Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA postanowiła zbadać atmosferę Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#31

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Warto dodać coś jeszcze o misji. Wiadomo już, że sonda rozbiła się na obwałowaniu krateru Sundman V, znajdującego się na pograniczu między widoczną a niewidoczną stroną Księżyca Obszar ten może być niekiedy obserwowany za sprawą libracji. Obszar ten został sfotografowany przez LRO. Po nałożeniu zdjęć przed i po upadku i wyczyszczeniu powtarzających się szczegółów, ukazuje się eliptyczny krater z odchodzącymi strugami. Sonda uderzyła o powierzchnię pod bardzo małym kątem, stąd większość materiału została wyrzucona w jedną stronę:

800px-LADEE-Impact-Ratio-LRO-20141028.pn

Gif:

1814257_orig.gif

14 grudnia w czasie trwania misji, na księżycu lądowała chińska sonda Chang 3. LADEE pilnie obserwowała jakie wywoła to zmiany. Instrument badający zagęszczenie pyłu, stwierdził w tym czasie wzrost zagęszczenia drobnych cząstek. Ponieważ jednak nastąpił już kilka godzin przed lądowaniem, uznano że głównym powodem było wejście Księżyca w strumień Geminidów. Podczas tego zwiększenia gęstości pyłu, stwierdzono też większą zawartość sodu nad powierzchnią Księżyca. Spektrometr masowy stwierdził wokół Księżyca obecność helu, neonu i argonu.

 

W marcu odbyła się konferencja na temat misji. Tutaj można przejrzeć materiały konferencyjne: http://www.hou.usra....pdf/sess101.pdf


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 05.07.2015 - 15:13

  • 3



#32

sclawler.
  • Postów: 26
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niebezpieczny składnik Księżyc. Hipoteza naukowców ma skłonić NASA do działania

 

Kolejny problem w kontekście kolonizacji Księżyca. Ostatnie badania wykazały, że potencjalni mieszkańcy naszego naturalnego satelity mogą mieć z księżycowym pyłem. I to poważny, bo ten jest dość szkodliwy dla człowieka.

 

Badanie przeprowadzono w szkole medycznej Uniwersytetu Stony Brook. Zespół naukowców postanowił wystawić na działanie księżycowego pyłu wyhodowane w laboratorium komórki ludzkie i myszy. W obu przypadkach efekt był ten sam: uszkodzenie DNA bądź śmierć komórek.

 

Dlaczego? Pył z Księżyca ma pewne właściwości, które odróżniają go od tego znanego z naszej planety. Jest bardziej zmielony przez dawne uderzenia meteorytów, wysuszony przez brak atmosfery i prawdopodobnie naładowany elektrostatycznie.

 

Podczas badania nie wykorzystano jednak prawdziwego księżycowego pyłu. Powód jest prosty: trudność w zdobyciu tego materiału. Dlatego naukowcy posiłkowali się sztucznym pyłem w wersji pokruszonej i zbitej. Najbardziej niszczycielski dla komórek okazała się jego przemielona wersja, gdzie fragmenty miały mikrometry w rozmiarze.

 

Naukowcy dowiedzieli się, że pył szkodzi, co ciekawe jednak, nie dowiedzieli się dlaczego. Mierzono reaktywność chemiczną pyłu w kontekście tworzenia reaktywnych form tlenu, odpowiedzialnych za starzenie się komórek organizmów żywych. To był jednak ślepy zaułek, bo nie ma to nic wspólnego z jego szkodliwością. Bruce Demple, pracujący nad tym problemem, zasugerował, że kształt tych fragmentów może być odpowiedzialny za jego szkodliwe właściwości.

 

To badanie ma przekonać NASA do udostępnienia prawdziwego księżycowego pyłu do dalszych eksperymentów. Wtedy okaże się, czy hipoteza ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

https://tech.wp.pl/n...49546232174209a

 

Proszę używać opcji wyszukaj przed napisaniem tematu.

przeniesiony.gif

TheToxic


  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych