Skocz do zawartości


Zdjęcie

12 rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiesz o... kurach!


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

kura-1400x600.jpgFoto: domena publiczna

 

Do Świąt Wielkanocnych pozostały dwa tygodnie, może zacznijmy więc powoli wchodzić w odpowiedni klimat. :))

 

Inteligentni, emocjonalni, społeczni – takimi cechami określamy ludzi, ale nie tylko. Badania dowodzą, że również kury są wysoko rozwinięte. Sprawdź 12 rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiesz o kurach.

 

 

  1. Pisklę przed wykluciem jest w stanie komunikować się z matką poprzez wysyłane sygnały. Pisklęta komunikują się też między sobą, aby zsynchronizować czas wyklucia.

 

 2.Pisklę po wykluciu posiada liczne zdolności, m.in. posiada umiejętność porównywania struktury obiektów, ich masywności, wykazuje się znajomością prostej geometrii, a także wykazuje umiejętności liczenia.

 

   3. Na fermach część męskich kurcząt jest zabijana pierwszego dnia życia poprzez zmielenie żywcem. Wynika to z ich nieużyteczności do znoszenia jajek.

 

    4. Kury żyją od 10 do 12 lat, najstarsza zarejestrowana kura miała w chwili śmierci 16 lat. W chowie klatkowym dożywają maksymalnie 1,5 roku.

 

    5. Kury są inteligentne. Badania dowodzą, że są w stanie operować prymitywnymi narzędziami, a także są w stanie podejmować decyzje. Wykazują się działaniami nieschematycznymi, a także innowacyjnymi.

 

    6. Kury są emocjonalne. Zauważalne są u nich takie emocja jak żal, strach, entuzjazm, przyjaźń, nuda i frustracja. Wykazują również empatię w stosunku do innych osobników.

 

    7. Kury posiadają ponad 30 wokalizacji. Używają ich do przekazywania informacji o zagrożeniu, zadowoleniu, zaniepokojeniu, odnalezieniu pożywienia, a także do przywołania młodych, oznaczenia terytorium czy godów.

 

    8. Kury posiadają samoświadomość. Badania dowodzą, że kury są w stanie dokonywać złożonej samooceny, porównując się do innych członków stada.

 

    9. Kury zaczynają nieść jajka w dwudziestym tygodniu życia.

 

    10. Kurczaki przeznaczone na mięso zabija się po około 28 dniach życia.

 

    11. 95 procent kur niosek w Polsce przetrzymywanych jest w warunkach przemysłowych.

 

    12. Szacuje się, że nawet 89 procent wyprodukowanych wszystkich jaj w Polsce pochodzi z chowu klatkowego oznaczonego numerem 3. Na jedną kurę przypada kwadrat o boku 27 cm, co odpowiada dłuższemu bokowi kartki A4.

https://edutorial.pl...wiesz-o-kurach/


Użytkownik Nick edytował ten post 17.03.2018 - 17:51

  • 11



#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

,,  8. Kury posiadają samoświadomość. Badania dowodzą, że kury są w stanie dokonywać złożonej samooceny, porównując się do innych członków stada."

Tego nie wiemy. Obecnie prowadzone badania na to nie wskazują.
  • 0



#3

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

 

Kury nie są takie glupie jak się uważa. Dawno temu hodowałem małe stadko tak dla fantazji i jajekl. Kilka sztuk. Miały kawał łąki za domem ogrodzony płotem. Jak się skończyła pasza, to jedna potrafiła wchodzić na daszek kurnika i walić mi dziobem w szybę i głośno gdakać tak długo, aż nie wyszedłem i nie dosypałem żarcia. Zawsze ta sama. W koncu zabilem na rosół i potem głodne chodziły i czekały.
Jak był upał i uruchamiałem zraszacz trawnika, taki punktowy co się kręci w kółko i sika do góry, to wszystkie siadały  w okręgu w miejscu gdzie lądowała woda i kolejno jak je polewało to się podnosiły i trzepały skrzydłami. Meksykańska fala z kur wielu.
Jak wracałem do domu albo wychodziłem rano, to wszystkie przybiegały do ogrodzenia i gdakały jakby się chciały przywitać. Jak siedziałem na ogrodzie w ciągu dnia, to chodziły koło mnie jak psy - można je było głaskać itp. Zawsze krok za krok za mną szły. Ale tylko za mną, innych ludzi unikały.
I potrafiły czasami aportować. Rzuciło się patyka, za chwilę któraś go przynosiła, żeby znowu rzucić i tak parę razy.


Użytkownik Dr Röck edytował ten post 17.03.2018 - 18:07

  • 7



#4

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

8. Kury posiadają samoświadomość. Badania dowodzą, że kury są w stanie dokonywać złożonej samooceny, porównując się do innych członków stada.

Z tych badań to niedługo wyniknie, że wszystkie zwierzęta są inteligentne, samoświadome, rozumne, itp, szkoda tylko, że nie ma żadnego potwierdzenia w życiu codziennym i wciąż jedynym rozwiniętym i zdającym sobie sprawę ze swojego bytu gatunkiem jest tylko człowiek.


  • 0



#5

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

szkoda tylko, że nie ma żadnego potwierdzenia w życiu codziennym i wciąż jedynym rozwiniętym i zdającym sobie sprawę ze swojego bytu gatunkiem jest tylko człowiek.

 

Mylisz się Danielu. Jest całkiem sporo inteligentnych i samoświadomych zwierząt. I są na to dowody w postaci badań. A skoro przy ptakach jesteśmy to krukowate są doskonałym przylkładem inteligencji. Zajrzyj do linku poniżej.

 

 

http://www.ekologia....ntne,11409.html


  • 1



#6

chodzewczapce.
  • Postów: 33
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak tak patrzę na te moje kury jak dziobią kamień, bo myślą że to coś pysznego do jedzenia to zaczynam powątpiewać w ich inteligencje ;) jeszcze dochodzi kwestia tego że wystarczy byle dziura w ogrodzeniu żeby przez nie sobie wylazła, ale kiedy chcesz taką kure zagonić z powrotem to furtka otwarta na ościerz nie wystarczy bo to za mała dziura żeby kura ją zobaczyła . :)
  • 0

#7

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest takie opowiadanie Terryego Pratchetta Hollywoodzkie Kurczaki.

 

W 1973 roku na zjeździe z autostrady w Hollywood przewróciła się ciężarówka. Była to jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w Stanach Zjednoczonych, a więc i na świecie. Część kur uciekła i zaczęła się rozmnażać. Przeżyły – i żyją nadal – mając się doskonale w tym jakże niebezpiecznym środowisku na skraju drogi.

 

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat kur, to  świetna lektura. ;)


  • 0



#8

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O owych Kurczakach Pratchetta można przeczytać m.in. tutaj: http://swaginskimysl...i-terryego.html. Znakomite opowiadanie i rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat tego, czy kury są inteligentne, czy nie.


  • 2

#9

Konrad_GK.
  • Postów: 425
  • Tematów: 122
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

A ja zapytam tak humorystycznie: co było (wg Was) pierwsze: jajko czy kura? :)
  • 0



#10

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Takie pytanie nie ma większego sensu. Zmiany genetyczne w wyniku których powstaje nowy gatunek są zbyt powolne, żeby stwierdzić że potomstwo jest już innym gatunkiem niż rodzice. To jest kwestia wielu pokoleń.
Tylko w przypadkach organizmów jednokomórkowych zmiany w następnym pokoleniu mogą być na tyle duże, żeby uznać nowy gatunek.
  • 0



#11

Konrad_GK.
  • Postów: 425
  • Tematów: 122
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Pytałem żartobliwie :) Mam na myśli to koło zamknięte: żeby było jajko - musiałaby je znieść kura, z kolei kura musiałaby się wykluć z jajka :) Ergo nie wiadomo co było pierwsze: jajko czy kura ;) Inaczej: jajko nie mogło być pierwsze bo nie było kury, która je zniosła, a kura też nie mogła być pierwsza, bo, żeby ona była to musiało być jajko z którego się wykluła :) Rozumiecie? :)

Użytkownik Konrad_GK edytował ten post 25.03.2018 - 12:51

  • 0



#12

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co było pierwsze - jajko czy kura? - pytanie, które od wieków zawstydza naukowców wreszcie ma swoją odpowiedź. Ale czy ostateczną?

 

Jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że pierwsze - ponad wszelką wątpliwość - było jajko. Uzasadniali to tym, że materiał genetyczny nie zmienia się podczas całego życia zwierząt. Zmiany muszą zatem zachodzić w stadium rozwoju. Dlatego z jaja zniesionego przez gatunek innego ptaka wykluł się prawdziwy kurczak. Kluczowa mutacja zaszła na poziomie zygoty. Profesor John Brookfield, autorytet w dziedzinie ewolucji, twierdził, że tylko taka kolejność jest możliwa. Z pewnością organizm, który wykształcał się w jajku był pierwszą kurą w historii - tłumaczył.

 

Tymczasem koledzy profesora z Uniwersytetów Sheffield i Warwick dowiedli właśnie, że pierwsza była kura.

 

- Od dawna podejrzewaliśmy, że pierwsze było jajko, ale mamy dziś twarde dowody na to, że pierwsza była kura - powiedział gazecie dr Colin Freeman z Wydziału Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Sheffield.

 

Naukowcy przyjrzeli się sprawie za pomocą superkomputera Hector. Sprawdzając strukturę molekularną skorupki kurzego jaja odkryli, że za rozwój skorupki jest odpowiedzialne białko nazywane owokledydyną-17 (OC-17). Stwierdzili z całym przekonaniem, że ta proteina jest niezbędna do tworzenia się skorupki, gdyż działa ona jak katalizator i przekształca węglan wapnia w organizmie. Problem jednak w tym, że OC-17 produkowane jest w jajowodzie i jest wydzielane w gruczołach błony komórkowej. Stąd wniosek, że kura na pewno była pierwsza. Jajo musi przejść przez jajowód i zostać złożone przez kurę.

 

Obie teorie - Brookfielda i Freemana - raczej się nie wykluczają. Bo nawet jeśli podążymy tropem Colina Freemana i założymy, że pierwsza była kura, to skąd - do wszystkich ulęgałek - wzięła się kura? I tu z pomocą nam przychodzi John Brookfield i jego teoria.

 

Pierwsza kura była wynikiem ewolucji - wykluła się z jaja innego gatunku. Pozostaje nam jeszcze rozwikłać zagadkę, skąd wzięło się pierwsze jajo? I tak oto wróciliśmy do pytania o początek życia na ziemi.

 

Niemniej odkrycie profesorów z Uniwersytetów Sheffield i Warwick zostało potraktowane bardzo poważnie. Pracę pod skomplikowanym tytułem "Structural Control of Crystal Nuclei by an Eggshell Protein" opublikowało 10 czerwca renomowane czasopismo Angewandte Chemie. A jej omowienie zamieszczono na stronie Uniwersytetu Warwick.

 

Badania Freemana i jego współpracowników nad pochodzeniem białek kurzych jaj mogą się przyczynić do rozwoju inżynierii materiałowej. Dzięki nim może uda się stworzyć jeszcze bardziej trwałe materiały budowlane?

http://wyborcza.pl/1...eRedirects=true


  • 1



#13

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

up@ Był nawet temat na forum poruszający ten problem. http://www.paranorma...ajko +czy +kura


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych