w Wybrzeżu Kości Słoniowej liczących 1300 – 4300 lat.

 

3ae8d383f597026f3885996c17e2b85464465b13

Fot. TIAGO FALÓTICO

 

W rzeczywistości naukowcy potwierdzili, że brazylijskie kapucynki brodate naturalnie używały kamiennych narzędzi dopiero w 2004 roku, pomimo znanych od wieków opowieści i bajek ludowych.

 

Według nowych doniesień takie zachowanie jest nie tylko naturalne. Ono jest głęboko zakorzenione.

 

Archeologia małpich narzędzi

 

Kiedy Haslam i jego zespół archeologów i prymatologów z mozołem przekopali 35 metrów kwadratowych podłoża sawanny, na głębokości 82 centymetrów pod powierzchnią ziemi znaleźli 69 narzędzi z kamienia.

 

Narzędzia – zniszczone młotki cztery razy większe od średniej wielkości miejscowego kamienia oraz podziurawione kowadła czterokrotnie większe od młotków – pasowały kształtem do narzędzi współczesnych kapucynek. Testy chemiczne wykazały, że młodsze narzędzia nadal noszą ślady łupin nerkowców, co mocno wskazuje na używanie narzędzi przez głodne kapucynki.

 

Co więcej, w pobliżu narzędzi badacze nie znaleźli żadnych śladów obecności rdzennych mieszkańców czy kolonizatorów – co jest dosyć zaskakującym odkryciem, ponieważ Serra da Capivara jest miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jednym z najważniejszych związanych z człowiekiem stanowisk archeologicznych  w Brazylii. Z pewnością kapucynki nie interesowały się jednak Europejczykami: niektóre z najstarszych narzędzi datowane są na rok 1266 n.e., czyli ponad 200 lat przed przybyciem do Ameryki Krzysztofa Kolumba.

 

- Wiele osób sugerowało, że używanie narzędzi było czynnością nabytą przez kapucynki, ponieważ polowano na nie i wypuszczano, miały więc kontakt z człowiekiem – opowiada współautor badania Eduardo Ottoni – prymatolog badający kapucynki na Uniwersytecie São Paolo. – [Teraz] możemy być pewni, że przynajmniej nie nauczyły się tego od Europejczyków.


Tekst: Michael Greshko

Źródło: National Geographic News

http://www.national-...taja-z-narzedzi

 

Z ostatniej chwili (no, prawie...).

 

Małpy przeszły do epoki kamienia łupanego. Potrafią używać kamieni jako narzędzia

 

 

Naukowcy obserwowali populację małpek kapucynek mieszkających w Panamie. Według ich badań, najwyraźniej małpki przeszły do epoki kamienia łupanego. Korzystają z kamiennych narzędzi, aby rozłupać orzechy, czy skorupiaki, to samo niegdyś robili ludzie.

 

Jak informuje portal New Sciencist, grupa małp zamieszkująca Panamę, przeszła ewolucję. Ale nie wszystkie małpy mają takie zdolności. Kapucynki zamieszkują trzy wyspy, tworzące razem Park Narodowy Coiba, jednak tylko pośród samców małp z wyspy Jicaron zauważono umiejętność inteligentnego wykorzystywania kamieni.

 

Pierwszy raport dotyczący korzystania z kamiennych narzędzi pochodzi już z 2004 roku. Jednak wówczas nie przeprowadzono dokładnych badań. Naukowcy powrócili na wyspę w marcu 2017 roku i umieścili ukryte kamery na wszystkich trzech wyspach należących do Parku Narodowego Coiba.

 

 

Zespół był zaskoczony wynikiem badań. Otóż okazało się, że nie tylko na innych wyspach małpy nie naśladują "grupy z ery kamienia łupanego", ale również na tej samej wyspie znajdują się grupki kapucynek, nie stosujących tego rozwiązania. To dosyć dziwne, bo małpy są zwierzętami żyjącymi w stadach, więc teoretycznie po tylu latach umiejętność powinna się genetycznie rozprzestrzenić.

 

Naukowcy wysnuli pewną teorię na temat tego dziwnego zjawiska. Prawdopodobnie taki rodzaj ewolucji zachodzi losowo. Może być tak, że jeden osobnik nauczył się używać narzędzi, a reszta go po prostu kopiowała. Było to spowodowane nie ewolucją, a po prostu potrzebą żywieniową. Małpki zauważyły, że to zwiększa ich szansę na przeżycie. Nie jest to jednak dobra, ani pewna teoria. Zespół naukowców będzie pracować dalej nad wyjaśnieniem zjawiska.

https://tech.wp.pl/m...74752984606849a

 


 • 8#2

fussy
 • Postów: 195
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zjawisko znane od dawien dawna i praktykowane nie tylko przez naczelne, wiele różnych zwierząt używa kamieni i nie tylko jako narzędzi w celu dostania sie do pożywienia. 
Na szybko do głowy przychodzą mi Kruki, Delfiny, Ośmiornice, Słonie i zdaje się jakieś papugi...

 

Jakby te Kapucynki osadziły kamień na żerdzi to by było coś, a tak... ;)


 • 1

#3

Nick
 • Postów: 1260
 • Tematów: 566
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Jakby te Kapucynki osadziły kamień na żerdzi to by było coś, a tak...

Może daj im chwilkę... ;)


 • 0#4

fussy
 • Postów: 195
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie zamierzam poganiać ;) ewolucja wymaga czasu którego jako współcześni nie ograniamy, mysląc w swoim zadufaniu że ostatnie kilkaset lat postepu technologicznego czyni nas wyjątkowymi, a całkiem możliwe że współczesny człowiek ze swoimi zabawkami jest tylko epizodem w długiej (i słabo poznanej) historii ludzkości na tej planecie ;)


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u