Skocz do zawartości
Ruszyła tegoroczna edycja Złotych Szaraków. Tu się nie ma co wymigiwać, tu trzeba zagłosować!


Zdjęcie

Minix - system operacyjny procesorów Intel.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

ppp
  • Postów: 318
  • Tematów: 21
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Większość procesorów Intela ma wbudowany wewnętrzny system operacyjny Minix. Odkrył to inżynier pracujący dla Google Ronald Minnich.

 

Minix to system operacyjny stworzony przez Andrew Tanenbaum w latach 80-tych. W czasach pierwszych komputerów, gdy używano jeszcze systemu MsDOS, praktycznie nie było wielkiego wyboru. Wielu ludzi pracowało na Unixie, systemie operacyjnym napisanym przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona, który początkowo był darmowy do zastosowań niekomercyjnych. Ze względu na to ograniczenie, Andrew Tanenbaum pracujący na uniwersytecie w Amsterdamie, napisał niewielki system operacyjny bazujący na Unixie który nazwał Minix. Zawierał on zaledwie 12000 lini języka C i cały opisał w swojej książce: “Operating Systems: Design and Implementation”.

 

Kiedy Tanenbaum dowiedział się, że Intel używa Minixa, napisał list otwarty do Intela: "Drogi panie Krzanich, dziękuję za umieszczenie wersji MINIX-a w procesorze używanym w większości komputerów i laptopów na świecie. Podejrzewam, że dzięki temu MINIX jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na całej planecie, wyprzedzając Windows, Linux czy Mac OSX [...]

 

Wiedziałem, że Intel może być zainteresowany MINIXem od wielu lat, od chwili gdy jeden z inżynierów Intela skontaktował się ze mną, aby porozmawiać o tajnym projekcie i dzy zadano mi serię technicznych pytań na temat MINIXa, na które odpowiedziałem z wdzięcznością. , Miałem kolejną wskazówkę, gdy jego inżynierowie zaczęli mnie prosić o szereg zmian w MINIXe. [...]

 

Jedyne czego oczekiwałem od Intela, to to, żeby po skończeniu tego projektu ktoś mnie poinformował, że Minix został użyty w porcesorach, choćby przez uprzejmość. Teraz MINIX jest prawdopodobnie najczęściej używanym systemem operacyjnym, zatem było by to posunięcie poprawne, ale oczywiście nie jest w żaden sposób wymagane [...] "

 

https://www.unocero....s/minix-inside/


Użytkownik ppp edytował ten post 11.05.2018 - 17:53

  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u