Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rosja: Policjanci wezwani do ataku "złego ducha" na syberyjskiej wsi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick
 • Postów: 1134
 • Tematów: 494
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

470231e3c0971680.jpg

Foto: Shutterstock

 

 

Mieszkańcy nawiedzonego domu we wsi Maraksa w obwodzie tomskim zadzwonili na policję, prosząc o pomoc w poradzeniu sobie z manifestacją niewidocznej siły, która rzucała przedmiotami i przewracała meble – informują rosyjskie media, dodając, że funkcjonariusze, przerażeni widokiem, wezwali na pomoc duchownego.

 

 

Jak informują rosyjskie media, w miejscowości Maraksa położonej w centralnej części obwodu tomskiego doszło do serii niewytłumaczalnych zdarzeń. Niewidzialna siła demoluje dom rodziny Żukowów i ciska przedmiotami. Przerażeni mieszkańcy wezwali na pomoc policjantów, a ci, widząc co się dzieje, mieli poprosić o wsparcie kapłanów z cerkwi prawosławnej.

 

To dzieło upadłego anioła – mówi duchowny

 

Maraksa, leżąca w środkowej części odludnego obwodu tomskiego, znalazła się na ustach całego kraju, kiedy 12 lutego br. do domu państwa Żukowów przybyła policja wezwana z powodu… ataku "złego ducha". Domownicy relacjonowali, że pod wpływem tajemniczej siły przedmioty wzbijały się w powietrze, a ciężkie meble samoczynnie się poruszały. Taki stan trwał kilka dni, ale gospodarze – małżeństwo emerytów, które przez lata prowadziło rodzinny dom dziecka, mieli nadzieję, że zjawiska ustaną.

 

– 11 lutego mama zadzwoniła do mnie, mówiąc, że w domu wszystko spada na ziemię – powiedziała córka Żukowów, Jekaterina. – Wspominała, że przewróciła się mniejsza szafka, duże trzęsły się, książki spadały z półek, a poduszki z tapczanu. Powiedziałam jej, żeby jak najszybciej opuściła dom razem z ojcem i Igorem – moim przyszywanym bratem. Z początku myślałam, że to wszystko wynik trzęsienia ziemi. Szybko do nich pojechałam – wspomina kobieta, mieszkanka sąsiedniego Kołpaszewa.

 

Na miejscu, ku swojemu zaskoczeniu, zastała policjantów. Wkrótce zjawiła się też jej siostra. Udawszy się do domu, cała grupa, łącznie z funkcjonariuszami, obserwowała działalność "intruza", który siał spustoszenie, koncentrując swe ataki na Igorze: "Jajko z kosza uniosło się i poleciało prosto w jego twarz. Kiedy poszedł do pokoju, ze ścian pospadały obrazki i zdjęcia. Poszedł do łazienki i spadł wieszak, a drzwi walnęły go w czoło" – relacjonowała Jekaterina portalowi "Sybir Realii".

 

Pierwsze oznaki "dziwności" u Żukowów pojawiły się dwa tygodnie wcześniej, choć nic nie zapowiadało, że przybiorą taką skalę. Zaczęło się niewinnie – od mrugających żarówek, skończyło na latających nożach. Nie dziwi, że policjanci, odbierając zgłoszenie, myśleli początkowo, że dotyczy ono kolejnego przypadku "białej gorączki". Raport na temat tamtych wydarzeń, udostępniony w sieci, mówi jednak sam za siebie.

 

92ddbc757607fee0.jpg

Nawiedzony dom we wsi Maraksa. Foto: siberiantimes.com

 

"W domu panował bałagan, wszędzie porozrzucane były przedmioty. Meble były poprzewracane. W kuchni w ścianę wbity był nóż. Mieszkańcy mówili, że od dwóch dni w ich domu działy się niewytłumaczalne rzeczy. W powietrzu latały sztućce. Na oczach funkcjonariusza z półki zawieszonej na ścianie wyfrunęła książka. Z pokoju, w którym nikogo nie było wyleciała laska. Dla zaobserwowanych fenomenów nie znaleziono wyjaśnień" – pisał mjr Artamonow z komisariatu w Kołpaszewie do szefa oddziału Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych w Tomsku.

 

Policjanci nie byli jednak w stanie pomóc rodzinie inaczej niż wezwaniem duchownego z pobliskiego Toguru, jaki sam stał się świadkiem dziwnych wydarzeń, kiedy przyjechał do Maraksy poświęcić "dom cudów". Inny miejscowy duchowny, jeromonach Symeon Kojnow, wypowiadający się o tym przypadku dla prasy, stwierdził, że bezsprzecznie jest to dzieło sił zła.

 

– Mówimy o nich "złe duchy" albo "upadli aniołowie". Ich działalność obliczona jest na agresję i zniszczenie. Każdy patrzy jednak na to, co się tam dzieje z innej perspektywy – uznał duchowny, dodając, że sprawa wywołała we wsi ogromne poruszenie.

 

W Rosji podobne zdarzenia mają miejsce regularnie

 

Córka Żukowów mówi, że wśród sąsiadów zaczęły krążyć przeróżne plotki podsycane doniesieniami mediów i portali internetowych. Jedni twierdzą, że rodzina chciała mieć swoje pięć minut sławy, inni że duch mieszkał tam od zawsze i dlatego poprzedni właściciele opuścili dom cztery lata temu.

 

Jekaterina wyjaśnia jednak, że cała sytuacja jest dla jej rodziców bardzo problematyczna. Oprócz pogłosek i niechcianej sławy, muszą zmagać się z wizytami dziennikarzy, filmowców i samozwańczych pogromców duchów. Żukowowie do tej pory cieszyli się dobrą opinią. Była nauczycielka i marynarz żeglugi rzecznej prowadzili rodzinny dom dziecka. Ich najmłodszym adoptowanym synem jest wspomniany Igor, wokół którego koncentrują się nadprzyrodzone zjawiska.

 

– Ludzie mówią, że przez nie odebrano rodzicom Igora, że trafił do "bidula" – mówi Jekaterina o plotkach. – Inni rozpowiadają, że byliśmy niechrzczeni. Z rodziców robi się dziwaków, nieotwierających nikomu drzwi. Mam nadzieję, że to wszystko wkrótce się skończy i ludzie przestaną mówić nieprawdziwe rzeczy na nasz temat. My niczego nie udajemy!

 

Na razie nic nie wiadomo o kolejnych zdarzeniach w nawiedzonym domu. Analiza doniesień wskazuje jednak, że jest to typowy przypadek aktywności poltergeista (od niem. "hałaśliwy duch").

 

Jest to częste zjawisko, szczególnie w Rosji. Tamtejsze media regularnie donoszą o przypadkach ataków "niewidzialnych sił" w domach lub mieszkaniach. Zwane w rosyjskim folklorze barabaszkami, poltergeisty od dekad stanowią przedmiot sporu wśród parapsychologów. Jedni tłumaczą je spontanicznymi, anomalnymi manifestacjami bioenergii przez dorastające dzieci (barabaszki najczęściej aktywują się wokół nastolatków, głównie dziewcząt). Według innych, istnieją dowody, że hałaśliwe duchy posiadają inteligencję i charakter, więc nie można wykluczyć, że to ludzie, którzy… nie wiedzą, że nie żyją.

 

Jedno z najgłośniejszych rosyjskich nawiedzeń z udziałem poltergeista miało miejsce również w obwodzie tomskim, w mieście Swietłyj, gdzie od 1998 r. rodzina Kisliakowów była terroryzowana przez niewidoczną siłę demolującą ich mieszkanie w bloku. Tamtejszy "duch" był niezwykle złośliwy i zgodnie z relacjami, rzucał przedmiotami w domowników, wzniecał pożary, a nawet zostawiał krótkie wiadomości (w jednej z nich przedstawił się jako "Fotyma"). Zniknął równie nagle, jak się pojawił w 2001 r.

 

W 2010 roku poltergeist zagnieździł się w bloku przy ul. Simonowa w Wołgogradzie, dając się we znaki państwu Starostnym, u których samoczynnie poruszały się, a nawet lewitowały sprzęty domowe. Wszystko trwało jedynie kilkanaście dni. Z kolei na początku 2011 r. policję do barabaszki wezwała rodzina ze wsi Starcewo (Kraj Krasnojarski), gdzie – jak odnotowali przedstawiciele grupy badawczej Kosmopoisk zajmującej się zjawiskami paranormalnymi – spadł żyrandol, przewracały się meble i pękło akwarium. Ciekawy przebieg miał inny przypadek z września 2011 r., gdzie trzy studentki, które wprowadziły się do kawalerki przy ul. Nowokszonowa w Irkucku, zaczęły miewać niepokojące sny, a następnie były nękane przez dziwne stukania i hałasy – mniej uciążliwe strony działalności poltergeista.

 

Wizyty służb mundurowych w mieszkaniach, gdzie działy się podobne rzeczy zdarzały się także w Polsce. Najsłynniejszy przypadek, badany m.in. przez lekarzy i fizyków, dotyczył Joasi Gajewskiej z Sosnowca, w sąsiedztwie której, począwszy od Wielkanocy 1983 r., dochodziło do samoczynnych przemieszczeń przedmiotów oraz innych niezwykłych wydarzeń, jakie ze szczegółami opisali w słynnej książce-reportażu "Nieuchwytna siła" Marek Rymuszko i Anna Ostrzycka.

źródło

 

 


 • 5#2

Wszystko
 • Postów: 8534
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta historia wygląda na fake newsa ze zmyślonymi postaciami. Specjalnie wybierają jakieś bardzo małe wsie, nieznane media i osoby, żeby nie dało się sprawdzić czy ktoś taki istnieje czy naprawdę mówił, to co jest przekazywane.

#3

Nick
 • Postów: 1134
 • Tematów: 494
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, niewykluczone. Choć, z drugiej strony, o czym ma pisać The Siberian Times jak nie o wydarzeniach na Syberii? To raczej lokalny portal.

 

A pamiętacie co zaszło w Turzy Wielkiej (tak, wiem, o ile zaszło)? Schemat niemalże identyczny. Latające przedmioty, policja, ksiądz.


Użytkownik Nick edytował ten post 10.03.2018 - 11:45

 • 0#4

Wszystko
 • Postów: 8534
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo tak powstają mity. Tak samo ktoś kiedyś wymyślił, że kosmici to małe, chude typki z dużymi głowami i szarą skórą. Potem wszyscy twierdzili, że ufoki na pewno tak wyglądają, latają w ufo o kształcie dysku.#5

Bohun
 • Postów: 193
 • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

https://youtu.be/aaandCXP9h4

 

Trochę stare masz te newsy.


Użytkownik Bohun edytował ten post 10.03.2018 - 18:46

 • 1

#6

Nick
 • Postów: 1134
 • Tematów: 494
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fakt. Bardzo przepraszam i poprawę obiecuję. Linkowany film pojawił się w sieci 14 lutego 2018, polski artykuł 22 lutego 2018 roku - niewybaczalny poślizg! 

Ale filmik fajny. Dzięki.

Tylko jak tu teraz pisać o wydarzeniach z lat 60. czy 70.? Albo wcześniejszych? Jeszcze ktoś uzna to za news i obniżą mi gażę za takie obsuwy! Cóż,  despacito!default_rechot.gif


 • 1#7

Vaqowsky
 • Postów: 780
 • Tematów: 12
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

aaaa walne sobie offtopka :)

 

Napawam się tym widokiem jak to forum zdycha z dnia na dzień. Coraz mniej tematów, coraz mniejsza aktywność a Wszystko dzięki moderatorom i niezawodnym sceptykom :D jak sie tylko pojawia jakiś paranomalny temat to od razu wkracza Wszystko, tłumaczy że to Wszystko bzdura i Wszystko jasne :D Pozdraiwam wszystkich :*

 

To jest w oogole paranoja, że forum o tematyce parabnormalnej jest kierowane przez skrajnych sceptykóów. [wulg] kabaret :D

 

offtop2.gif

7.4 Zabronione jest stosowanie wulgarnego języka.

Forum nie umiera. ale jeśli będzie umierało, to przez takich jak ty.

Wszystko.


Użytkownik Wszystko edytował ten post 10.03.2018 - 21:36

 • -1

#8

๖ۣۜKhan
 • Postów: 389
 • Tematów: 52
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

I wszystko w temacie.  :facepalm:


 • 0

#9

Hardy
 • Postów: 145
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

I oczywiście, po raz kolejny, nikt nie dał rady nagrać niczego, czasy gdy prawie każdy ma pod ręką aparat, jak trzeba być naiwnym, żeby się nabierać, na takie manipulacje... 


 • 0

#10

Churchyard dweller
 • Postów: 354
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mialem napisac to samo co Hardy. Paranormalne zjawiska trwaja przez kilka dni czy tygodni, jest wielu swiadkow i nikt nic nie nagral? U tej Gajewskiej to trwalo kilka lat, niby badali to naukowcy z uniwesytetow, ale nagrac przez taki szmat czasu juz nie potrafili (lata 80 wiec sprzet byl). Jak pojawia sie Ufo przez kilkanascie sekund na niebie to jakos jest masa zdjec i nagran. Smiech na sali.
 • 0

#11

Wszystko
 • Postów: 8534
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^dokładnie, tyle zjawisk sie działo ale żadnego nagrania nie ma. Ludzie obecnie mają telefony i uwieczniają każde zdarzenie, jakieś dziwne obiekty na niebie, konie które padają w górach. Dziewczyny zazwyczaj chwalą się selfie zrobionymi w kiblu. A w tym przypadku mamy taki opis

"Taki stan trwał kilka dni, ale gospodarze – małżeństwo emerytów, które przez lata prowadziło rodzinny dom dziecka, mieli nadzieję, że zjawiska ustaną"

Czyli kilka dni to trwało a nikt nic nie nagrał. Aha niech zgadnę to pewnie dlatego że to biedni emeryci i ich nie stać na zwykłą kamerke. Albo próbowali zarejestrować te zjawiska ale sprzęt odmówił posłuszeństwa-to też częsta śpiewka.
Prędzej uwierzę w czarownice na miotle niż w takie bajki.#12

Churchyard dweller
 • Postów: 354
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Albo powiedza ze chcieli nagrac, ale wtedy aparaty zaczely im wylatywac z rak i lewitowac.
 • 0

#13

Nick
 • Postów: 1134
 • Tematów: 494
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Specjalnie wybierają jakieś bardzo małe wsie, nieznane media i osoby, żeby nie dało się sprawdzić czy ktoś taki istnieje czy naprawdę mówił, to co jest przekazywane.

Ale chociaż- nawet jeśli to fake news - to ktoś jednak sprawdził, że takie postaci istnieją naprawdę. Rosyjska telewizja - satysfakcja gwarantowana.


 • 0#14

Dr Röck
 • Postów: 133
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Vagowsky

Napawam się tym widokiem jak to forum zdycha z dnia na dzień.

 

Siedzę na tym forum od prawie samego początku i opowieści o tym, jak to ono zdycha pamiętam od zawsze. Niech sobie dalej tak zdycha.

 

Coraz mniej tematów, coraz mniejsza aktywność a Wszystko dzięki moderatorom i niezawodnym sceptykom :D jak sie tylko pojawia jakiś paranomalny temat to od razu wkracza Wszystko, tłumaczy że to Wszystko bzdura

 

Idź sobie na inne fora paranormalne, [kasacja linków] One nie dość, że tętnią życiem, bo bywa tam czasami nawet 5 użytkowników naraz, to jeszcze na pewno dowiesz się dużo ciekawych rzeczy. Weź wrzuć fotkę z orbem, to wszyscy padną z zachwytu, że udało ci się ducha sfotografować i że jest to 100% niepodważalny dowód na istnienie duchów. A powiedz coś tylko o chemtrailsach, wtc, albo czymś podobnym, to piana z pysków leci wszystkim, wystarczy jedno zdanie, żeby wyłapać bana na stałe. Wolisz takie fora? Idź tam po prostu.

 

To jest w oogole paranoja, że forum o tematyce parabnormalnej jest kierowane przez skrajnych sceptykóów. [wulg] kabaret :D

 

Mam gdzieś, kto nim kieruje i rządzi. Ważne jest to, że można tutaj poczytać o wielu ciekawych rzeczach. Niektóre mniej inne bardziej, ale zawsze jak nie mam co robić, to tutaj coś ciekawego znajde do poczytania. Mnie to wystarcza.


@Nick

 

Nic się gościu nie przejmuj, odwalasz dobrą robotę. A co do tych, co na wszystko narzekają, to zobacz proste dane.

 

Wszystko na forum od 2010, tematów 55. W ciul postów, ale i tak głównie wszystko krytykuje.

Vagowski, na forum od 2012, tematów 12. I głównie pieprzy, że forum umiera.

 

A ty od 2017, 266 tematów i słyszysz, jak te dwa matoły wyżej narzekają. Ale spoko, tu tak zawsze było i zawsze będzie.

 

Inna sprawa, że akurat ten temat to też głupoty, ale przynajmniej śmieszne :)

 

Pozwoliłam sobie usunąć linki, wszak to jednak reklama która u nas jest zabroniona.

TheToxic


 • 0#15

Wszystko
 • Postów: 8534
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Röck
Niby na co narzekam? Po prostu nie wierzę w tego typu historie na które nie ma żadnego potwierdzenia w dowodach a jedynie opowieści tej czy innej osoby. Nie krytykuję autora że wstawił ten tekst a jedynie stwierdzam że jest to bardzo wątpliwej wartości historia. I to samo pisałem sprawie tego rzekomo nawiedzonego domu w Turzy Wielkiej. I nie zmienie swoich poglądów po to żeby inni byli zadowoleni bo nie" wypada nie wierzyć" i inne podobne zarzuty. Aha i uważaj jak do kogo się zwracasz. Dziękuję.
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u