Skocz do zawartości


Zdjęcie

Warzywa słyszą


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy twierdzą, że warzywa mogą być w stanie wszystko słyszeć, w czasie, kiedy są zjadane

 

Skoro warzywa nie są świadome tego, że zostaną zjedzone, czy mają prawo czuć? Cóż, najwyraźniej naukowcy z Uniwersytetu Missouri zadali sobie to samo pytanie, a ich odkrycie jest zaskakujące.

Eksperci sugerują, że odkryli dowody, które potwierdzają, że rośliny mogą czuć, gdy są spożywane. Zasadniczo chodzi o to, że warzywa słyszą.
 

ztyedd.jpg

 

Zapytacie jak to możliwe?

 

To wszystko ma do czynienia z ekologicznymi wibracjami, które rośliny mogą odczuwać i reagować na nie. Badacze z Missouri dowiedli, że rośliny mogą identyfikować różne odgłosy i czasem nawet bronić się przed nimi.

 

Heidi Appel, która współpracowała przy badaniach, wyjaśnia, że rośliny różnie reagują na źródła dźwięku, w zależności od tego jaki wpływ mają na nie dane dźwięki.

 

    „Okazało się, że zmiany w wibracjach sygnału powodują zmiany w metabolizmie komórek roślinnych, tworząc związki chemiczne, które mogą być bardziej defensywne w celu odparcia ataku gąsienic”.

 

67pkyq.jpg

W tym celu naukowcy przeprowadzili eksperyment

 

Dźwięki żerujących gąsienic zostały nagrane i odtworzone jednej grupie roślin, podczas gdy druga nie miała styczności z dźwiękami oznaczającymi niebezpieczeństwo. Kolejnym krokiem było wypuszczenie gąsienic żywiących się badanymi roślinami. Wyniki były zaskakujące!

 

Grupa, która miała wcześniej styczność z żerującymi gąsienicami zaczęła produkować olej gorczycowy, którego gąsienice nie lubią.

 

2gw6d68.jpg

Rośliny wydają się wiedzieć, kiedy są atakowane lub zjadane

Dowody te wydają się potwierdzać, że rośliny są w stanie odpowiedzieć na atak, w podobny sposób jak zwierzęta, choć jeszcze wiele pozostaje do odkrycia, chociażby fakt, jak rośliny wykrywają wibracje.

 

Niezależnie od tego, jak zapatrujesz się na przedstawione dowody, to całkiem interesujące, że rośliny mogą próbować się bronić przed zjedzeniem – choć może to sprawi, że następnym razem poczujesz się winny, gdy je jesz!

 

źródło

 

Zdjęcia pochodzą z artykułu.

 





#2

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wegetarianie nie będą zadowoleni.

W ogóle jeśli chodzi o "świadomość" roślin, to zastanawiające jak rosiczki i inne owadożery "wiedzą", że złapały ofiarę.


Użytkownik Xotteva edytował ten post 05.03.2018 - 18:52

  • 1

#3

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2993
  • Tematów: 2564
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie dość, że jak widać słyszą, to jeszcze mają węch. Pozwolę sobie zacytować fragment artykułu, który popełniłam parę lat temu:

 

Doświadczenie przeprowadzone przez de Moraes polegało na umieszczeniu sadzonki pszenicy w niewielkiej odległości od kanianki. Pędy kanianki w niedługim czasie skierowały się w stronę pszenicy owijając się wokół jej łodygi i wpuszczając wyrostki ssące do jej wnętrza. Drugim etapem doświadczenia było powtórzenie od nowa pierwszej jego części, ale tym razem po drugiej stronie kanianki dodano sadzonkę pomidora. Pasożyt zupełnie zlekceważył pszenicę i podążył w drugą stronę, celując bezpośrednio w pomidora. Identyczny rezultat dało kolejne doświadczenie, w którym zamiast sadzonek wykorzystano jedynie aromaty pszenicy oraz pomidora – w tym przypadku kanianka również zainteresowała się wyłącznie pomidorem.

 

(kanianka = krzok taki :) ).

 

Całość tutaj, jeśli kogoś interesuje.

 

Cóż, zaczynam mieć nieodparte wrażenie, że co bardziej fanatyczni weganie (a konkretnie ci, którzy tak zażarcie przedstawiają jedzenie warzyw jako alternatywę dla cierpienia zwierząt) niedługo będą musieli zacząć żywić się powietrzem. I surową wodą :szczerb:


  • 4



#4

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jest jeszcze nabiał, sery, jogurty, a nawet jajkami mogą się najeść, choć to znacznie zmienia ich pogląd na jadłospis, nawet nazwa weganie może się zmienić na nie wiem... Mleczanie? przez ten artykuł zgłodniałem, lecę do kuchni przygotować warzywka, zapuszczę kołysankę z telefonu zanim je zjem.


  • 1

#5

Szpaq433.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest jeszcze nabiał, sery, jogurty, a nawet jajkami mogą się najeść, choć to znacznie zmienia ich pogląd na jadłospis, nawet nazwa weganie może się zmienić na nie wiem... Mleczanie? przez ten artykuł zgłodniałem, lecę do kuchni przygotować warzywka, zapuszczę kołysankę z telefonu zanim je zjem.

W nabiale jest sporo żywych organizmów więc też odpada :/ 


  • 0

#6

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

gorzej będzie gdy uda się udowodnić że rośliny mogą widzieć a to byłby cios dla wegan poniżej pasa.

Kroimy marchewkę i ona czuje że jest krojona i widzi twarz okropnego człowieka  który zadaje jej ból?

 

A więc jak mamy ustalić kiedy roślina została "zabita" ? czy  moment śmierci to obranie  korzenia marchwi i pokrojenie go czy śmierć rośliny następowała na etapie wyrywania jej  z grządki?

 

A jeżeli udałoby się rozpracować "język" którego rośliny używają do komunikacji dało by się zrozumieć je? wiadomo że  w dużej skrzynce  posadzimy jedną roślinę to bedzie rosła przeciętnie nie za szybko ani za wolno,a co jeśli  posadzimy kolejne które nie będą przeszkadzać sobie wzajemnie i z czasem wszystkie rośliny w tej  skrzynce będą rosły ciut lepiej,w razie ataku mszyc  wyśle sygnał do reszty aby wydzielały niesmaczne soki których mszycy  mogą nie lubieć.

 

inną ciekawostką  są lasy iglaste,mowa o jodłach,sosnach gdy jedno drzewo zostanie zaatakowane przez korniki reszta drzew "o tym wie" i wydziela więcej żywicy.no właśnie,czy drzewa w takim wypadku mogą widzieć się wzajemnie i komunikować,jeśli tak tylko w sprawie komunikacji to na jakiej zasadzie? jakieś reakcje chemiczne?


  • 0

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od słyszenia, widzenia i czucia jest daleka droga do świadomego odbierania bodźców. Na kasetę czy dysk też możemy nagrać dźwięki, a telefonem nagrać film, ale to nie znaczy że magnetofon zdaje sobie sprawę z tego co słyszy, a telefon z tego co widzi.


  • 0



#8

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zwierzęta też nie zdają sobie sprawy. Zarówno zwierzęta jak i rośliny odbierają bodźce na swój sposób, odmienny od człowieka. Jedno i drugie jest organizmem, który żyje i potrafi bronić się przed śmiercią motywowany instynktownym pragnieniem przetrwania. Z biologicznego i moralnego punktu widzenia hodowla krów na ubój nie różni się niczym od uprawy ziemniaków. Jedno i drugie to żywe stworzenie któremu człowiek pozwala wzrastać w kontrolowanych warunkach, by wykorzystywać je na własne potrzeby. Dorabianie emocjonalnego tła eksploatowaniu jednego z nich, bo ma bardziej zbliżoną do nas budowę, to spojrzenie infantylnością dorównujące wierze, że mój pies czy kot mnie kocha i rozumie co do niego mówię. Uczłowieczanie czegoś co pod żadnym względem człowiekiem nie jest, podobnie jak to dzieci robią nawet z martwymi przedmiotami jak maskotki i lalki. Na czymś takim opierają się weganie i wielu wegetarian.

 

Ta sałata umarła.jpg


  • 2



#9

kszysiaczek.
  • Postów: 23
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O bosze wiedziałem że tu będą drwiny z wegetarian urządzane. A ja kocham zwierzęta i jem rośliny!


  • 0

#10

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O bosze wiedziałem że tu będą drwiny z wegetarian urządzane. A ja kocham zwierzęta i jem rośliny!

 

Ja też jem głównie warzywa, ale nie dlatego że mi żal zwierząt, tylko dlatego że lubię jarzyny i owoce. Wegetarianinem nie jestem, bo mięso też mi się zdarza jeść, na przykład z grilla jak mnie czasami zaproszą, albo ryby jak sobie złowię. Ale to dość rzadko. Podstawą mojego jedzenia są warzywa. ale nie kieruję się żadną wielką filozofią, bo mam gdzieś zwierzęta, po prostu lubię warzywa i tyle. I umiem je przyrządzać a to chyba najważniejsze, żeby jedzenie było smaczne.


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych