Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prośba o radę, co zrobić - delikatna sytuacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kilroj.
  • Postów: 32
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiem, że to nie jest temat na to forum, ale liczę na to, że mi pomożecie. Bo po pierwsze czuję się tutaj całkiem anonimowy, a po drugie sporo na tym forum jest ludzi na poziomie, których rady mogą okazać się pomocne. W innych miejscach w necie bywa z tym różnie. Jeśli moderacja uzna, że temat do kosza, trudno, zaakceptuję to. Ale jednak prosiłbym może o odrobinę wyrozumiałości, bo to dla mnie ważna sprawa i do tego dość delikatna.

 

O co chodzi? Napiszę w skrócie. Mam brata. Brat ma żonę i dwóch synów, mniej więcej 21 i 19 lat. Wszystko spoko, fajna rodzinka, zero problemów. Chłopaki niedawno zainteresowali się sportem samochodowym, kupili jakiegoś rupiecia i startują razem w jakichś amatorskich zawodach. Byłem w weekend ich pooglądać. Fajna zabawa, są emocje i tak dalej. Ale co innego zwróciło moją uwagę. Na aucie mają naklejki z nazwiskiem i grupą krwi. Jeden ma 0 (zero), drugi AB. Na 100% nie ma pomyłki w oznaczeniach, bo pytałem niby z ciekawości - wiele razy mieli badania krwi.

 

I nie byłoby w tym problemu, gdyby nie to, że mój brat ma taką samą grupę krwi, co ja. Ja mam zero (0).

Teraz więc wiecie na czym polega mój problem. Nie wiem, co zrobić. Powiedzieć bratu? Zostawić to dla siebie? Albo zwyczajnie się mylę i nie ma żadnego problemu?

 

Jestem w kropce. Pomożecie mi coś wymyślić sensownego?


  • 1

#2

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No dobra, ale skąd ta panika? Podałeś tylko grupę krwi ojca dziecka. A grupa matki? Przecież  dopiero zna­jąc grupę krwi ojca i mat­ki moż­na ustal­ić możli­we wari­anty grup krwi dziec­ka. Najpierw zapytaj o grupę krwi mamy chłopca, a dopiero później się martw. Chociaż w sumie przy 0 masz możliwości A,B,0 ... 


Użytkownik Zuzełka edytował ten post 19.07.2018 - 15:50

  • 1

#3

Kilroj.
  • Postów: 32
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Właśnie teraz zauważyłem, że nie napisałem najważniejszej informacji. Jeśli jedno z rodziców ma ma grupę krwi 0, w tym wypadku ojciec, to nie ma możliwości, żeby jego dziecko miało grupę AB. Nawet jeśli matka ma AB, dzieci tej pary będą mieć grupę A lub B. Tu jest dobre zestawienie.

00000118.JPG

Teraz widzicie już, na czym polega mój problem? :(


  • 0

#4

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Masz problem moralny, który przez każdą osobą byłby potraktowany i rozwiązany inaczej. W takich kwestiach nie warto się radzić na forach, bo to dotyczy bardzo subiektywnego spojrzenia na rodzinę i własne z nią relacje. Sprawa jest delikatna, nie wiesz też, czy być może rodzice chłopców nie są "dogadani" w tej kwestii, zatem poruszenie tematu rozpoczęłoby niepotrzebny zamęt. A może on nie mógł być po raz drugi ojcem i w tajemnicy przed całym światem (bo po co komukolwiek mówić o tym), drugi chłopiec jest po prostu z nasienia innego dawcy? Ja znam osobiście sytuację, w której to najstarsze, już dorosłe też dziecko ma innego biologicznego ojca. Ale prawdziwym tatą jest ten, który chciał je i po prostu jest... tatą. Na szczęście przez lata nikt im się nie wtryniał w ich własne relacje, bo wiedziały o tym jedynie 2 osoby, które na tyle szanowały decyzję rodziców, że nigdy nie wspominały. Ale inną sytuacją pewnie byłyby zdrady, oszustwa, wykorzystywanie, toksyczny związek. Wtedy może i należałoby powiedzieć.  Zatem... Tak na prawdę nikt Ci dobrze nie doradzi co powinieneś z tym począć. 


  • 6

#5

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale o co tu chodzi? Ja dalej nie kapuje.


  • 0



#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodzi o to, że brat kilroja ma dwóch synów, ale jednen z nich nie jest jego biologicznym synem.
  • 0



#7

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak mi się wydawało. Faktycznie dziwna sprawa. Ja chyba nie powiedziałbym bratu, skoro żyją szczęśliwie to po co to psuć... ale ta świadomość...


  • 0



#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A może twój brat wie o tym że jeden syn nie jest jego. Tylko tobie tego nie powiedział a ty myślisz że on nie wie.
  • 0



#9

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli matka miałaby grupę krwi cisAB (z allelami AB, 0), to jeden z synów mógłby mieć grupę AB.


  • 1



#10

Valfare.
  • Postów: 384
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli matka miałaby grupę krwi cisAB (z allelami AB, 0), to jeden z synów mógłby mieć grupę AB.

To raczej mało prawdopodobne, zwłaszcza w Polsce, a poza tym najprawdopodobniej wtedy wystąpiłyby problemy podczas ciąży, a jeśli matka potrzebowała kiedykolwiek transfuzji, to ta bardzo rzadka grupa krwi wyszłaby w badaniach.

 

Ja bym powiedział bratu, ale tylko wtedy, gdy byłbym przekonany w 100% jakie grupy krwi mają synowie brata i sam brat.


  • 0



#11

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli nie chcesz mieć ewentualnej wojny w rodzinie to lepiej podziwiaj wyścigi i nic nikomu nie mów - Mniejsze zło które prowadzi do większego dobra też jest dobrem"


  • 0



#12

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Wszystko spoko, fajna rodzinka, zero problemów.

Jeśli Ci to nie przeszkadza, daj sobie spokój. I im tez.


  • 0



#13

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To raczej mało prawdopodobne, zwłaszcza w Polsce

Mało, bardzo mało. Bardziej podaję to jako ciekawostkę. Aczkolwiek znajomość grupy krwi matki mogłaby jednoznacznie wykluczyć taki przypadek. Jeśli miałaby AB, na pewno nie byłaby to transAB, i moglibyśmy doszukiwać się jakiegoś ciekawszego przypadku hematologicznego. :D


  • 0



#14

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest to krzyżówka w której biorą udział także dziadkowie dziecka, zakres wiedzy z poziomu bodajże podstawówki.


  • 0



#15

Agnieszka81.
  • Postów: 321
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No cóż, takie przypadki się zdarzają. Ja jestem też doskonałym tego przykładem. Wszyscy z mojej rodziny - zarówno po taty stronie, jak i mamy - mają krew plusową, moje rodzeństwo również. Ja jako jedyny odszczepieniec mam 0 Rh-

Wszyscy też się śmiali, że niby skąd się wzięłam, ale lekarz stwierdził, że owszem - rzadko się zdarzają takie przypadki - ale się zdarzają i nie ma w tym nic niezwykłego. :)


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych