Skocz do zawartości
Zdjęcie

Żel na porost mózgu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 656
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

OK, to wpiszmy się w cykl artykułów "mózgowych". :))

 

mysz.jpg

foto: Shutterstock

 

 

W odróżnieniu od dobrze regenerujących się narządów, takich jak skóra czy wątroba, możliwości regeneracyjne mózgu są bardzo ograniczone. Gdy dojdzie do udaru, martwa tkanka ulega wchłonięciu, pozostawiając jamę pozbawioną naczyń krwionośnych, komórek nerwowych czy ich wypustek.

 

Prof. Tatiana Segura i jej koledzy z University of California - Los Angeles opracowali żel wspomagający u myszy regenerację neuronów i naczyń krwionośnych w częściach mózgu zniszczonych przez udar.

 

Żel zawiera cząsteczki, które pobudzają wzrost naczyń krwionośnych i tłumią procesy zapalne (procesy zapalne powodują tworzenie się blizn i utrudniają odtwarzanie się funkcjonalnej tkanki). Jest wstrzykiwany w miejsce zniszczone przez udar i tam krzepnie.

 

Jak wykazały próby na myszach, dzięki "wsparciu" zapewnionemu przez żel, w 16 tygodni nowe neurony oraz naczynia krwionośne wypełniły pozostawioną przez udar lukę, zaś sam żel uległ wchłonięciu. Co więcej, nowe komórki nerwowe utworzyły sieci połączeń, a sprawność ruchowa gryzoni wzrosła. Mechanizm zaobserwowanej poprawy nie jest jednak jasny.

 

Jak twierdzą autorzy, uzyskane wyniki sugerują, że stosowanie żelu mogłoby pomóc także ludziom - zarówno bezpośrednio po zawale, jak i długo po nim.

źródło


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u