Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA postanowiła zbadać atmosferę Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#16

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oto jedno z wielu zdjęć wykonanych kamerą satelity LRO. Przedstawia ono miejsce lądowania Apollo-12. Wykonano je z wysokości poniżej 50km kamerą wąskokątną. Jest to właściwie maly teleskop lustrzany o średnicy D-195mm i efektywnej ogniskowej f-700mm. Obraz terenu jest generowany na matrycy liniowej złozonej z 5064 pikseli. Pojedyńcze zdjęcie z wys. 50km obejmuje pas terenu o szer. 2,5km i długości 25km. Nominalna rozdzielczość sięga 0,5m/piksel.

Dołączona grafika

Zdjęcie w całości można zobaczyc pod linkiem:
http://wms.lroc.asu.....0/M135338254RE

Posługując sie pionowym suwakiem po lewej, możemy wyczytać wszystkie dane o zdjęciu (datę, godzinę jego wykonania, współrzędne narożników, wysokość z jakiej je wykonano, rozmiary terenu pokryte przez jeden piksel, itp). Poziomy suwak na dole słuzy do płynnej zmiany skali zdjęcia. Fragment zdjęcia który wkleiłem wyżej, znajduje się na samym dole paska po prawej stronie (bialy krater).

Mając te dane z łatwością możesz sobie sprawdzić, jaka jest rzeczywista skala powiększenia na zdjęciach z LRO.

Zdjęc tego miejsca jest więcej a gotowe powiększenia są pod linkiem:

http://apollo.mem-te...ced_Images.html
  • 2



#17

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oto jedno z wielu zdjęć wykonanych kamerą satelity LRO. Przedstawia ono miejsce lądowania Apollo-12.
[...]
Mając te dane z łatwością możesz sobie sprawdzić, jaka jest rzeczywista skala powiększenia na zdjęciach z LRO.

Zdjęc tego miejsca jest więcej a gotowe powiększenia są pod linkiem:

http://apollo.mem-te...ced_Images.html

To wszystko pięknie wygląda, tylko pojawia się pytanie co do autentyczności samych śladów pojazdu LRV - i to z dwóch powodów. Po pierwsze - istnieje cała masa zdjęć z wypraw Apollo, na których nie widać, aby pojazd ten pozostawiał jakiekolwiek ślady, tutaj przykłady:

Link_1
Link_2
Link_3
Link_4
Link_5

Po drugie - pojazd nie posiadał przyczepionego pługa, którym by rył w gruncie rów o szerokości jaką posiadał, tj. 1,83 m , a który to rów mógłby ewentualnie dawać efekt graficzny taki, jak na tych zdjęciach "miejsca lądowania". Przecież mówimy o śladach kół o szerokości 9" (~23 cm), których widoczność w tej skali jest nieosiągalna - a tutaj ilustracja tych ewentualnych śladów, dla wyobrażenia możliwości ich odwzorowania na zdjęciach satelitarnych, skoro są niewyraźne nawet dla obserwatora stojącego kilka metrów obok:

Link_6
  • 1

#18

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Załoga wyprawy Apollo 12 nie dysponowała żadnym pojazdem terenowym i niestety, musiała wędrować pieszo. To co widać na przedstawionym przeze mnie zdjęciu w postaci szarych linii to ślady wędrówki jakie wydeptali idąc obok siebie - Charles Conrad i Alan Bean. Tak, wyszurali te ślady swymi buciorami. To nie ślady koł LRV.

Jak zwykle, nawet nie raczyłeś w żaden sposób odnieśc się do mojego poprzedniego postu a przecież chodziło Ci o wyjaśnienie problemu skali zdjęć. Zamiast tego wstawiłeś odnosniki do miniaturek zdjęć z innych misji Apollo, na których ledwo co widać.

Jeśli zamierzasz poważnie omawiać temat wypraw księżycowych, to bądź łaskaw lepiej się do niego przygotować.

Wypada nam też usznować autora tematu, który załozył go w celu omawiania przebiegu misji sondy LADEE, dlatego o Apollo więcej tu nie dyskutujmy.
  • 6



#19

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś o 10:38 UTC wykonano drugi zaplanowany manewr orbitalny LOI-2. Silnik sondy LADEE działał 220,8s w wyniku tego prędkość sondy została zredukowana o 293m/s. Aposelenium orbity (jej najwyzszy punkt) zostało obniżone do wys. 2200km a pełne okrążenie Księżyca trwa 4 godziny. Kolejny manewr silnikowy LOI-3 zaplanowano na sobotę o godz. 10:37 UTC.

Link źródłowy: http://www.spaceflig...on-updates.html
  • 0



#20

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Dziwie sie, dlaczego inne kraje na przykład wysokorozwinieta technologicznie japonia nie ma agencji kosmicznej jak USA i NASA której niestety nie wierze jak wsciekłemu psu i nic tego nie zmieni. Macie przykład w polsce gdzie rząd okrada ludzi i chce z nas głupków zrobic ! starzy nie maja sił by walczyc, a młodzi w ciagłym biegu za szmalem. Dlaczego tylko USA i NASA przede wszystkim reprezentuja nasza cywilizacje w kosmosie no i cos tam ROSJA ale nic to nie zmienia, trzeba czeka z 5 wieków na misje apollo 59 widocznie i zaklepac sobie niesmiertelnosc razy 3 :)

To mówi samo za siebie z wikipedi
" NASA (National Aeronautics and Space Administration) (
p. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

Oprócz programu lotów kosmicznych agencja jest również odpowiedzialna za długofalowy (zarówno cywilny, jak i wojskowy) program badań przestrzeni kosmicznej. W lutym 2006 r. NASA sama określiła swoje cele, uznając że jej misją jest "utorowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryciom naukowym oraz badaniom z dziedziny aeronautyki. "

dalej
Z nadejściem prezydentury Baracka Obamy zmieniły się również rządowe plany wobec NASA. Cele wyznaczone w Wizji Eksploracji Kosmosu z perspektywą załogowych misji księżycowych straciły swoje priorytetowe znaczenie. W efekcie program Constellation został usunięty z zaproponowanego w lutym 2010 budżetu agencji. Część funduszy została natomiast przekierowana do sektora prywatnego, który − zgodnie z nową doktryną − zapewnić ma Stanom Zjednoczonym załogowy transport orbitalny po zakończeniu programu STS. Wsparcie finansowe na łączną kwotę 50 mln. USD otrzymały firmy:

>John Fitzgerald Kennedy chciał opanowac księżyc, a teraz wszystko sie robi aby odwrócic uwage !

Czyli to rząd - departament obrony USA daje pozwolenie NASA co ma przekazac do opini publicznej, a co nie .
Rząd USA to to samo co polski z tym ze bardziej nowoczesnie ogłupiają swoich obywateli I DECYDUJA O GLOBALNEJ WIEDZY NA TEMAT KOSMOSU i do tego wprowadzaja na caly glob swoją wizje demokracji :) itd....

Użytkownik real edytował ten post 09.10.2013 - 21:23

  • -2

#21

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

[color="#ffffff"]Dziwie sie, dlaczego inne kraje na przykład wysokorozwinieta technologicznie japonia nie ma agencji kosmicznej jak USA i NASA której niestety nie wierze jak wsciekłemu psu i nic tego nie zmieni. Macie przykład w polsce gdzie rząd okrada ludzi i chce z nas głupków zrobic ! starzy nie maja sił by walczyc, a młodzi w ciagłym biegu za szmalem. Dlaczego tylko USA i NASA przede wszystkim reprezentuja nasza cywilizacje w kosmosie no i cos tam ROSJA ale nic to nie zmienia, trzeba czeka z 5 wieków na misje apollo 59 widocznie i zaklepac sobie niesmiertelnosc razy 3 :)


Japan Aerospace Exploration Agency

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) – japońska agencja kosmiczna. JAXA została utworzona 1 października 2003 przez połączenie National Space Development Agency (NASDA), National Aerospace Laboratory of Japan (NAL) i Institute of Space and Aeronautical Science (ISAS). Główne biuro agencji mieści się w Tokio.

JAXA planuje założenie załogowej bazy księżycowej w 2030 r. Astronauci mają być wysłani na Księżyc około roku 2020 i zakończyć budowę bazy do 2030.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

Chiński program kosmiczny ruszył w Chińskiej Republice Ludowej w 1956 roku przy pomocy ZSRR. Po rozłamie radziecko-chińskim w 1960 roku, program kosmiczny był kontynuowany chińskimi środkami. Pierwszy chiński satelita, Dong Fang Hong 1, został wystrzelony w 1970 r., dzięki czemu Chiny stały się piątym w historii mocarstwem kosmicznym. Rozpoczęty w 1968 roku program lotów załogowych, w ostatecznej postaci określony w 1992 roku, przyniósł owoce dopiero w roku 2003, kiedy Chiny wystrzeliły na orbitę statek Shenzhou 5 z Yang Liweiem na pokładzie. W ten sposób stały się trzecim państwem na świecie, po Rosji i USA, zdolnym wysłać człowieka w przestrzeń kosmiczną.

Najważniejsze programy kosmiczne:
1. Program Shenzhou - załogowe loty kosmiczne link
2. Załogowa stacja orbitalna link
3. Projekt Chang’e - Eksploracja Księżyca link
4. Misja na Marsa


Europejska Agencja Kosmiczna

Dołączona grafika


Najważniejsze przedsięwzięcia

Rakiety nośne

Jednym z głównych celów Europejskiej Agencji Kosmicznej jest stworzenie floty rakiet nośnych wszystkich typów. Obecnie ESA posiada trzy rodzaje rakiet:
Ariane 5 – pod przewodnictwem ESA rozwinięta przez CNES (Francuską Agencję Kosmiczną) głównie we współpracy z EADS i SNECMA, w użyciu od 1997 r.
Sojuz STB – rosyjska rakieta wykorzystywana przez ESA od 2007 r.
Vega – wyprodukowana przez ESA, pierwszy start 13 lutego 2012 r.

Europejskie rakiety Ariane 1, 2, 3 i 4 zostały już wycofane z eksploatacji.

Nawigacja satelitarna
EGNOS – satelitarny system różnicowy wspierający Global Positioning System i GLONASS
Galileo – system nawigacji satelitarnej

Wybrane misje kosmiczne zakończone oraz aktualnie trwające
Hipparcos – satelita do pomiarów astrometrycznych, start w 1989
Mars Express – marsjańska sonda kosmiczna, start w 2003
Rosetta – wystrzelona w 2004 roku sonda kosmiczna, której celem jest lądowanie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko w 2014 roku
Venus Express – wenusjańska sonda kosmiczna, start w 2005
statki transportowe ATV o osiągach podobnych do Progressa, ich przeznaczeniem jest ISS, starty od 2008
laboratorium kosmiczne Columbus, które jest częścią ISS, wyniesione na orbitę w 2008
Smart 1 – sztuczny satelita Księżyca, próby nowego systemu napędu kosmicznego, start w 2003
Planck – teleskop kosmiczny wystrzelony w 2009
Kosmiczne Obserwatorium Herschela – teleskop kosmiczny wystrzelony w 2009

Misje realizowane wraz z NASA
Kosmiczny Teleskop Hubble'a – wyniesiony na orbitę w 1990
Ulysses – sonda kosmiczna do badania aktywności słonecznej, wyniesiona w kosmos w 1990, misja zakończona 30 czerwca 2009
Cassini-Huygens – ESA odpowiadała za lądownik Huygens, który wylądował na księżycu Saturna, Tytanie w styczniu 2005

Przyszłe misje
Swarm – 3 satelity do badań nad polem magnetycznym Ziemi
Gaia – sonda astrometryczna, następczyni Hipparcosa
LISA Pathfinder (Smart 2)
BepiColombo – wspólna misja z JAXA do badań Merkurego
Program Aurora
Don Quijote, start sondy zaplanowano na lata 2013-2015
CHEOPS – teleskop kosmiczny do wykrywania planet pozasłonecznych
Euclid (misja kosmiczna)
Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) – sonda do badań Jowisza i jego największych księżyców
ESA finansuje również misję satelity KEO, który ma przekazać informacje przyszłym mieszkańcom Ziemi, gdy powróci na błękitną planetę za 50 tysięcy lat.
  • 1



#22

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Zgadza sie ale to NASA wodzi za nos ziemian ( podatników )
Jeszcze nie slyszałem zeby inna agencja kosmiczna oprucz NASA cos odkryła :roll:
Czuje sie na tej planecie jak jakis wiezień ( wyszkolony robocik ) setki satelit krazy nad naszymi głowami.
AHA nie ma pieniedzy :):) stara spiewka , to niech sobie pozyczą od ufoludków albo krasnali :) lub od naszego ministra finansów przeciez ciagle gdzies zapodziewa xx miliardów zl. :) to na niego jak spluniecie :D ( narzucic nowe podatki i kasa jest - wystarczy chcieć :lol ) , pieniadze sa dla mas zeby jakos trzymac te cywilizacje w ryzach i szła we własciwym nadanym kierunku.

Pomyslmy ze pieniadze to juz przeszłosc odeszly do lamusa, a cala cywilizacja jest jak spójny jeden organizm który tylko ewoluuje na wyzsze poziomy swiadomosci, zero fałszu i wyzysku. Ale to juz fantastyka :)

Użytkownik real edytował ten post 10.10.2013 - 12:12

  • 0

#23

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

real,

wygląda na to, że ta przeklęta NASA ma monopol na odkrycia w Kosmosie i nie pozwala innym agencjom działać.
:rotfl:

Na poważnie; Ilość odkrywczych misji NASA na prawdę jest imponująca i w wielu przypadkach były to epokowe osiągnięcia. Tak się działo i dzieje, ponieważ - czy to się komuś podoba czy nie - USA jest krajem dominującym w sferze odkryć naukowych, wdrażaniu nowych technologii, itd. Oczywiście, o tym wszystkim decydują pieniądze, przydzielane z rządowego budżetu.
Gdyby NASA nie była agencją rządową, to nie była by tym czym jest i nie stać by jej było na realizację tak bogatego programu. Wszystkie istniejące agencje kosmiczne podlegają strukturom władzy danego kraju i NASA nie jest wyjatkiem.

Nienawiśc do USA przekłada się na opiniowanie NASA i jej działalności. Jest to ciekawe zjawisko socjologiczne, warte jakiegoś sensownego opracowania.

Ps. Japońska, chińska i indyjska agencje kosmiczne już mają na koncie liczące sie osiągnięcia w sferze badań Księżyca i planetoid.
  • 0



#24

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiele osób się dziwi dlaczego w krótkim czasie dokonaliśmy takiego postępu. Od lotów samolotem do misji księżycowych. A potem nastała cisza. Odpowiedź jest prosta: pieniądze.

Najwięcej dokonano podczas II wojny światowej i podczas zimnej wojny. Rywalizacja budzi postęp, a akceptacja społeczeństwa daje środki na ten cel.

Druga sprawa to odległości. Na Księżyc możemy polecieć w kilka dni zużywając duże ilości paliwa czyli pieniędzy. Mniejszym nakładem środków, jak w misji LADDE, sonda na Księżyc leciała miesiąc. Na Marsa potrwa to już kilka lat. A Voyager na skraj Układu Słonecznego leciał ponad 30 lat.
  • 0



#25

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Odpowiedź jest prosta: pieniądze.

Powiedz to rostkowskiemu to zabije Cię smiechem :D i to tyle na temat braku pieniedzy !!
  • 0

#26

Easy_Rider.
  • Postów: 333
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Załoga wyprawy Apollo 12 nie dysponowała żadnym pojazdem terenowym i niestety, musiała wędrować pieszo. To co widać na przedstawionym przeze mnie zdjęciu w postaci szarych linii to ślady wędrówki jakie wydeptali idąc obok siebie - Charles Conrad i Alan Bean. Tak, wyszurali te ślady swymi buciorami. [...]


Nie sądziłem, że tego typu ślady widoczne na zdjęciu mogą być "wyszurane" przez "zdobywców kosmosu", stąd też niejako automatycznie założyłem, że miałoby chodzić o ślady pojazdu LRV, nie konfrontując tego z numerem misji. Przy deklarowanej rozdzielczości 0,5 m/piksel - ślady butów o szerokości (powiedzmy) jakieś 20 cm nie mogą utworzyć wyraźnej i ciągłej linii widocznej na omawianym zdjęciu. Tym bardziej, jeżeli posuwali się oni w podskokach, jak na tym filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=3Cm83yYtDns

Żeby było jasne - nie mam w tym przypadku uwag co do samych zdjęć wykonanych przez LRO, natomiast autentyczność tych "wyszuranych" śladów jest taka sama, jak w przypadku tego podskakującego pajaca, zawieszonego na stalowej lince w studio.
  • -3

#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dopiero dzis rano godzinie 3:33 UTC został zrealizowany trzeci manewr orbitalny (LOI-3), mający na celu ukołowienie orbity LADEE. Obecnie ma ona wysokość - 250 x 235km. Na tej orbicie sonda pozostanie prze 30 dni, celem dokładnego przetestowania wszystkich instrumentów pokładowych oraz systemów łaczności.

Link: http://www.spaceflig...on-updates.html

Dołączona grafika
  • 1



#28

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żeby było jasne - nie mam w tym przypadku uwag co do samych zdjęć wykonanych przez LRO, natomiast autentyczność tych "wyszuranych" śladów jest taka sama, jak w przypadku tego podskakującego pajaca, zawieszonego na stalowej lince w studio.


Chyba wiem, kto jest autorem tych teorii...

Dołączona grafika
  • 3



#29

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzeczy się dzieją i mamy potwierdzenie osiągnięcia docelowej orbity roboczej satelity księżycowego - LADEE.

Jej minimalna odległość w najniższym punkcie (periselenium) zniża się do zaledwie - 12km, zaś w aposelenium rośnie do - 60km. Z racji wpływu lokalnych zakłóceń grawitacyjnych Księżyca, orbita musi być co 3-5 dni korygowana systemem napędowym LADEE. Orbita LADEE jest niemal równikowa (nachylenie kilka stopni), stąd nie zachodzi konieczność jej zbyt wielkich korekt.

Od teraz, rozpoczyna się czas roboczy sondy LADEE, która przez kolejne 100 dni będzie realizowała zaplanowane pomiary śladowej obecności domnienmanej - "pyłowej atmosfery Księzyca".

Dołączona grafika
  • 0



#30

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Misja LADEE zakończyła się dziś rano o godzinie 5:59 UTC. Trzy doby wcześniej niż zakładano, satelita rozbił się na zachodniej półkuli Księżyca w pobliżu krateru Sundman. Ostatnie namiary pokazywały, że jego orbita przebiegała ledwie ok. 5km nad powierzchnią i LADEE rozbił się o zbocza pasma gór otaczających "Mare Orientale". Przypuszczalne miejsce spadku zaznaczyłem na mapie czerwonym kółkiem. Leży ono na pograniczu półkuli widocznej z Ziemi.

 

62002266046278168893.jpg

 

W tym samym czasie nad tą okolicą przelatywał satelita obserwacyjny LRO, lecz jest raczej wątpliwe, by zdołał skierować swe kamery w miejsce impaktu, bo jego dokładna lokalizacja nie jest znana. Następna okazja przelotu LRO nad tym obszarem nadarzy się za miesiąc.

 

Misja naukowa LADEE zakończyła się sukcesem, lecz na opracowanie jej wyników oraz zasadnicze wnioski przyjdzie jeszcze poczekać.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych