Skocz do zawartości
Ruszyła tegoroczna edycja Złotych Szaraków. Tu się nie ma co wymigiwać, tu trzeba zagłosować!


Zdjęcie

Ochrona dziedzictwa misji Apollo na Księżycu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick
 • Postów: 1173
 • Tematów: 518
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

840_472_matched__p6lv6k_MoonLanding.jpg

Fot. NASA

 

„Eksploracja Księżyca jest zagadnieniem o wielkim światowym znaczeniu. Nawet 50 lat później sukces misji Apollo ciągle jest znakiem wyjątkowego technologicznego osiągnięcia ludzkości (…). Trzy strefy lądowania misji Apollo są okazją aby poznać, jakie zmiany na wytworzone przez człowieka obiekty wywiera wieloletnie przebywanie w surowym księżycowym środowisku”można przeczytać na pierwszych stronach raportu.

 

Rok temu w amerykańskiej ustawie NASA Transition Authorization Act of 2017 w sekcji 831 zapisany został obowiązek zbadania przez dyrektora Urzędu ds. Polityki w dziedzinie Nauki i Technologii (OSTP), jakie czynności prawne oraz faktyczne powinna podjąć amerykańska administracja rządowa w celu odpowiedniego zabezpieczenia oraz zachowania miejsc lądowania misji Apollo. Na realizację tego zadania wyznaczony został termin jednego roku.

 

W wykonaniu wyżej wspomnianego obowiązku administracja rządowa skierowała do Kongresu specjalny raport w dniu 21 marca 2018 roku. Warto zaznaczyć, że raport ten powstał ponad 3 miesiące po tym, jak prezydent Donald Trump podpisał w grudniu ubiegłego roku Space Policy Directive 1, w której Księżyc został uznany za przyszły cel, na który w najbliższej przyszłości udać mają się amerykańscy astronauci.

 

W przygotowanym raporcie przeczytać można, że Stany Zjednoczone zachowują jurysdykcję nad obiektami pozostawionymi na Księżycu i inne państwa mogą ponosić odpowiedzialność za każda szkodę wyrządzoną tym obiektom. W celu zabezpieczenia stref lądowania oraz pozostawionego wyposażenia misji Apollo w raporcie zostały przedstawione cztery podstawowe zalecenia co do działań, które administracja rządowa oraz NASA powinny w przyszłości podjąć.

 

Po pierwsze administracja oraz NASA powinny próbować wywierać wpływ na przygotowywane przez inne państwa oraz prywatne podmioty misje księżycowe, tak by wspierać zachowanie i ochronę pozostałości misji Apollo.

 

840_472_matched__p04ua3_817c87012856ea4d

Fot. NASA

 

Kolejną rekomendacją jest podjęcie oraz kontynuowanie dyskusji dotyczącej dziedzictwa znajdującego się na Księżycu z agencjami kosmicznymi innych państw. W szczególności prowadzona wymiana stanowisk powinna mieć na celu wskazanie na wypływające z Traktatu o przestrzeni kosmicznej prawa oraz obowiązki państw sygnatariuszy. Za fora prowadzonych rozmów powinny służyć organizowany corocznie Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, przyszłe międzynarodowe konferencje dotyczące eksploracji kosmosu oraz obrady Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej.

 

Po trzecie, administracja amerykańska oraz NASA, powinny podjąć negocjacje ze społecznością międzynarodową celem utworzenia niewiążących prawnie tzw. najlepszych praktyk mających zabezpieczyć księżycowe dziedzictwo misji Apollo. Praktyki te powinny opierać się na zasadach wzajemności i transparentności  oraz zapewnić korzyści dla wszystkich stosujących się do opracowanych praktyk podmiotów.

 

Lunohod-9455.jpg

Apollo 15 Lunar Rover. Domena publiczna

 

Zgodnie zaś z ostatnią rekomendacją administracja, NASA oraz wszystkie podmioty amerykańskiego sektora kosmicznego powinny podjąć dyskusję nad wadami oraz zaletami rozpoczęcia międzynarodowego dialogu nad najlepszymi możliwościami mającymi zniwelować ryzyko naruszenia stref lądowania misji Apollo, które mogą nieść przeszłe załogowe oraz bezzałogowe misje na Księżyc. Warto zauważyć, że żadna z rekomendacji nie odnosi się do możliwej renegocjacji treści traktatów regulujących wykorzystanie przez państwa przestrzeni kosmicznej lub zainicjowania prac nad nowym aktem prawa międzynarodowego.

źródło

 


 • 3#2

Dager
 • Postów: 3054
 • Tematów: 63
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczegółowy, 93 stronicowy dokument w tej sprawie był opublikowany 7 lat temu. Pierwsza część (1/3 tekstu) zawiera sugestie na temat stref ochrony lądowisk Apollo. Pozostałe 2/3 treści jest szczegółowym wykazem pozostawionych na księżycu artefaktów - modułów lądujących, pojazdów, sprzętu pomiarowego, aż po drobne elementy wyposażenia. Lista pozostawionych przedmiotów sięga siedmiuset pozycji.

 

eabd617779b2.png

Strona tytułowa dokumentu.

 

Link: https://www.nasa.gov...ES_RevA-508.pdf


 • 1#3

Nick
 • Postów: 1173
 • Tematów: 518
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

duke.jpg

 

 

Zdjęcie pozostawione na Księżycu

 

20 kwietnia 1972 roku astronauta Charles Duke (Apollo 16) postawił swoje pierwsze kroki na powierzchni Księżyca. Miał wtedy 36 lat i był najmłodszym człowiekiem, któremu dane było chodzić po powierzchni naszego naturalnego satelity.

 

Jednak to nie jedyne osiągnięcie Duke’a, które nadal jest bardzo żywe w amerykańskiej historii.

 

Podczas swojego pobytu na Księżycu wykonał zdjęcie zdjęcia swojej rodziny na którym jest on, jego dwóch synów oraz jego żona. Zdjęcie po dziś dzień leży na powierzchni Księżyca.

 

Na odwrocie zdjęcia Duke napisał:

„This is the family of astronaut Charlie Duke from planet Earth who landed on the moon on April 20, 1972.” [To rodzina astronauty Charliego Duke’a z planety Ziemia, który wylądował na Księżycu 20 kwietnia 1972 r.]

 

Poniżej wyraźniejsza kopia zdjęcia, które dostarczył nam Duke. Po lewej stronie jego najstarszy syn Charles Duke III, który właśnie skończył siedem lat. W czerwonej bluzce z przodu najmłodszy syn Thomad Duke – 5 lat. Duke wraz z żoną Dorothy Meade Claiborne, w tle:

 

screen-shot-2015-10-27-at-3-46-10-pm-792

 

„Od początku planowałem zostawić je na Księżycu,” powiedział Duke redakcji Business Insider. „Tak więc gdy je upuściłem, zrobiłem to aby dzieci wiedziały, że naprawdę zostawiłem je na księżycu.”

 

Od tego czasu zdjęcie to stało się swoistą ikoną, która pojawiała się w licznych albumach fotograficznych i jest doskonałym przykładem „ludzkiej strony eksploracji kosmosu,” jak to ujął Duke.

 

Gdy Duke szkolił się na astronautę do misji Apollo prawie cały czas spędzał na Florydzie. W tym czasie jego rodzina mieszkała w Houston, w Teksasie. Przez to jego dzieci nie widziały ojca zbyt często.

 

„Więc aby dzieciaki też cieszyły się tym co robi tata, powiedziałem „Chcielibyście wszyscy ze mną polecieć na Księżyc?” Może zrobić sobie wspólne zdjęcie i wtedy wszyscy polecimy na Księżyc.”

 

Od czasu jego księżycowego spaceru minęły ponad 43 lata. Ślady jego butów wciąż są odciśnięte w księżycowej glebie, jednak Duke podejrzewa, że zdjęcie nie jest już w tak dobrym stanie.

 

„Każdego miesiąca temperatura na Księżycu w ciągu dnia osiąga +150 stopni Celsjusza, a nocą obniża się do -150. Folia nie jest szczególnie odporna na takie temperatury. Zdjęcie wygladało dobrze gdy je upuściłem, jednak nigdy potem już go nie widziałem i wydaje mi się, że do teraz zdjęcie całkowicie wyblakło.”

 

Niestety nie ma żadnej możliwości, aby sprawdzić co się stało ze zdjęciem. To obiekt zdecydowanie za mały, aby zrobić mu zdjęcie z orbity.

 

Niemniej jednak, zdjęcie było „bardzo ważne dla całej rodziny,” wspomina Duke. A koniec końców, przecież właśnie to się liczy prawda?

 

Artykuł autorstwa Jessici Orwig (@owrigwrites), który ukazał się na portalu Business Insider: http://www.businessi...he-moon-2015-10.

 

http://www.pulskosmo...ne-na-ksiezycu/


 • 1#4

euronecik
 • Postów: 19
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fajny artykuł, ale tu niewielki błąd :) "Podczas swojego pobytu na Księżycu wykonał zdjęcie zdjęcia swojej rodziny na którym jest on, jego dwóch synów oraz jego żona. Zdjęcie po dziś dzień leży na powierzchni Księżyca." Z tego co wiem, zdjęcie wykonano na ziemi....

Swoją drogą, to były bardzo romantyczne i wspaniałe czasy, szkoda że ludzkość nie podążyła tym szlakiem, mieli byśmy już bazy na Marsie i Księżycu, a kosmos stał by otworem.


 • 0

#5

Nick
 • Postów: 1173
 • Tematów: 518
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak wyglądają dziś flagi na Księżycu?

 

Spośród przedmiotów stworzonych przez człowieka, które znajdują się na powierzchni Księżyca, amerykańskie flagi są prawdopodobnie najsłynniejsze.

 

Są też nacechowane największym ładunkiem emocjonalnym, nie tylko dla amerykańskich patriotów, ale i dla tzw. moon landing deniers – czyli dla ludzi, którzy nie wierzą w lądowania na księżycu. To oni właśnie wpatrują się najuważniej w fotografie księżycowych flag – dostrzegając w ułożeniu fałd materiału dowodu, że w rzeczywistości wykonane były one na Ziemi.

 

To, co astronauci zabierali ze sobą w kosmos, to tzw. Lunar Flag Assembly Kit, w skrócie LFA kit. Był to zestaw do łatwego złożenia flagi w warunkach lądownika księżycowego, i umożliwiający umieszczenie flagi w pełnym kosmicznym skafandrze. Składał się z rurek ze sznurkiem w środku (jak w składanych namiotach), i materiału z nadrukowaną amerykańską flagą. Autorem projektu był Jack Kinzler, znany jako złota rączka w NASA. Jego oryginalnym pomysłem było umieszczenie dodatkowej rurki u góry materiału, tak aby flaga wyglądała jak powiewająca na wietrze – którego, jak wiadomo, na Księżycu nie ma.

 

Lunar_Flag_Assembly.gif

Lunar_Flag_Assembly. Domena publiczna

 

Rurki były wykonane z aluminium pokrytego złotem. Materiał flagi był standardowy – zamawiany z katalogu, i kosztował 5,50 ówczesnych dolarów. Rurki kosztowały aż 75 dolarów. Flagi leciały na Księżyc na zewnątrz lądownika – w specjalnej tubie chroniącej je przed gazami wylotowymi. Razem z tubą ważyły 4,3 kg.

 

Jedna z flag wyróżniała się rozmiarami – ostatnia osadzona na powierzchni naszego naturalnego satelity – pochodziła z centrum kontroli misji w NASA i była większa od pozostałych.

 

Detail_of_Apollo_AS12-47-6897-650x565.pn

Domena publiczna

 

Flag na Księżycu pozostało sześć (jedna, pochodząca z lądownika Apollo 13 – nieudanej misji upamiętnionej przez film z Tomem Hanksem, spłonęła w lądowniku). Z tego pięć wciąż stoi, co zostało potwierdzone przez sondę LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) w 2012 roku. Na wykonanych przez sondę fotografiach wyraźnie widać cienie stojących wciąż flag.

 

NASA_LUNAR-650x366.jpg

Domena publiczna

 

Co się stało z szóstą flagą? Flaga, która się przewróciła (a prawdopodobnie uległa zniszczeniu) to pierwsza, którą zatknął na Księżycu Neil Armstrong. Znajdowała się zaledwie 8 metrów od lądownika, i została schwytana w ogień wylotowy przy jego starcie.

 

Jak wyglądają flagi dziś? Nie udało się ich sfotografować z takiej perspektywy, aby było widać materiał flagi, ale zajmujący się badaniami Księżyca astrofizyk Paul Spudis twierdzi że… są dziś kompletnie białe. Czterdzieści lat oddziaływania księżycowego środowiska, temperatur od -150°C do 100°C, i nie filtrowane atmosferą promieniowanie ultrafioletowe musiały kompletnie wybielić materiał. Jest to zjawisko podobne do tego jakiemu ulegają np. gazety czy okładki książek pozostawione na słońcu – tylko kilkaset razy bardziej intensywne.

 

Dziś białe flagi na Księżycu nabierają nowego znaczenia – symbolicznego poddania się, i zaprzestania eksploracji Księżyca przez człowieka.

 

* Fotografie pochodzą z NASA i zostały udostępnione w domenie publicznej. Źródło: Air&Space Smithsonian

 

źródło


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u