Skocz do zawartości
Ruszyła tegoroczna edycja Złotych Szaraków. Tu się nie ma co wymigiwać, tu trzeba zagłosować!


Zdjęcie

Tajemnicza śmierć bokserskiej "nadziei białych"


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 4698
 • Tematów: 623
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 22
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

24 maja 1913 roku chyba już zawsze będzie niezapomnianym dniem, zwłaszcza dla fanów boksu i zapewne nikt z obecnych na walce bokserskiej, jaka odbyła się tego dnia nie mógł przewidzieć, jak bardzo ten dzień zapadnie im w pamięci.

 

                                                     McCarty-Light-e1469118388308-696x458.jpg

                                                     fot/niezwyklahistoria

 

Dwa lata wcześniej, najnowsza „Wielka Nadzieja Białych” wagi ciężkiej najpierw założyła parę rękawic bokserskich i rozpoczęła krótką, lecz błyskawiczną karierę. Luther McCarty dorastał szybko, a gdy był już mężczyzną, miał imponujące 195 cm zrostu i rozwinął silny lewy prosty, który miał zasięg 2 m.

 

To właśnie w dniu 7 stycznia 1911 roku, 18-latek dokonał profesjonalnego debiutu bokserskiego i błyskawicznie zniszczył swojego przeciwnika, Wata Adamsa, wygrywając walkę nokautem po zaledwie 2 rundach. Przez resztę tego roku Lute – jak często nazywano go przydomkiem – miał jeszcze siedem walk bokserskich.

 

Pierwsza z nich była przeciwko legendzie, Joe Grimowi, który miał słynny żelazny podbródek. Ten pojedynek zakończył się remisem, ale młody wojownik spędził wiele czasu próbując wyeliminować „najtwardszego człowieka na Ziemi”. Z pozostałych sześciu pojedynków tylko w jednym młoda nadzieja pięściarstwa nie znokautowała swoich rywali.

 

                                                       mccarty-luther-22-270x300.jpg

                                                       fot/niezwyklahistoria/McCarty był wschodzącą bokserską nadzieją Białych

 

Demolował wszystkich swoich przeciwników

 

Reputacja McCarty’ego wzrosła w następnym roku, i pomimo tego, iż w zasadzie niedawno rozpoczął on karierę bokserską, zaczął być nazywany supergwiazdą, a fani boksu i promotorzy widzieli go jako prawdziwego i godnego rywala dla potężnego Jacka Johnsona.

 

Utalentowanemu boksersko McCarty’emu brakowało jednak nieco doświadczenia. Przez cały rok 1912 staczał on bokserskie wojny i wiele z nich wygrywał zdecydowanie, w tym przez nokaut. Większość innych zawodników wagi ciężkiej w tamtych czasach nie miało najmniejszych szans, gdy stanęli przed olbrzymim McCartym.

 

Lute tak zdominował wagę ciężką, że ​​w końcu zorganizowano walkę o mistrzostwo, która miała się odbyć w Nowy Rok 1913 r. Obecnym mistrzem świata wagi ciężkiej Białego Świata był Al Palzer. Po raz kolejny imponujący McCarty wygrał pojedynek i zdobył tytuł, poprzez techniczny nokaut na przeciwniku, do którego doszło w 18 rundzie.

 

Palzer mógł nie być w stanie konkurować z McCartym, ale radził sobie lepiej niż inne jego „ofiary”. Kolejne zwycięstwa zaczęły sypać się jak z rękawa, dopóki promotorzy nie zobaczyli wartości w wymarzonym meczu pomiędzy McCartym i Johnsonem. Niestety, McCarty nigdy nie miał okazji sprawdzić się na tle tego największego boksera tamtych czasów.

 

                                                          300px-McCartyLuther-221x300.jpg

                                                          fot/niezwyklahistoria/Utalentowany pięściarz dysponował świetną sylwetką

 

Nagła śmierć wschodzącej nadziei Białych

 

McCarty miał zaplanowaną obronę tytułu przeciwko Arthurowi Pelkeyowi. Gdy bokserzy pojawili się w końcu w ringu, lokalny duchowny wygłosił nietypowe kazanie, skierowane do 6000 osób obecnych w obiekcie:

 

„Wiem, że wy, mężczyźni, pomożecie nam kupić dzwon do naszego kościoła. Wasze srebrne żetony zapewnią pamiątkę dla Bożego domu i będzie to dla Was odnotowane, jako zasługa ,w Wielkiej Księdze. Każdy musi mieć jakiś dług w życiu, bo kto wie, kiedy i kogo wezwie do siebie Wielki Arbiter (Bóg)?

 

                                                           500px-F95064-300x182.jpg

                                      fot/niezwyklahistoria/Niecałą minutę po uchwyceniu owej fotografii McCarty skonał liczony przez sędziego

 

Równo z uderzeniem gongu rozpoczął się pojedynek, jednak niestety nie potrwał on dłużej, niż jedna runda. Kiedy lekki cios przeciwnika wylądował tuż nad sercem McCartego, ten upadł i zaczął być liczony. Sędzia, Ed Smith, szybko zorientował się, że coś jest nie tak i wezwał będącą pod ręką służbę medyczną. Niestety po ośmiu minutach McCarty został uznany za zmarłego. Pelkey ​​był również zdezorientowany i zaniepokojony losem potężnego rywala, podobnie jak kibice zgromadzeni na walce. W późniejszym raporcie posekcyjnym ustalono, że przyczyną zgonu nadziei boksu był prawdopodobnie wypadek podczas jazdy konnej, którego nieszczęsny pięściarz doznał kilka dni przed walką.

 

Niesamowity snop światła skąpał liczonego boksera

 

Tym, co odróżnia ten pojedynek bokserski od innych w całej historii boksu, było tajemnicze i nietypowe zdarzenie do którego doszło na ringu, kiedy to McCarty był liczony przez sędziego ringowego. Eteryczny snop światła w nietypowy sposób skąpał potężną sylwetkę boksera, i to w momencie kiedy ten upadł. Ów nie mający źródła snop światła skierowany na ciało martwego już, jak się później okazało, boksera zszokował wszystkich obecnych na pojedynku!.

 

Fotografia jedyną pamiątką niefortunnego pojedynku

 

Od tego czasu debatowano nad jedyną znaną fotografią ukazującą ten nietypowy i tajemniczy moment. Niemal natychmiast zaczęły się opowieści o tym, że to zdjęcie było w jakiś sposób sfałszowane lub jest czystą mistyfikacją. Nikt jednak nie zdołał wyjaśnić, jak to się stało.

 

Wielu widzów zgromadzonych w Tommy Burns Arena, podczas krótkiego, dwuminutowego meczu bokserskiego twierdziło, że światło było prawdziwym wydarzeniem i nie było w żaden sposób udawane lub wywołane sztucznie. To zdjęcie nie jest jedynym niewyjaśnionym zdarzeniem, które miało miejsce w tym obiekcie sportowym. Legenda mówi, że miejsce nieszczęsnej walki zostało spalone do ziemi i to już następnego dnia po owym tajemniczym zgonie pięściarskiej nadziei wagi ciężkiej.

 

                                                             34992944_129844037494-300x225.jpg

                                                             fot/niezwyklahistoria

 

Efekt wcześniejszego urazu czy interwencja siły wyższej?

 

Czym było owe światło i skąd mogło pochodzić? W jaki sposób oświetliło tylko jednego, padniętego boksera, akurat tego, który był liczony?. Czy rzeczywiście wypadek podczas jazdy na koniu, jaki przydarzył się McCarty’emu był rzeczywistą przyczyną jego późniejszej śmierci? A może to sam Bóg postanowił „zakończyć” karierę wschodzącej nadziej Białych? Wydaje się, iż nie sposób wytłumaczyć logicznie tego zdarzenia, a prawda pozostanie dla nas ukryta już na zawsze.

 

niezwyklahistoria.png


 • 2#2

noxili
 • Postów: 2578
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pełne nie edytowane zdjęcie pokazuje że w suficie były okna .Słońce mogło spokojnie dać taki promień , był maj i słońce spokojnie mogło być tak wysoko. Powietrze w sali było raczej zanieczyszczone choćby dymem tytoniowym i dymem z strzałów z magnezji której używano wtedy zamiast nieznanej wtedy lampy błyskowej. W zanieczyszczonym powietrzu świetnie widać takie smugi światła

 

qm8yvcw.png


 • 2#3

Anunnaki
 • Postów: 520
 • Tematów: 9
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 każde uderzenie w okolicę serca jest groźne bo moze wywołać arytmię serca albo jego zupełne zatrzymanie,uderzenie przedsercowe stosuję się tylko  na krótko po  zatrzymaniu bo czasem pomagał.Bokser miał niesamowitego pecha..


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u