Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podróż Curiosity na Marsa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
290 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

NASA przygotowuje kolejny łazik



Ciekawość Marsa jest coraz większa, tymczasem naukowcy z NASA przygotowują się do wysłania w kierunku Czerwonej Planety kolejnego łazika. Rozpoczęło się odliczanie, a wciąż jest wiele do zrobienia.

25 listopada z Przylądka Canaveral na Florydzie w kierunku Marsa wyruszy rakieta z bardzo cennym ładunkiem.

W kapsule znajdować się będzie łazik Curiosity (Ciekawość), największy robot jaki kiedykolwiek poruszał się po powierzchni Czerwonej Planety.

Warty 2,5 miliarda dolarów łazik będzie trzykrotnie cięższy od znanych nam dobrze robocików Spirit i Opportunity.

W laboratoriach Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii trwają gorączkowe prace, aby zdążyć z czasem. Do listopada pozostało już niewiele, a wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia.

W najbliższych tygodniach naukowcy będą testować wszystkie systemy nowego łazika, aby nie zawiodły one, gdy robot stanie już na marsjańskim gruncie. Pierwsze części łazika zaczną być wysyłane na Florydę już od początku maja.

Ostatnie miesiące były bardzo gorące, ponieważ inżynierzy zmuszeni zostali do przeprojektowania osłon termicznych i spadochronu łazika. W dodatku pojawiły się problemy z podwykonawcami, którzy opóźnili harmonogram i podnieśli koszty całej misji. Dlatego też misja opóźniła się o 2 lata.

NASA nie ma dobrej wiadomości dla internautów, którzy mieli nadzieję zobaczyć Marsa po raz pierwszy w trójwymiarze. Kamera 3D współtworzona przez reżysera filmu "Avatar" James'a Cameron'a, nie została dostatecznie przetestowana i nie zostanie umieszczona w łaziku.

Po starcie łazik przez ponad 9 miesięcy będzie zmierzać do Marsa, gdzie wyląduje w sierpniu 2012 roku. To będzie bardzo skomplikowana misja, ponieważ NASA zastosuje w niej zupełnie nowe rozwiązania technologiczne. Głównie ze względu na wagę urządzenia.

Najbardziej ryzykowną częścią misji będzie oczywiście lądowanie. Aby ważący 900 kilogramów pojazd mógł wylądować na powierzchni Czerwonej Planety, NASA najpierw zastosuje manewr opadania łazika na spadochronie. Łazik będzie zabezpieczony jedynie w swojej górnej części przez klatkę. W dolnej części nawet podczas opadania widoczne będą kółka łazika.

Następnie na odpowiedniej wysokości nad gruntem dojdzie do odczepienia się łazika od spadochronu i wówczas zadziałają rakiety, które jeszcze bardziej zmniejszą prędkość opadania sondy. Kiedy prędkość będzie odpowiednio mała, wówczas łazik zostanie opuszczony na linie przyczepionej do klatki, aż dotknie kołami marsjańskiego gruntu.

Na łaziku zamontowane będą specjalistyczne urządzenia do pobierania i analizowania pod względem chemicznym próbek ziemi i skał. Nie zabraknie także urządzeń do analizy radiacji, wyszukiwania wody i lodu oraz badania pogody. Bardzo ciekawa jest również kamera do wielospektralnej stereofotografii i filmowania.

NASA będzie dysponować także dokładnymi zdjęciami i filmami z procesu lądowania sondy, dzięki zainstalowanej specjalnej kamerze. Łazik będzie badać Marsa przez około dwa ziemskie lata i z pewnością przyniesie nowe odkrycia, które przybliżą nas do przyszłej załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę. Poniżej wizja lądowania i pracy łazika MSL na Marsie oraz transmisja na żywo z jego budowy.



Animacja przedstawiająca misję łazika MSL na Marsie.



Podróż Curiosity na Marsa

Łazik Curiosity przygotowywany właśnie w Jet Propulsion Laboratory agencji kosmicznej NASA, które mieści się w Pasadenie w Kalifornii jest już w ostatniej fazie przygotowań przed misją, która ma wystartować pod koniec bieżącego roku. Zobaczcie animację przedstawiającą planowany przebieg misji.


Dodatkowo fotograf z serwisu Boing Boing miał ostatnio unikalną szansę na odwiedzenie laboratorium, gdzie łazik jest konstruowany dzięki czemu możecie zobaczyć niesamowite zdjęcia http://www.boingboin...science-la.html .

Ponadto agencja kosmiczna zamontowała kamerkę, która pozwala oglądać na żywo jak wygląda proces budowy Curiosity – możecie zobaczyć to tu - http://www.nasa.gov/..._curiosity.html


http://www.twojapogoda.pl/astronomia
http://www.geekweek....a-marsa/314291/

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 09.04.2011 - 14:13

  • 5

#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pojawiły się "przecieki" o wyborze miejsca lądowania dla MSL - Curiosity. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta przez zarząd NASA za kilka dni. Chodzi o krater Gale, położony na wschodniej półkuli Marsa.

Dołączona grafika
Globalna mapa Marsa z zaznaczeniem położenia krateru Gale.

Leży on blisko marsjańskiego równika, na pograniczu wyżyny Hesperia Planum i niziny Elysium Planitia.

Dołączona grafika
Topograficzna mapa na której wysokości zróżnicowano kolorami. Najniżej położone obszary wyróżnia kolor granatowy, najwyższe mają kolor czerwony i bordo. Charakterystyczny krater Gale leży w centrum mapy.


Krater Gale ma 155km średnicy i charakteryzuje się tym, że jego dno w części północnej jest położone 4,5km poniżej umownego poziomu zerowego (odpowiednik poziomu morza). Okazały masyw górski w centrum wznosi się jeszcze 1,5km wyżej, zatem różnica poziomów sięga tu 6km!.

Dołączona grafika
Krater Gale w całej okazałości z zaznaczoną elipsą obszaru lądowania.

Miejsce w którym ma zostać opuszczony pojazd MSL - Curiosity, powinno być w miarę równe i pozbawione dużych kamieni. Na powiększonym wycinku mapy topograficznej, powierzchnia w tym miejscu wydaje się gładka i pozbawiona kraterów.

Dołączona grafika
Dokładna mapa topograficzna północnego fragmentu krateru Gale.

Najdokładniejsze zdjęcia tego obszaru otrzymane kamerą Hi-Rise z satelity MRO, ukazują miejsce o zróżnicowanej rzeźbie i interesujące pod względem geologicznym.

Dołączona grafika
Fragment powierzchni dna krateru Gale z widocznymi polami wydmowymi, utworzonymi z ciemnego materiału.
  • 1



#3

Niemir.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mam proste pytanie - dlaczego akurat tam? Mars ma wiele ciekawych miejsc, które mogą przynieść wiele niespodzianek i są znacznie bardziej pociągające do eksploracji. Wiem również że jednym z kryteriów wyboru jest ukształtowanie trenu ale krótkie spojrzenie na mapę marsa i jak dla mnie można wskazać co najmniej kilka innych miejsc równie korzystnych czy nawet lepszych. Co według was stoi za takim a nie innym wyborem miejsca lądowania? Od razu zaznaczę, iż wiem, że powyższe miejsce lądowania jest jedną z możliwości ale dodajmy jedną z bardziej prawdopodobnych.
  • 0

#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

'Niemir'

Informacja na temat wyboru krateru Gale jako MSL Landing Site, nadal pozostaje w sferze domysłów i życzeń. Ostateczna decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i ma zostać ogłoszona 27 lipca.

Oficjalnie od dwóch lat wiadomo, że ze stu proponowanych wcześniej lokalizacji, wybrano cztery i wyłącznie z nich zostanie wybrany ostateczny cel misji MSL.. Oprócz przedstawionego w moim poprzednim poście krateru Gale, są jeszcze następujące miejsca:

krater Eberswalde -
Dołączona grafika

krater Holden -
Dołączona grafika

Mawrth Vallis -
Dołączona grafika

Jak widać na obrazkach, jedynie lądowisko na Mawrth Vallis znajduje się na wyżynie, pozostałe miejsca wybrano w depresjach. Pod względem skali depresji, Gale jest wyjątkowy. Zastanawiające jest to, że w 3/4 wybrano wnętrza kraterów i tu mam mieszane odczucia. Pamiętamy, że wybierając krater Gusev na miejsce lądowania MER "Spirit", przypuszczano, że jest on miejscem kumulacji osadów wielkiej powodzi, które jakoby zostały naniesione korytem łączącej się z kraterem krętej doliny. Przypuszczeń tych nie potwierdziły znaleziska odłamków skał pochodzenia wulkanicznego, wybitych w licznych kraterach uderzeniowych, rozsianych w tej okolicy.
Obecnie, przy wyborze miejsca lądowania MSL znowu się mówi o poszukiwaniu głębokich osadów i warstw różnorodnych minerałów, naniesionych w wyniku domniemanej, globalnej powodzi w odległej przeszłości geologicznej Marsa. Zapewne ten argument jest kluczowy i z tego powodu bardziej prawdopodobne powinno być lądowisko w kraterze Holden, położone blisko rzekomej rzecznej delty.

Gdybym miał głos decydujący, wysłał bym samojezdnego robota w głębokie wąwozy północnej czapy polarnej Marsa w celu zbadania nieprzebranych pokładów osadów w tamtejszych odsłoniętych klifach.
  • 0



#5

goompas.
  • Postów: 39
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po to, żeby mieć kolejne kilka lat na przygotowanie kolejnej misji, która poleci do innego krateru. Po co wysyłać łazik na któryś z biegunów w poszukiwaniu lodu / wody jeżeli to by wszystko rozstrzygnęło i mogłoby nie być więcej misji poszukiwawczych? To jest czysta kalkulacja finansowa.
  • 0

#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żadna z udanych marsjańskich misji NASA (było ich ponad 10 w tym 6 to misje z użyciem lądowników) niczego definitywnie nie rozstrzygnęła, lecz po każdej z nich mnożyły się coraz bardziej szczegółowe pytania i teorie na temat geologii Marsa i jego geologicznej przeszłości. Współczesna wiedza o Marsie jest sumą niemal półwiecza badań. Ponieważ wszystkie wysłane na Marsa pojazdy zdalnie sterowane, badały obszary równikowe, sądzę, że warto by dla odmiany w bliskiej przyszłości wysłać taki pojazd w rejony polarne.
Co do kalkulacji finansowych, samo przygotowanie misji MSL, już dawno przekroczyło kwotę 2 miliardów USD. Wątpliwe jest, by ta rekordowa pod względem kosztów i zaawansowania technologicznego misja, miała się okazać przełomowa i rozstrzygająca pod względem naukowo-badawczym. Przypuszczam, że po jej zakończeniu potrzebne będą kolejne dekady badań i obserwacji.
  • 0



#7

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapadła ostateczna decyzja! Wcześniejsze przypuszczenia potwierdziły się. MSL-Curiosity - czwarty z kolei samobieżny pojazd marsjański NASA ma wylądować na dnie krateru GALE w sierpniu 2012r! Więcej informacji w linku:

http://mars.jpl.nasa...ews&NewsID=1141
  • 1



#8

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zbliża się moment startu MSL "Curiosity", planowany na nadchodzącą sobotę wieczorem. Ważący 900kg najnowocześniejszy marsjański pojazd badawczy ma wystartować z KSC na Przylądku Canaveral w ładowni rakiety Atlas V. Będzie to czterdziesta w kolejności bezzałogowa misja do Czerwonej Planety, które zrealizowano w okresie pięćdziesięciu lat. Pełną listę tych historycznych misji zawiera tabela oraz okazjonalna ilustracja.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Link do ilustracji: http://www.planetary...ticle/00003273/
  • 1



#9

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko 3 godziny pozostało do startu MSL "Curiosity". Rakieta Atlas V od wczoraj znajduje się na stanowisku startowym i jest w trakcie tankowania. Start jest wyznaczony na 16:02 naszego czasu.

Dołączona grafika
Wczoraj umożliwiono fotoreporterom dostęp do rakiety nośnej.

Bezpośredni przekaz tv KSC na Florydzie można będzie próbować oglądać pod linkami:
http://www.nasa.gov/...roid_flash.html
http://www.nasa.gov/...blic_flash.html

Linki do streamów:
http://amarok.w.of.pl/streamy/
  • 0



#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Start przebiegł pomyślnie.
Dołączona grafika

O 16:45 MSL oddzielił się od drugiego stopnia Centaur i jest na kursie do Marsa, gdzie dotrze za osiem i pół miesiąca.
Dołączona grafika
Chwile po oddzieleniu - obraz z kamery umieszczonej na stopniu Centaur.
  • 0



#11 Gość_overdose

Gość_overdose.
  • Tematów: 0

Napisano


  • 1

#12

ultimate.

    Animam debeo !

  • Postów: 500
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://www.youtube.com/watch?v=_KLxmGLZQSY&feature=player_embedded


Wow !

Koordynacja takiego lądowania z ziemi to niezłe wyzwanie, życzę wszystkim ludziom którzy pracowali i pracują przy projekcie i samemu łazikowi żeby wszystko poszło pomyślnie, a nam nowych fascynujących obrazów z Marsa !
  • 0



#13

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma mowy o jakiejkolwiek ingerencji w procedurę lądowania w czasie rzeczywistym. Wszystko odbędzie się automatycznie, zgodnie z opracowanym programem. Kierujący misją specjaliści z NASA JPL będą cierpliwie czekać na dane z telemetrii. Jeśli oprogramowanie tego krytycznego manewru nie zawiedzie - powinno się udać.
  • 0



#14 Gość_overdose

Gość_overdose.
  • Tematów: 0

Napisano

Do lądowania coraz bliżej, wiec odświeżam temat..


Zobacz, czego Curiosity będzie szukał na Marsie

http://www.youtube.com/watch?v=oHLbXTOaw7w&feature=player_embedded
  • 0

#15

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Byłoby czymś wspaniałym zobaczyć jak Curiosity przemierza teraz przestrzeń kosmiczną.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych