Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwny obiekt na zdjęciu


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Mam pytanie. Robiąc dzisiaj zdjęcia, ustrzeliłam coś co mnie zastanawia. Chodzi o obiekt po prawej stronie od masztu. Taka niby kropka. Plamka za mgłą.Najpierw myślałam, że to owad, potem że ptak, a na końcu, że brudny obiektyw. Nie jest to też brud na matrycy.  Przejrzałam zdjęcia. Na żadnym innym czegoś takiego nie ma, zwłaszcza na tych robionych ułamek sekundy wcześniej. Więc balon czy samolot też odpada. Zdjęcie robione 3,06,2018,wcześnie rano.Spora mgła. Przy powiększeniu wydaje się, że to duży obiekt. Porównuję z dolną częścią masztu. 


  • 0

#2

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzie jest to zdjęcie?

 

 

Witam.
Mam pytanie. Robiąc dzisiaj zdjęcia

Dziś jest 11 czerwiec 2018.

 

Zdjęcie robione 3,06,2018,wcześnie rano.

To w końcu trzeciego czy jedenastego czerwca?

 

Proszę wstawić zdjęcie inaczej nie będziemy mogli pomóc.





#3

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

DSCF7144.JPG Przepraszam  wydawało mi się, że załączyłam zdjęcie.


  • 0

#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Raczej nikt nie będzie w stanie stwierdzić co to jest. Wygląda jak jakaś plamka z obiektywu albo namalowane w programie graficznym.
  • 0



#5

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Raczej nikt nie będzie w stanie stwierdzić co to jest. Wygląda jak jakaś plamka z obiektywu albo namalowane w programie graficznym.

Szkoda, bo na to liczyłam. Nie jest to plamka na obiektywie, ani namalowana w jakimś programie. Nie robię takich rzeczy. Gdy idę na spacer by robić zdjęcia, robię kilka fot, tego, co mnie zainteresuje. Tu akurat chodziło o maszt wyłaniający się z mgły. Na zdjęciu zrobionym dosłownie sekundę lub dwie przed tym zdjęciem, tej plamki nie ma. Na następnym, też nie. Zrobiłam zdjęcia białej ściany, jasnego nieba tego samego dnia i nic nie ma.


  • 0

#6

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda jak orb lecz orby to krople wody, deszczu bądź pyłki kurzu uchwycone na zdjęciu. Na forum jest wysyp tematów o orbach więc będziesz miała nie lada lekturę, życzę miłego czytania.





#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To zdjęcie jest oryginalne, zostało zrobione aparatem fujifilm, mniej więcej takim https://www.optyczne...nePix_HS10.html

Wrzuć choć jedną fote zrobioną wcześniej, może też się tam dostrzeże coś dziwnego.


  • 0



#8

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To zdjęcie jest oryginalne, zostało zrobione aparatem fujifilm, mniej więcej takim https://www.optyczne...nePix_HS10.html
Wrzuć choć jedną fote zrobioną wcześniej, może też się tam dostrzeże coś dziwnego.


DSCF7143.JPG To zdjęcie wcześniejsze. 


Teraz dopiero zobaczyłam,że ta plamka sekundę wcześniej jest nad blokiem. Więc, to pewnie samolot jakiś dziwny. No już nie wiem. Dźwięku szybkiego samolotu , nie było, bo polowałam na Trzciniaki i zależało mi na ciszy.


  • 0

#9

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że masz zabrudzoną którąś z wewnętrznych soczewek układu optycznego obiektywu. Wtedy nawet niewielka zmiana ogniskowej (a tu mamy z tym do czynienia) może spowodować znaczące przesunięcie się drobinki w polu widzenia.


  • 0



#10

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wygląda jak typowy syfek na matrycy jednakże powinien być widoczny na każdym zdjęciu w tym samym miejscu i w miarę przymykania przysłony powienien stawać się lepiej widoczny. Oba zdjęcia wykonałeś na tej samej wartości przysłony f/6.4 - więc teoria syfka upada (że go usunąłeś stempelkiem na drugim zdjęciu cie nie podejrzewam).

 

Obiekt znajduje się zdecydowanie poza polem ostrości (zupełnie jak paproch na matrycy) obstawiam, że jakiś pyłek lub owad przeleciał w bliskiej odległości od obiektywu. Ostrość ustawiałeś na wieżę lub słup przesyłowy, przy f/6.4 masz dość sporą głębię ostrości - barierki na pierwszym planie się jeszcze załapały, więc obiekt musiał być bliżej i być niewielkich rozmiarów.


  • 0

#11

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obiekt znajduje się zdecydowanie poza polem ostrości (zupełnie jak paproch na matrycy) obstawiam, że jakiś pyłek lub owad przeleciał w bliskiej odległości od obiektywu. Ostrość ustawiałeś na wieżę lub słup przesyłowy, przy f/6.4 masz dość sporą głębię ostrości - barierki na pierwszym planie się jeszcze załapały, więc obiekt musiał być bliżej i być niewielkich rozmiarów.

Na drugim , które było robione sekundę lub dwie wcześniej, też jest widoczny tylko niżej. Nad blokami. Obiektyw nie był demontowany nigdy. I chyba nie da się zresztą w tej hybrydzie go zdemontować :> . Przejrzałam wczoraj setki swoich zdjęć z ostatnich dni. Przed tym spacerem i po. Nie ma nic takiego na nich. Powiększam to zdjęcie i szczerze, nie wygląda to jak by to było blisko obiektywu.  Gdyby było blisko byłoby ciemniejsze. 
  • 0

#12

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zrób sobie mały eksperyment, który pozwoli ci zrozumieć o czym mówię.
Weź cienką żyłkę wędkarska przymocuj na końcu jakikolwiek niewielki przedmiot - jakiś mały koralik lub cokolwiek wielkości małego owada.
Podwies to na czymkolwiek, stań w odległości 1-2m po czym umieść to w mniej więcej podobnym miejscu w kadrze, ustaw przysłonę jak na poprzednim zdjęciu wyostrz na nieskończoność (lub na jakiś odległy obiekt, podobnie jak wyżej) i zrób zdjęcie ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#13

kasia263b.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zrób sobie mały eksperyment, który pozwoli ci zrozumieć o czym mówię.
Weź cienką żyłkę wędkarska przymocuj na końcu jakikolwiek niewielki przedmiot - jakiś mały koralik lub cokolwiek wielkości małego owada.
Podwies to na czymkolwiek, stań w odległości 1-2m po czym umieść to w mniej więcej podobnym miejscu w kadrze, ustaw przysłonę jak na poprzednim zdjęciu wyostrz na nieskończoność (lub na jakiś odległy obiekt, podobnie jak wyżej) i zrób zdjęcie ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tak zrobię :) Dzięki.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych