Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Jak naziści niechcąco reklamowali pralnię z Dublina - Ciekawostki - Paranormalne.pl

Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak naziści niechcąco reklamowali pralnię z Dublina


 • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2491
 • Tematów: 2009
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Położone u ujścia do Zatoki Dublińskiej rzeki Liffey miasto o barwnej przeszłości stanowi atrakcyjną lokalizację dla turystów. Tak, mowa o Dublinie. Nazwa ta pewnie większości czytających od razu nasuwa na myśl tajemnicze celtyckie obrządki, megalityczne świątynie, powiązania z Wikingami, świętego Patryka i wiele innych mniej lub bardziej pociągających opowieści.

Ale powiedz Szanowny Czytelniku, jaka byłaby Twoja reakcja, gdybyś opuszczając dworzec Dublin Connolly z walizką w ręku i mnóstwem planów w głowie na spędzenie czasu w tym mieście ujrzał nagle charakterystyczną czerwoną furgonetkę, na której bokach wymalowane byłoby ogromne białe koło zawierające symbol, którego nie sposób nie rozpoznać już na pierwszy rzut oka – czarną swastykę?
 

furgon.jpg

 
Z pewnością zacząłbyś się od razu zastanawiać, czy ten lekki drink wypity w wagonie restauracyjnym dla uprzyjemnienia sobie podróży zawierał w składzie metanol, borygo, importowaną z Polski wysokogatunkową „Wodę Brzozową”, denaturat, albo po prostu wszystkie te składniki naraz wymieszane energicznie przez rudego barmana i przyozdobione hawajską parasolką.
 

brzozowa.gif

Podstawowe zastosowanie „Wody Brzozowej” w czasach PRL.

 
Ale zupełnie niepotrzebnie. Przez 75 lat, aż do 1987 roku widok taki był codziennością na ulicach Dublina. I nie było w tym żadnego ukrytego podtekstu, demonstracji poglądów, poparcia dla pewnego reżimu, o którym wolelibyśmy zapomnieć i tak dalej. Przyczyna była o wiele bardziej prozaiczna.

W 1899 John W. Brittain założył firmę o nazwie Metropolitan and White Heather Laundries. Jak można zgadywać na podstawie nazwy, oferowała ona usługi pralnicze i była jedną z pierwszych firm tego rodzaju w całym Dublinie. Interes kręcił się na tyle sprawnie, że w 1912 roku J.W. Brittain otworzył kolejną firmę świadczącą usługi tego samego rodzaju, na jej siedzibę wybrano budynek zlokalizowany przy Shelbourne Road w dzielnicy Ballsbridge. Pan Brittain był także miłośnikiem koni, jedna z jego wyścigowych klaczy nosiła imię Swastika Rose i należała do najlepszych w kraju. Chcąc uhonorować swego ukochanego konia, nazwał po części jego imieniem swoją nową firmę – tak powstała Swastika Laundry.
 

siedziba.jpg

Siedziba firmy Swastika Laundry w latach 1912-1987

 
Firma ta miała oferować usługi pralnicze z odbiorem i dowozem do klienta, zatem na potrzeby działalności zakupiono kilkanaście elektrycznych furgonetek. Każdą z nich pomalowano na kolor czerwony, na bokach umieszczono logo firmy w postaci białej swastyki w czarnym kole.
 

furgony.jpg

Flota pojazdów firmowych - elektrycznych!

 
Jednak po dziesięciu latach J. W. Brittain postanowił odświeżyć wizerunek firmy i nakazał zmianę kolorystyki na białe tło i czarną swastykę. Tak więc od 1922 roku pojazdy firmy wyglądały dokładnie tak, jak na tytułowym zdjęciu.
 
Początkowo nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy (bo i z jakiej racji?), ale w latach 30-tych furgonetki o takim malunku powodowały rosnące stopniowo kontrowersje, z jak mniemam wiadomych każdemu powodów. W końcu w 1939 nowe kierownictwo firmy (J. W. Brittain zmarł w 1937 roku) zdecydowało się na zmianę nazwy firmy – od teraz miała się ona nazywać „The Swastika Laundry (1912)”, by jednoznacznie wskazywać na brak jakichkolwiek powiązań z rządzącym Niemcami ugrupowaniem.

W międzyczasie charakterystyczne czerwone furgonetki stały się typowym elementem ulic Dublina i nikt z mieszkańców nie zwracał na nie większej uwagi. Co innego przyjezdni… W 1968 roku firma została wykupiona przez korporację Spring Grove Laundry, ale nowy właściciel nie zmienił ani kontrowersyjnej w dalszym ciągu kolorystyki samochodów, ani nazwy firmy. Dopiero w 1987 roku The Swastika Laundry (1912) oraz czerwone furgonetki ze swastyką na bokach zniknęły z ulic miasta z uwagi na ostateczne zamknięcie przedsiębiorstwa.

Pozostałości Swastika Laundry można oglądać do dziś, a konkretniej rzecz biorąc zbudowany z czerwonej cegły komin, na którym do 1987 roku wymalowana była swastyka w białym kole i nazwa firmy, a który był elementem głównej siedziby firmy, zburzonej w tymże właśnie roku.
 

komin.jpg

Charakterystyczny komin pralni…

 
Obecnie komin stanowi pewien rodzaj atrakcji turystycznej, a wokół niego wybudowano gmach biurowca o owalnym kształcie i mało oryginalnej nazwie „The Oval”.
 

oval.jpg

… i wybudowany wokół niego biurowiec

 
Ciekawostką związaną ze Swastika Laundry może być fakt, że przez cały okres działalności liczne reklamy podkreślały całkowitą niezależność od Niemiec, Hitlera, nazistów i wskazywały na swastykę jako znany w hinduizmie symbol szczęścia. Cóż, nie da się ukryć, że niemieccy naziści zapewnili znakomitą reklamę tej niewielkiej irlandzkiej pralni. Dziś zapewne określilibyśmy to mianem viral marketingu :)
 

zapalki.jpg

Reklama pralni na zapałkachulotka.jpg

Ulotka informacyjnarekl.jpg
I jeszcze jedna reklama pralni


Autor: D.K., opracowano dla serwisu paranormalne.pl.  
Wyrażam zgodę na powielanie artykułu w innych serwisach internetowych
wyłącznie po zaopatrzeniu w przypis zgodny z poniższym wzorem:VRP.png
Artykuł powstał dla serwisu paranormalne.pl, autor: D.K.


 • 7#2

StatystycznyPolak.
 • Postów: 1813
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przed wojną wszyscy kochali swastykę. 

carlsberg_beer_labels_with_swastika-s972

 

coca_cola_lucky_watch_fob-s400x457-10009

 

Tak swoją drogą niemiecką swastykę od tej z pralni odróżnia jedna rzecz, obrócona jest o 45 stopni. 


 • 0#3

Dr Röck.
 • Postów: 134
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Woda brzozowa zrobila mi dzien. Nie sadzilem, ze ktos dzisiaj o tym pamieta.


 • 0#4

bachus.
 • Postów: 11
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mało tego rasowy angol haha, żeby nie było puścił teledysk z misiem z lat bodajże 60 ze swastyką na czole, każdy rżał jak baran a na końcu okazało sie że to reklama płatków kukurydzianych z ładną zabawką do wygrania czyli misiem ze swastyką na czole haha
 • 0

#5

fearisnothing.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, fajna ciekawostka i za to daje plusa. Jedynie mało znaczący błąd wpadł mi w oko na który pewnie wielu nie zwróciło uwagi, odwrócenie kolorów, a mianowicie "...na bokach umieszczono logo firmy w postaci białej swastyki w czarnym kole.", aczkolwiek czy to coś zmienia, chyba nie ;)


 • 1

#6

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2491
 • Tematów: 2009
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, fajna ciekawostka i za to daje plusa. Jedynie mało znaczący błąd wpadł mi w oko na który pewnie wielu nie zwróciło uwagi, odwrócenie kolorów, a mianowicie "...na bokach umieszczono logo firmy w postaci białej swastyki w czarnym kole.", aczkolwiek czy to coś zmienia, chyba nie ;)

 
To nie błąd, początkowy schemat malowania właśnie w ten sposób wyglądał. Widać to (rzeczywiście dość słabo, przyznaję) na zdjęciu podpisanym Flota pojazdów firmowych - elektrycznych! Tutaj mam nieco lepsze zdjęcie:
 
swastikalaundryvan2.jpg
 
Zresztą zaraz poniżej zdjęcia z kolejką furgonetek wspominam o zmianie kolorystyki, oto cytat:
 

Jednak po dziesięciu latach J. W. Brittain postanowił odświeżyć wizerunek firmy i nakazał zmianę kolorystyki na białe tło i czarną swastykę. Tak więc od 1922 roku pojazdy firmy wyglądały dokładnie tak, jak na tytułowym zdjęciu.


Niemniej jednak daję plusika za dokładne przeczytanie i wnikliwość :)

 

P.S. Pozwoliłam sobie zmienić kolor cytatu w Twoim pierwszym poście z czerwonego na żółty. Niepisana zasada tego forum mówi, że czerwony to mój kolor, służy do wyróżniania przypisów, ostrzeżeń itp. Oczywiście mogłeś o tym nie wiedzieć -- zatem nic się nie stało, to nie jest żadne przewinienie :)


 • 1#7

fearisnothing.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

D.K. Rzeczywiście, zwracam honor :P Dzięki za wyjaśnienie :) A z tym kolorem zapamiętam raz na zawsze :D


Użytkownik fearisnothing edytował ten post 09.08.2018 - 01:54

 • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

stat4u