Skocz do zawartości
Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię.

stacjakosmiczna kosmos zagrożenie

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Immundus

Gość_Immundus.
 • Tematów: 0

Napisano

Tiangong-1 to chińska stacja kosmiczna, która rozpoczęła misję w 2011 roku. Niestety, w marcu 2016 roku Chińczycy stracili nad nią kontrolę. Pewnym było, że obiekt kiedyś w końcu wpadnie w ziemską atmosferę i zdaje się, że wydarzy się to już w bardzo niedługim czasie, o czym raportuje ESA.

 

tiangong-102a04f96ef3e452bc005d6e43765ca
 
Europejska Agencja Kosmiczna stara się monitorować chińską stację i z jej wyliczeń wynika, że obiekt wejdzie w atmosferę Ziemi pomiędzy 29 marca i 9 kwietnia. Nie jest to jednak w 100% pewne okno, bo ESA twierdzi, że to ciągle może ulec zmianie. Więcej szczegółowych informacji będzie znanych na dzień przed upadkiem stacji. Wtedy uda się ustalić miejsce, nad którym Tiangong-1 wejdzie w atmosferę. Nie będzie to jednak dokładna lokalizacja, a nadal przybliżona.

Tiangong-1 waży 8,5 tony i ma wymiary 10,4 x 3,35 m. ESA twierdzi, że stacja ulegnie znacznemu spaleniu w atmosferze, ale nie całkowitemu. Dlatego część odłamków spadnie na powierzchnię Ziemi. Specjaliści mówią, że pozostałości stacji spadną pomiędzy 43 stopniem szerokości północnej, a 43 stopniem szerokości południowej. To pas rozciągający się od środkowych części USA po południe Australii. Polska znajduje się poza tym obszarem.

 

Źródło 1   Źródło 2


Użytkownik Immundus edytował ten post 15.03.2018 - 21:32

 • 1

#2

kuba9449.
 • Postów: 173
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby było widziane na naszym niebie, było by to jedno z najciekawszych widowisk :)


 • 0

#3 Gość_Immundus

Gość_Immundus.
 • Tematów: 0

Napisano

Też bym chętnie zobaczyła. Na szczęście jest mała szansa, że kogoś trafi, ale przypadki się zdarzają. Jakbym mieszkała w tych zagrożonych obszarach to chyba wyjechałabym na wakacje, tak dla pewności.  


 • 0

#4

Nick.
 • Postów: 1455
 • Tematów: 723
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozostałości chińskiej stacji kosmicznej spadły do południowego Pacyfiku.

 

Spalone fragmenty chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1 (Niebiański Pałac), która uległa zniszczeniu po wejściu do atmosfery, wpadły w poniedziałek do Oceanu Spokojnego w jego południowej części - podała agencja Xinhua.

 

Stacja weszła w atmosferę o godz. 1 w nocy. Wtedy też zamieniła się w płonącą kulę i spłonęła. Obawy, że ważąca niemal osiem ton chińska stacja kosmiczna może zderzyć się z ziemią w niezaplanowanym miejscu towarzyszyły lądowaniu Taingong-1 od kilku dni.

 

Jeszcze na kilkadziesiąt minut przed upadkiem na ziemię fragmentów stacji, Chiny utrzymywały, że lądowanie odbędzie się na Atlantyku w pobliżu Sao Paulo. Ostatecznie jednak, spalone szczątki Tiangong-1 wpadły do wód południowego Pacyfiku.

 

Stacja Tiangong-1 została umieszczona na orbicie w 2011 r. Miała powrócić na Ziemię w 2016 r., jednak uległa poważnej awarii. Jej wystrzelenie na orbitę było częścią zakrojonego na szeroką skalę programu, celem którego jest umieszczenie na orbicie do 2022 r. stałej stacji komicznej Chin.

 

Atmosferę sensacji wokół lądowania Tiangoing-1 tworzyły mass media. Chińska agencja zajmująca się programami kosmicznymi CMSEO (The China Manned Space Engineering Office) obiecywała ze swej strony, że mieszkańcy Ziemi nie tylko nie będą zagrożeni, ale co więcej część z nas będzie mogła oglądać spektakl, który "bardziej będzie przypominać deszcz meteorytów niż zderzenie z ziemią jakiegoś wielkiego obiektu, jak to pokazuje się zazwyczaj w filmach science fiction".

 

Szansa, że jakikolwiek człowiek zostanie ugodzony 200-gramowym odłamkiem pochodzącym ze stacji Tiangong-1 wynosi 1 do 700 mln. - napisano w komunikacie CMSEO. "Ludzie nie mają żadnego powodu do niepokoju" - podkreślono.

 

Oprócz uruchomienia stałej stacji kosmicznej, władze Chin planują również wysłanie człowieka na Księżyc - pisze w komentarzu agencja AFP.

http://www.space24.p...iowego-pacyfiku


 • 1


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: stacjakosmiczna, kosmos, zagrożenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u