Skocz do zawartości


Zdjęcie

Światło, które się cofa z ogromną prędkością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Światło, które się cofa z ogromną prędkością



Fizycy zaobserwowali światło, które się cofa, a w dodatku podróżuje z prędkością większą od prędkości światła - informuje pismo "Science".


Dołączona grafika


Zgodnie z konwencjonalną wiedzą, zależnie od ośrodka, światło porusza się z prędkością od około 200 000 (w szkle lub wodzie) do prawie 300 000 kilometrów na sekundę (w próżni).

W ciągu ostatnich lat podczas eksperymentów udawało się nakłonić światło do poruszania szybszego bądź wolniejszego, niż wynikałoby to z teorii. Jednak cofające się światło to coś nowego.

Zaobserwował je zespół prof. Roberta Boyda z University of Rochester. Nie dość, że światło to porusza się do tyłu, to jeszcze z prędkością większą od normalnej prędkości światła. Trudno to pojąć nawet wielu ekspertom.

Profesorowi Boydowi udało się niedawno spowolnić impuls światła do prędkości mniejszej niż ta, jaką osiąga szybki samolot, a także przyspieszyć bardziej niż się to wydawało możliwe. A wszystko to dzięki specjalnym technikom i materiałom.

Tym razem naukowcy przesłali laserowy impuls świetlny poprzez włókno optyczne domieszkowane rzadkim pierwiastkiem - erbem. Impuls lasera był dzielony na dwie części. Jedna trafiała do włókna, zaś druga służyła do celów porównawczych. Zanim szczyt impulsu zdążył wejść do włókna, światło już wychodziło z drugiego końca - i to zanim podobny dystans pokonała druga część impulsu. Wyglądało to jak zaprzeczenie logiki i praw fizyki.

Jak tłumaczy prof. Boyd, w takich warunkach impuls światła przybiera kształt garbu, przed i za którym są długie "zbocza". Przodująca część impulsu niesie całą informację i wpada do światłowodu jako pierwsza, zanim dostanie się tam główna część impulsu ("garb"). Nim "garb" się "przeciśnie", początek sygnału zdąży już opuścić światłowód. Na podstawie informacji zawartej w przodującej części sygnału, w światłowodzie dochodzi do "rekonstrukcji" impulsu - jedna jego część zostaje wysłana do przodu, druga - do tyłu, ku początkowi światłowodu. Wykazały to wcześniej przygotowane nacięcia na włóknie optycznym.

Obecnie Boyd chce zbadać, co się stanie z impulsem narastającym nagle, bez "poprzedzającej" części. W takim przypadku nie powinno - teoretycznie - dochodzić do dziwnych fenomenów z cofaniem się i światłem szybszym od światła.

źródło: sm.fki.pl
  • 0

#2

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

<wow> swiatło wsteczne to ciekawe heh ale jaka dokladnie to ma predkosc??
  • 0

#3

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ktoś niedawno mówił, że nie ma niczego co by było szybsze od predkości światła... Jak się okazuje jest - światło ;)
Nie wiem jaką predkość osiąga i nie wiem na ile ta teoria jest sprawdzona... Czas pokaże.
  • 0

#4

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fakt co za ironia zeby swiatło zostalo wyprzedzone przez...światło hehe ciekawy temat swoja droga hehe :smile:

Ktoś niedawno mówił, że nie ma niczego co by było szybsze od predkości światła

ale gdzies juz czytałem chyba nawet na tym forum ze jeszcze co szybsze od śiatła to miało chyba jakis związek z UFO
  • 0

#5

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na tym samym forum gdzieś można było przeczytać że nie odkryto lub ze nie moze być nic (nie pamietam dokładnie) szybszego od światła...paradoks bo to same światło sie wyprzedziło z tą róznica ze nie do przodu a wstecz :P
  • 0

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie to żadna sensacja. :smile: Tu jest mowa o tzw. FAZOWEJ prędkosci światła.
Ale artykuł oczywiście jak najbardziej wartościowy.

Nie wiem jaką predkość osiąga i nie wiem na ile ta teoria jest sprawdzona... Czas pokaże.

Tak więc !Legalize! procesy opisywane w tym artykule są jak najbardziej rzeczywiste. :>
  • 0



#7

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak samo jak z np samochodami do przodu jada szybciej niz wstecz tutaj jest tak samo tylko ze kierunki sa odwrotne ;-)
  • 0

#8

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No no mariush, Ciebie to nic nie zadziwi... Chodzące oświecenie :lol :

na tym samym forum gdzieś można było przeczytać że nie odkryto lub ze nie moze być nic (nie pamietam dokładnie) szybszego od światła...

Tak naprawde to nikt nie ma prawa do stwierdzenia co można a czego nie można... Jeżeli ktokolwiek próbuje podjąć się takiej próby to poprostu jest śmieszny ;) A stwierdzenie, że nie może być nic szybszego od światła było zawsze silnym argumentem sceptoli mającym świadczyć o tym, że odwiedziny innych cywilizacji są nie możliwe bo za długo by podróż trwała :)
Moim zdaniem jesteśmy jeszcze za maluczcy do takich wywodów bo na szczęście są jeszcze na tym świecie rzeczy których nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić...
  • 0

#9

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No no mariush, Ciebie to nic nie zadziwi... Chodzące oświecenie

Znowu zaczynasz? Ten news jest juz dość stary, przynajmniej dla mnie. A prędkość fazowa jest wyjaśnieniem wszystkich efektów, także tych "nowych" z cofającym sie światłem.
Tu masz stronkę Uniwesytetu Rochester dotyczącą Twojego newsa, na której jest między innymi animacja obrazująca zjawisko wstecznie poruszającego się światła (a także szybszego i wolniejszego od prędkości śwaitła w próżni). Wszystkie przypadki są też wyjaśnione.

To może wytłumacz naukowcom o co chodzi albo odrazu prace napisz... Może na profesora Cię mianują odrazu. Chopie marnujesz się tutaj

Tego juz nie skomentuję. :-/
  • 0



#10

Powder{_}Keg{_}.
  • Postów: 109
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli Einstein się mylił i nam do głowy ciemnotę w szkole wciskają :o ciekawe za ile powstaną statki z prędkością ponad świetlną.
  • 0

#11

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mariush, to że naukowcy wiedzą jak do tego dochodzi nie oznacza, że

procesy opisywane w tym artykule są jak najbardziej rzeczywiste.

;)

A poza tym Einstein nie do końca się mylił ponieważ:

''Einstein powiedział, że informacja nie może poruszać się z prędkością większą od światła, a w tym przypadku, jak i w przypadku innych eksperymentów związanych z poruszającym się szybko światłem, żadna informacja nie porusza się tak naprawdę szybciej od światła.''
  • 0

#12

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

!Legalize!, Einstein nie mylił się wcale, a te eksperymenty w żaden sposób nie przeczą teorii względności.

EINSTEIN POWIEDZIAŁ: NIE MOŻNA PRZEKAZAĆ ŻADNEJ INFORMACJI SZYBCIEJ NIŻ SWIATŁO.

W przypadku opisywanych zjawisk żaden przekaz informacji (ani energii) nie następuje. To tylko faza fali porusza się szybciej od światła. Wytłumaczę Ci ten bezenergetyczny i bezinformacyjny ruch światła na dziecinnym przykładzie "puszczania zajaczków" za pomocą latarki.

Przyjrzyj się poniższemu szkicowi.

Dołączona grafika

Jak puszczasz takiego zajączka, to możesz mu na ścianie nadać dowolną prędkość. Wszystko zależy od gwałtowności ruchu Twojej ręki. Równie dobrze możesz takiego zajączka w ułamku sekundy przemieścić ze Słońca na Księżyc (zajączek będzie się na pewno poruszał z prędkością wybitnie nadświetlną). Tylko co z tego, skoro zajaczek nie przekaże żadnej informacji ani energii między Słońcem a Srebrnym Globem...

Samo światło porusza się z najzwyklejszą prędkością światła (v=c). To tylko "garbki" i "dolinki" (faza) jego fali (jeden garbek zaznaczyłem na czerwono) poruszają się z prędkością nadświetlną (v>c). To tylko prędkość pozorna (np. fazy fali) jest większa od prędkości światła.

Podobnie można wytłumaczyć ruch światła w eksperymencie Boyda.

Einstein jest cały i jego teoria także.

Swoje powiedziałem. :smile:
  • 0



#13

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekaw jestem w jaki sposób światło może lecieć do tyłu. Jak to sprawdzić ????
  • 0



#14

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale zakręcone hehe Dołączona grafika
ja z tego nic nie rozumiem :) ale ciekawe - nawet bardzo :)
Wiesio_PL
w Praktyce raczej nie spradzwisz - mi sie wydaje ze Czarna dziura moze tak działac na swiatło (patrz obrazek) lub poprostu musi byc specyficzna próżna jak w kosmosie
  • 0

#15

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coś z tą fazą pokręciłeś mariush,bo nawet z twojego rysunku wynika,że nie ma ona możliwości mieć większej prędkości od światła,które jest jednocześnie i w tym samym odcinku czasu dolinką i garbem.
Zaznaczone punkty są zawsze w tej samej odległości od garbów,tak więc prędkości większej nie maja,a ew. zmiana ich położenia powodowała by zmianę częstotliwości-energii-barwy.
Bez nich nie było by światła,które do zobrazowania go jako falowego wymaga pełnego okresu fali,a w nim zawarte są dwa garby i dwie dolinki - dopiero wówczas jest fotonem.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych