Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diabli Kamień w Szczyrzycu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Pomidoro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

          Diabli Kamień w Szczyrzycu 

 

Witam.
W dzisiejszym poście przedstawię wam dość ciekawą legendę o Diablim kamieniu w Szczyzycu.

Szczyrzyc to urocza wieś w województwie małopolskim znajdująca się u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym w Małopolsce

Screenshot_20180506-014825.png

W Szczyrzycu znajduję się Opactwo cystersów oraz potężny głaz położony również w Szczyrzycu na granicy lasu.

                  Opis kamienia

 

Diabli kamień w Szczyrzycu jest pomnikiem nieożywionej przyrody. Od strony zachodniej ma wysoką, znacznie wychyloną od pionu ścianę, pod którą można schronić się w czasie deszczu. Według Mieczysława Klimaszewskiego ( polski geograf i geomorfolog) Diabli Kamień został odcięty od strony południowej i północnej przez potoki, zaś od strony wschodniej i zachodniej został wypreparowany z otaczających go łupków przez denudację. Reszta dokonała się w wyniku wietrzenia.

          Pustelnia obok kamienia 

 

Diabli kamień jest bardzo popularnym celem turystycznym. O jego dużej atrakcyjności stanowił nie tylko kamień, ale również to, że w pustelni obok kamienia mieszkał pustelnik z Klasztoru cystersów w Szczyrzycu. Mieszkał w bardzo niewielkiej pustelni, spał w trumnie, hodował zwierzęta i codziennie chodził do klasztoru w Szczyrzycu na mszę i obiad. Obok jego pustelni stała i do dziś stoi drewniana kapliczka św. Benedykta. Pustelnik był bardzo miły i chętnie rozmawiał z turystami przybywającymi na Diabli Kamień, wypytując go jak żyje.

 

Był to człowiek pobożny i życzliwy ludziom. Po jego śmierci w roku 1992, przez jakiś czas, ale okresami mieszkał w pustelni do 1997 r. inny pustelnik ze Szczyrzyca.

 

Diabli kamień znajduje się we wsi Krzesławice na przysiółku Smykań w gminie Raciechowice. We wszystkich dotychczasowych przewodnikach kamień kojarzony był z miejscowością Szczyrzyc w gminie Jodłownik, zapewne dlatego, że pustelnik związany był z klasztorem w Szczyrzycu.

 

Od roku 1997, czyli od czasu wyprowadzenia się ostatniego pustelnika kapliczka i pustelnia znajdują się na prywatnym terenie i bardzo niszczeją. Gminy Raciechowice i Jodłownik starają się o przejęcie terenu, aby móc konserwować te dwa obiekty. Wszystkie te dwa obiekty są wybudowane w 1886 staraniem pustelnika Antoniego Rapa.

 

Śp. Janusz Kulig (polski kierowca rajdowy urodzony w Łapanowie niedaleko Szczyrzyca) powiedział: ,, Niedaleko Łapanowa, gdzie się urodziłem, w Szczyrzycu, jest skała, o której mówi legenda, że zrzucił ją w to miejsce diabeł. Właśnie tam zbudowano mały kościółek, obok którego mieszka pustelnik. Rozmawiałem z nim kilkakrotnie. Podziwiam tę osobę za życie w samotności, siłę woli i mądrość. Od rana do wieczora otacza go cisza. Ma jednak wyraźny cel, który realizuje w 100 procentach”.

    Legenda związana z kamieniem

Z kamieniem jest związana dość ciekawa legenda, choć nie wiadomo czy prawdziwa.

Legenda mówi, że diabeł nie mógł ścierpieć istniejącego klasztoru w Szczyrzycu, który nawracał ludzi od grzechu, porwał głaz, żeby go zrzucić na Opactwo. Był to rok 1234. Jednak modlitwy zakonników ze Szczyrzyca i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów sprawiły, że diabeł stracił moc. Nie mogąc unieść kamienia, upuścił go w lesie, 3 km przed klasztorem. Na ścianach kamienia można podobno dostrzec 5 wgłębień od palców diabła. Asumptem do powstania legendy były zapewne także fragmenty meteorytu do dziś przechowywane w klasztorze. 

 

Podsumowując cały ten post mogę potwierdzić to, że ten pustelnik żył, ponieważ ten głaz znajduję się na mojej rodzinnej wsi i moja babcia wraz z moim tatą pamiętają do dziś tego pustelnika.

Zdjęcia, które są tutaj załączone są to moje prywatne zdjęcia, które robiłam sama.

 

IMAG0658.jpg  

IMAG0662.jpg

IMAG0664.jpg

IMAG0665.jpg

IMAG0666.jpg

IMAG0667.jpg

IMAG0669.jpg

IMAG0671.jpg  

IMAG0672.jpg

IMAG0673.jpg

IMAG0674.jpg

Załączone grafiki

  • IMAG0657.jpg

  • 10

#2

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Polska jest usiana głazami polodowcowymi https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Diabli_Kamień_(Folusz)

Każdy z nich może mieć swoją wyssaną z palxa legendę.

Użytkownik Maska edytował ten post 06.05.2018 - 11:19

  • -2



#3

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

...i najlepiej siedzieć w kapciach przed kompem i krytykować.
Cenię autorkę tematu że chciało jej się opisać tę historię i co najważniejsze wstawić samodzielnie wykonane fotki.Pisz dalej i nie przejmuj się malkontentami.
PS.Temat chyba bardziej by pasował w "Tajemniczych miejscach"
  • 3



#4

Pomidoro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

...i najlepiej siedzieć w kapciach przed kompem i krytykować.
Cenię autorkę tematu że chciało jej się opisać tę historię i co najważniejsze wstawić samodzielnie wykonane fotki.Pisz dalej i nie przejmuj się malkontentami.
PS.Temat chyba bardziej by pasował w "Tajemniczych miejscach"


Dzięki za pochwałe ;)
Pewnie że nie przejmuje się tym kto co na mnie pisze. Wiem że są ludzie, którzy będę mnie krytykować, a inni będą mnie chwalili i podziwiali za trud włożony w tą prezentacje.
P.S tak dla ciekawości powiem że dojście przez las na ten głaz jest bardzo trudne.
  • 1

#5

TheWalkingAlive.
  • Postów: 72
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Fajny temat :) Brawo.

Mieszkam w Krakowie od kilku lat i zamierzam w wolnej chwili pozwiedzać okoliczne, mniej oczywiste, atrakcje turystyczne takie jak ten kamień ;)

Muszę zwiedzić jeszcze tylko Wawel, kopalnie w Wieliczce i Bochni, kopce krakowskie i dużo innych... :szczerb:

 

P.S tak dla ciekawości powiem że dojście przez las na ten głaz jest bardzo trudne.

To jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że powinienem tam pojechać :D


  • 0

#6

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgodnie z sugestią temat przeniesiony w tajemnicze miejsca, a autorce bardzo dziękujemy za wkład w forum.

 

przeniesiony.gif





#7

Pomidoro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Fajny temat :) Brawo.Mieszkam w Krakowie od kilku lat i zamierzam w wolnej chwili pozwiedzać okoliczne, mniej oczywiste, atrakcje turystyczne takie jak ten kamień ;)Muszę zwiedzić jeszcze tylko Wawel, kopalnie w Wieliczce i Bochni, kopce krakowskie i dużo innych... :szczerb:
 

P.S tak dla ciekawości powiem że dojście przez las na ten głaz jest bardzo trudne.

To jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że powinienem tam pojechać :D

 

He he ;)Polecam Ci zwiedzić Kamień. Tylko powiem Ci szczerze że jak wybierasz się swoim własnym samochodem to tam za bardzo nie staniesz bo nie ma parkingu. Możesz wjechać na taką małą łąkę, ale uważaj bo tam jest bardzo dużo kamieni.
Nie wiem czy będziesz się tak śmiał jak zobaczysz trasę którą trzeba pokonać żeby dojść do kamienia :) ;)
Radzę Ci żebyś sobie wybrał pogodę gdy jest słońce za chmurką bo ja upałach nie ma czym oddychać.
P.S Jeśli się wybierzesz to porób trochę zdjęć i napisz jak Ci się podobało. Napisz tu na forum albo w prywatnej wiadomości. Podziel się wrażeniami :)
PS. Zdjęcia dojazdu do kamienia w załączniku.
Screenshot_20180507-133935.png 133935.png]
Screenshot_20180507-133944.png
Screenshot_20180507-134017.png


  • 1

#8

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Uwielbiam takie legendy! Cieszę się zawsze, gdy mogę coś takiego przeczytać. Też mieszkam w Krakowie i chętnie odwiedzę to miejsce. Gdybyś, droga autorko, miała jeszcze więcej informacji na temat swoich ziem i tajemniczych miejsc, chętnie poczytam! :)

A swoją drogą, pewnie w czasach przedchrześcijańskich Diabli Kamień, całkiem prawdopodobnie, był miejscem kultu starej religii. Stąd legendy z nim związane, stąd też kapliczki w tym miejscu i chęć mocnej jego sakralizacji ( toż to diabły kamienie rzucały i na Łysej Górze, gdzie teraz Święty Krzyż w sanktuarium - moje rodzinne strony ) . Domniemywam, oczywiście.  :diabel:


Użytkownik Zuzełka edytował ten post 08.05.2018 - 17:24

  • 0

#9

Pomidoro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Uwielbiam takie legendy! Cieszę się zawsze, gdy mogę coś takiego przeczytać [...]

W takim razie zapraszam w niedziele na dział tajemnicze miejsca bo już szykuje dla was kolejne ciekawe miejsce i też  moje rodzinne :) ;)

 

Nie cytujemy całych wypowiedzi. Regulamin 3.12

TheToxic


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych