Skocz do zawartości


Zdjęcie

Woda, która świeci w nocy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

b73f106fd3cc1.jpg

Zjawisko bioluminescencji nad jeziorem w regionie Gippsland. Fot. (CC) Phil Hart

Te piękne zdjęcia powstały w 2009 roku nad jeziorami w rejonie Gippsland w Australii. Pokazują niesamowite zjawisko bioluminescencji, do której doszło w wyniku serii niefortunnych zdarzeń.
Wszystko zaczęło się latem 2006 roku, gdy grudniowe pożary z niezwykłą siłą pustoszyły stan Wiktoria. Gdy rok później ten obszar zalały potężne powodzie, spłukały one ogromne ilości bogatych w azot popiołów do jezior w rejonie rolniczego rejonu Gippsland.
No i zaczęło się. W kolejnych latach w wodzie zaczęły się mnożyć glony, sinice i jednokomórkowe bruzdnice. I to właśnie te ostatnie, należące do gatunku Noctiluca scintillans, zrobiły niesamowite przedstawienie.

 

ae179892e56c7.jpg

 
 
To fenomenalne zdjęcie (powyżej) pokazuje, że bioluminescencja, czyli świecenie żywych organizmów, często wzbudzana jest przez ruch. Strumienie światła powstały, gdy dwie osoby mocno rozbryzgiwały wodę przez kilkanaście sekund.

a486832e26bac.jpg

Takie świecenie ma w sobie coś z upiornej magii. A już na pewno z mrocznych sfer pochodzi nazwa substancji, która jarzy się w ciemności. To lucyferyna, pigment potrafiący wytwarzać podczas utleniania światło. Jednym z rodzajów lucyferyny posługują się nasze, zupełnie nie demoniczne, robaczki świętojańskie.

Źródło:http://www.crazynauk...ra-swieci-nocy/

  • 0



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Organizmy. 

A już na pewno z mrocznych sfer pochodzi nazwa substancji, która jarzy się w ciemności.

 

Tak naprawdę to jest to proces "podwójnie  mroczny" .Lucyferyna "świeci" na skutek reakcji utleniania katalizowanej enzymem o nazwie lucyferaza.


  • 0



#3

sclawler.
  • Postów: 26
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mieszkańcy okolic kalifornijskiego miasta San Diego byli świadkami niezwykłego zjawiska naturalnego. Na odcinku 40 km wybrzeża wody oceanu zaczęły świecić w nocy na niebiesko.

 

0007D1U0L4QFV66C-C122-F4.jpg

 

Wody przybrzeżne jaśniejące w nocy niebieską poświatą to niewątpliwie nietypowy widok. Dlatego ocean w okolicy San Diego wzbudził nie lada sensację. Wiele osób nagrywało ten niezwykły fenomen, a filmy były potem rozpowszechniane w sieciach społecznościowych.

 

Naukowcy tłumaczą, że za zjawisko odpowiada gatunek morskich glonów zwany Noctiluca Scintillans. Charakteryzuje się on tym, że nie ulega fotosyntezie, tylko żywi planktonem i okrzemkami. Jednym z efektów ubocznych ich cyklu życiowego jest zjawisko bioluminescencji, które powoduje piękne efekty świecącego oceanu.

Gdy organizmów jest wyjątkowo dużo, wieczorami całe wybrzeże świeci na niebiesko, własnie tak, jak w przypadku Kalifornii. Imponująco wyglądają również rozbijające się na plażach jaśniejące w podobny sposób fale.

 

Obecność świecących glonów oznacza, że w miejscach ich bytowania rośnie ilość amoniaku w wodzie, co z kolei odstrasza ryby. Pojawienie się niebieskiego oceanu zwykle skutkuje z tego powodu degradacją łowisk.

 

0007D1U3OIGTQ92H-C122-F4.png

 

http://nt.interia.pl...sko,nId,2581623

 


  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych