Skocz do zawartości
Ruszyła tegoroczna edycja Złotych Szaraków. Tu się nie ma co wymigiwać, tu trzeba zagłosować!


Zdjęcie

Kontrowersyjna teoria: ośmiornice pochodzą z kosmosu?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

sclawler
 • Postów: 26
 • Tematów: 24
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ośmiornice to niezwykłe zwierzęta. Niektórzy mogą nawet stwierdzić, że nie z tego świata. Według najnowszej, kontrowersyjnej publikacji, ośmiornice mogą mieć pochodzenie pozaziemskie.

 

0007D4QTTP0WK656-C122-F4.jpg

 

W "Progress in Biophysics and Molecular Biology" opublikowano pracę naukową, w której postawiono tezę, że ośmiornice są tak złożone, że ich pochodzenie można wytłumaczyć jedynie życiem pozaziemskim. Czy w tych niedorzecznych twierdzeniach jest choć ziarnko prawdy?

 

W artykule pojawiły się opinie 33 badaczy (ani jednego zoologa), w tym brytyjskiego matematyka, fizyka i astronoma, Chandra Wickramasinghe. Jest on zwolennikiem ukierunkowanej panspermii, czyli teorii, zgodnie z którą życie na naszej planecie wykluło się z obcych nasion pozostawionych na Ziemi. Uczeni próbowali w przeszłości to udowodnić, ale bez powodzenia.

 

To nie powstrzymało Brytyjczyka od napisania najnowszego artykułu, w którym pyta, czy kambryjska eksplozja życia miała pochodzenie "ziemskie czy kosmiczne". Eksplozja kambryjska miała miejsce 500 mln lat temu, kiedy na Ziemi zaczęły pojawiać się skomplikowane zwierzęta. Naukowcy nie mają pewności dlaczego tak się stało, ale mało prawdopodobne jest, by maczały w tym palce kosmici.

 

Zespół Wickramasinghe'a twierdzi, że eksplozja kambryjska została zainicjowana przez przybycie drobnoustrojów z kosmosu, a dywersyfikacja kończy się wraz z ewolucją ośmiornicy.

 

"Genom ośmiornicy wykazuje oszałamiający poziom złożoności. Tak duży mózg i oczy przypominające kamerę pojawiają się nagle na scenie ewolucyjnej. Ewolucja od kałamarnicy do ośmiornicy jest zgodna z zestawem genów wprowadzonych przez wirusy pozaziemskie" - czytamy w artykule.

 

Jest jeszcze jedna opcja - kałamarnice mogły przybyć na Ziemię na kometach. Oznaczałoby to, że to właśnie te zwierzęta we własnej osobie są kosmitami.

 

"Możliwość przybycia zamrożonej kałamarnicy lub jaj ośmiornicy w lodowych bolidach kilkaset milionów lat temu, nie powinna być wykluczona" - można przeczytać w artykule.

 

Zoolodzy stanowczo odcinają się od tego typu spekulacji. Nie, ośmiornice nie są kosmitami.

 

http://nt.interia.pl...osu,nId,2582090


 • 2

#2

ewangelia
 • Postów: 22
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie stwierdzenia padają, bo mniej więcej tak wyobrażamy sobie stworzenia nie z tej ziemi. Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie.
 • 0

#3

Panjuzek
 • Postów: 1798
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z kosmosu czy nie, ale te stworzenia są naprawdę niesamowite. parę ciekawostek z wiki:

 

 

Ośmiornice mają zamknięty układ krążenia – krew pozostaje w obrębie naczyń krwionośnych. Występują 3 serca: jedno układowe, które pompuje krew przez ciało, i 2 serca skrzelowe, które przepompowują ją przez skrzela. Serce układowe nie działa, kiedy zwierzę pływa, dlatego też mięczak szybko się męczy i preferuje pełzanie[

 

Ośmiornice wraz z mątwami cechuje najwyższy współczynnik masy mózgu do ciała spośród wszystkich bezkręgowców, przekraczający nawet wartości dla części kręgowców[33]. Wysoce złożony układ nerwowy, częściowo tylko zlokalizowany jest w mózgu zamkniętym w puszce chrzęstnej[34]. Dwie trzecie neuronów ośmiornicy znajduje się w nerwach ramion, wykazujących wachlarz złożonych odruchów działających także bez połączenia z mózgiem[35]. W przeciwieństwie do kręgowców złożone zdolności motoryczne ośmiornic nie są organizowane w mózgu przez wewnętrzną mapę ciała, zamiast tego występuje niesomatotopowy system unikalny dla bezkręgowców o dużych mózgach[36].

 

Większość gatunków ośmiornic ma dobry wzrok. Jak inne głowonogi, rozróżniają polaryzację światła. Widzenie barwne wydaje się różnić między gatunkami. Przykładowo występuje u Octopus aegina, ale nie u O. vulgaris[37]. Istnieją też gatunki praktycznie ślepe, wśród których wymienia się Cirrothauma murrayi[38].

Do mózgu mocują się 2 specjalne narządy zwane statocystami. Są to workowate struktury zawierające kryształki minerałów i włoski czuciowe. Umożliwiają one ośmiornicy orientację przestrzenną. Dostarczają informacji o pozycji ciała względem grawitacji, potrafią wykrywać przyśpieszenie kątowe. Autonomiczny układ nerwowy utrzymuje oczy ośmiornicy w taki sposób, że źrenica zawsze leży poziomo[12]. Statocysty służyć mogą także do słyszenia dźwięków. Ośmiornica zwyczajna słyszy dźwięki między 400 Hz a 1000 Hz, najlepiej o częstotliwości 600 Hz[39].

 

Oczekiwana długość życia ośmiornicy jest skromna. U niektórych gatunków wynosi zaledwie 6 miesięcy. Ośmiornica olbrzymia, jeden z dwóch największych gatunków, dożyć może 5 lat. Długość życia ośmiornic ogranicza rozmnażanie: samce żyją tylko kilka miesięcy po połączeniu się z samicą, te ostatnie z kolei umierają krótko po wylęgnięciu się jaj. Narządy rozrodcze dojrzewają dzięki wpływowi hormonów gruczołu wzrokowego, ale w efekcie dochodzi do dezaktywacji gruczołów trawiennych, zazwyczaj powodując śmierć głodową[54]. Eksperymentalne usunięcie obu gruczołów wzrokowych po rozrodzie skutkuje przerwaniem opieki nad potomstwem, wznowieniem pobierania pokarmu, zwiększonym wzrostem i znacznie zwiększa długość życia[55].

 

Ośmiornice są bardzo inteligentne, jednak zakres ich inteligencji i zdolności uczenia się nie zostały dobrze określone[74][75][76][77]. Eksperymenty z udziałem labiryntu i badające rozwiązywanie problemów wykazały obecność pamięci zarówno krótkotrwałej, jak i długoterminowej. Nie wiadomo dokładnie, jak uczenie się wpływa na zachowanie dorosłego osobnika. Młodsze ośmiornice nie uczą się niczego od rodziców, bo ci zapewniają pieczę nad jajami, ale już nie nad wylęgłymi z nich młodymi[48].

W eksperymentach laboratoryjnych ośmiornice można podobno wytrenować w rozróżnianiu odmiennych kształtów i wzorów. Uczą się one przez obserwowanie[78], choć jakość tych doniesień jest kwestionowana[74][75]. Obserwowano ośmiornice podczas zabawy: powtarzały upuszczanie kręcącej się butelki bądź zabawki w swych akwariach i łapały ją[79]. Ośmiornice często wychodzą z akwariów i czasami wchodzą do innych, poszukując pożywienia[71][80][81]. Wchodziły nawet na łodzie rybackie i do ładowni, by zjadać kraby[76]. Amphioctopus marginatus zbiera wyrzucone łupiny orzechów kokosowych i buduje z nich kryjówkę[

 

Głowonogi istnieją od 500 milionów lat. Przodkowie ośmiornic żyli w morzach karbońskich 300 milionów lat temu. Najstarsza znana ośmiornica to Pohlsepia sprzed 296 milionów lat temu. Zidentyfikowano odciski ośmiu ramion, dwóch oczu i prawdopodobnie woreczka czernidłowego[96]. Ośmiornicę budują głównie tkanki miękkie, co przekłada się na względną rzadkość skamielin. Ośmiornice, mątwy i kałamarnice należą do kladu płaszczoobrosłych, znanego jako głowonogi o miękkim ciele, pozbawione zewnętrznej muszli innych mięczaków, takich jak łodzikowce czy amonity[97]. Ośmiornice mają 8 ramion jak inne płaszczoobrosłe, brakuje im jednak dodatkowych wyspecjalizowanych wyrostków zwanych czułkami, dłuższych i cieńszych, z przyssawkami tylko na pałkowatym końcu[98][99][100]. Wampirzyca piekielna również nie ma czułków, ma za to filamenty zmysłowe[101].

https://pl.wikipedia...iki/Ośmiornice


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u