Skocz do zawartości
Zdjęcie

Profil internetowy jako część danych osobowych


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#16

Staniq

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 4629
 • Tematów: 619
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 22
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ustawa obejmuje wyłącznie pasażerów lini lotniczych ale jest ale jego profil jest rozbudowany o całokształt działan w internecie

Zdaje się, że nie rozumiesz tekstu pisanego.

Tak nawiasem, jeżeli będę używał systemu cebulowego do działań w internecie, to jak "ONI" mnie wyśledzą? Nawet amerykańskie NSA ma z tym lekki problem. Zresztą podjęcie jakichkolwiek działań ze strony "ONYCH" musi mieć twarde podstawy.

 

No i jeszcze ważny fragment:

Co istotne, JIP nie będzie uprawnione do przetwarzania danych PNR ujawniających rasę lub pochodzenie etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych, stan zdrowia, życie seksualne lub orientacje seksualną danej osoby. W przypadku otrzymania takich danych przez JIP podlegają one niezwłocznie usunięciu. Jest to zgodne z przepisami dyrektywy 2016/681.

Dane, które popłyną w "tamtą" stronę będą mocno przefiltrowane. Obawiam się, że to, że na fejsie wstawiasz głupie filmiki nie będzie brane pod uwagę, ani to, że wierzysz w "ich" totalną kontrolę nad światem.

Weź przestań...


 • 1#17

ppp
 • Postów: 307
 • Tematów: 20
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Staniq w przytoczonym na wstępie filmie w minucie 6.50 ziomek mówi o zmienie ustawy dotyczącej ochrony prywatności na którą się powołujesz. Ogólnie ten temat  mnie nie dotyczy i nie chcę być stroną tej dyskusji przytoczyłem go dlatego, że może to być początek cenzury internetu a nie pojawia się na portalach zajmujących się przede wszystkim tym kto dziś pokazał cycki.

 

3baf69d12558b759med.png

 

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r.

 

(19) Ochrona osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez właściwe organy w ramach
zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania lub ścigania czynów
zabronionych, lub wykonywania kar, w tym w celu ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego
i zapobiegania takim zagrożeniom, oraz swobodny przepływ takich danych podlegają szczególnemu aktowi
prawnemu Unii. Niniejsze rozporządzenie nie powinno zatem mieć zastosowania do czynności przetwarzania
w tych celach. Jeżeli jednak dane osobowe przetwarzane przez organy publiczne na mocy niniejszego rozporzą­
dzenia są wykorzystywane do tych celów, dane te powinny podlegać szczególnemu aktowi prawnemu Unii,
mianowicie dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 (
1
). Państwa członkowskie mogą
powierzyć właściwym organom w rozumieniu dyrektywy (UE) 2016/680 zadania – które niekoniecznie służą
zapobieganiu przestępczości, prowadzeniu postępowań przygotowawczych, wykrywaniu lub ściganiu czynów
zabronionych, lub też wykonywaniu kar, w tym ochronie przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego
i zapobieganiu takim zagrożeniom – tak by przetwarzanie danych osobowych do tych inny

 

 

 

Ustawa ta może być wynikiem prowadzonej z pomocą internetu wojny światowej, dlatego powinniśmy się jej podporządkować i pożegnać wolność i anonimowość sieci.


Użytkownik ppp edytował ten post 05.03.2018 - 01:25

 • 0

#18

D.K.

  Semper invicta

 • Postów: 1776
 • Tematów: 1269
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 15
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak nawiasem, jeżeli będę używał systemu cebulowego do działań w internecie, to jak "ONI" mnie wyśledzą? Nawet amerykańskie NSA ma z tym lekki problem. Zresztą podjęcie jakichkolwiek działań ze strony "ONYCH" musi mieć twarde podstawy.

 

Ukrywanie (mniej lub bardziej skuteczne) adresu IP to tylko kropla w morzu danych, jakie o Tobie krążą po sieci. Jeśli komuś się narazisz (jak mnie tymi minusami na gali :szczerb:), to Cię wyśledzi, niezależnie od tego, czy będziesz korzystać z Tora, VPN, czy dowolnych innych rozwiązań maskujących adres.

 

Żeby naprawdę się nie dać wyśledzić, to trzeba się do swojej niecnej (z punktu widzenia śledzącego) działalności mocno przyłożyć. Przede wszystkim zmienić swój wirtualny odcisk palca -- czyli w sporym uproszczeniu dane przeglądarki, systemu operacyjnego, rozdzielczości ekranu i mnóstwa innych drobiazgów.


 • 0#19

Nick
 • Postów: 1132
 • Tematów: 492
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy Twoja przeglądarka pozostawia odciski palców?

 

Doświadczeni internauci wiedzą, że właściciele stron internetowych mogą identyfikować odwiedzających za pomocą numeru IP lub ciasteczek internetowych. Bez problemu mogą spaskudzić czy ktoś odwiedza stronę sporadycznie czy może codziennie.

 

Zmiana numeru IP i usunięcie ciasteczek może zwiększyć naszą anonimowość ale czy to wystarczy? Okazuje się, że to o wiele za mało. Nowoczesna technika śledzenia poczynań internautów pozwala na dużo dokładniejsza identyfikację niż za pomocą ciasteczek czy IP a do tego można to zrobić bez ich wiedzy.

 

Jakie dane pozostawiamy po sobie surfując w sieci? Odp. Numery IP, dane o przeglądarce, dane wtyczek JavaScripts, rodzaj połączenia w internetem, używane czcionki, nasza strefa czasowa i wiele innych.

 

Nowoczesna metoda identyfikacji polega na zbieraniu i przetwarzaniu nieistotnych 'z pozoru' danych takich jak: rodzaj używanej przeglądarki, system operacyjny, wtyczki java czy system fontów a nawet ilość i rodzaj czcionek zainstalowanych na naszym komputerze. Dane te same w sobie nie niosą ze sobą prawie żadnej możliwości identyfikacji natomiast w połączeniu razem tworzą swoisty profil internauty a raczej jego "wirtualny odcisk palca".

 

Proces odbywa się poprzez przetworzenie zdobytych danych i sporządzenie rodzaju rysopisu. Znając tylko kolor włosów nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnej osoby ponieważ ten sam kolor włosów mogą mieć tysiące ludzi ale kiedy poznamy też płeć, kolor oczu, wzrost, znaki szczególne czy też miejsce zamieszkania, znacznie ulatwia to rozpoznanie danej osoby. Zasada jest prosta - im więcej szczegółów tym łatwiej wytypować osobę nie znając nawet jej nazwiska ani imienia.

 

Kto nas śledzi w internecie? Odp. Banki, wielkie portale internetowe, wyszukiwarki, korporacje reklamowe, właściciele stron internetowych.

 

"Wirtualny odcisk palca" albo "Przeglądarkowe linie papilarne" jak zwał tak zwał, jako pierwsi zaczęli wykorzystywać bankowcy do wykrywania oszustw finansowych online. Na rynku działają firmy oferujące usługi w zakresie identyfikacji w internecie. Firmy te tworzą sygnaturę osoby na podstaiwe zebranych danych z przeglądarki. Dane takie zbierane są za pomocą JavaScript przez co trudno się przed tą metoda zabezpieczyć.

 

Chodzi o to, że przeciętny użytkownik po usunięciu ciasteczek internetowych i zmianie IP byłby "niewidoczny" dla właścicieli witryn internetowych natomiast dzieki tej technice wciąż można śledzić jego poczynania w sieci.

 

Czy można być anonimowym? Odp. Do pewnego stopnia można ale jest to bardzo trudne.

 

W tym momencie powstaje pytanie czy istnieje jakakolwiek możliwość bycia w miarę nierozpoznawalnym w sieci? Electronic Frontier, organizacja pozarządowa walcząca o prawo do prywatności i wolności słowa w internecie, uważa że jest to możliwe ale nie dla przeciętnego internauty bo wymaga to wiedzy i umiejętności informatycznych które znacznie wykraczają ponad umiejętność zmiany IP.

https://www.salon24....-odciski-palcow


Użytkownik Nick edytował ten post 05.03.2018 - 19:12

 • 0#20

Staniq

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 4629
 • Tematów: 619
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 22
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ukrywanie (mniej lub bardziej skuteczne) adresu IP to tylko kropla w morzu danych, jakie o Tobie krążą po sieci. 

Jestem tego świadomy, ale korzystam z dostępnych rozwiązań, a przede wszystkim moje dane są tam, gdzie ja chcę aby były. Od bardzo dawna swoje dane chronię jak tylko mogę, dzięki czemu nie dostaję spersonalizowanego spamu na pocztę. Moje IP też niewiele może komuś powiedzieć, poza specjalizowanymi służbami, które do mnie nic nie mają, bo im jeszcze nie podpadłem. Co lepsze, nie tak dawno byłem sprawdzany siłowo przez jakiegoś hakera - włamywacza i moje zabezpieczenie wysłało go na wyspy Bahama. Dla niego raptownie stałem się niewidzialny (ZoneAlarmPro).

Był to jakiś towarzysz - grzebacz z Białorusi, bo śledzenie wodziło go za nos, aż do identyfikacji (prawdopodobnie też fałszywej).

Ale nie o tym chciałem.

Chciałem powiedzieć, że myślenie podczas podawania swoich danych procentuje po latach. 


 • 0#21

szatkus
 • Postów: 210
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Namierzanie po IP to tak ze 20 lat wstecz. Teraz są systemy, które potrafią namierzyć profil w internecie na podstawie bardzo subtelnych informacji ("pracuję w pobliżu tego miejsca", "to jest moje drugie imię" itp.).

Nie pracuję dla wywiadu, a często udaje mi się namierzyć anonów w internecie (just for fun) używając jednego z najbardziej zaawansowanych systemów uczących na świecie (Google). Czasem nie mam pojęcia czemu Google podaje mi w wynikach ich profile na FB, jak nie widać związku z wpisaną frazą.


 • 0

#22

Staniq

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 4629
 • Tematów: 619
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 22
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo "twarzoksiążka" dominuje w necie i tyle... Mam tą radochę, że mnie nie ma w fejsie...

Czyli nie istnieję?


 • 0#23

dziewięć

  Apprentice

 • Postów: 444
 • Tematów: 9
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W Szwecji jest tak, że dane wszystkich zameldowanych są dostępne w sieci publicznie. W ten sposób, znając moje imię i nazwisko, moglibyście poznać mój adres, wiek, w jakim domu mieszkam (o jakiej powierzchni, kiedy wybudowany), z kim mieszkam, ilu mam nowych sąsiadów, jakie są średnie zarobki w okolicy itd. itd. Dacie wiarę, że nikomu to nie przeszkadza? ;) Tutaj wychodzi się z założenia, że przeszkadza to tylko tym, którzy mają coś do ukrycia. Ci co mają coś do ukrycia wieszają też zasłony w oknach (tu trochę przesadzam, ale warto wspomnieć, że Szwedzi nie zakrywają okien. Dzięki temu mogę spokojnie oglądać wnętrza domow wieczorami.)

 

Mnie osobiście też to raczej nie przeszkadza. Nie handluję bronią i nie rosprzestrzeniam nielegalnego porno. Poza tym jeżeli pisze się w internecie to trzeba mieć świadomość tego, że jakby nie patrzeć jest internet to forum publiczne i trzeba się z tym liczyć, że jak sie papieża obraża, to ktoś nas może namierzyć i znaleźć. To jest z jednej strony dobre. Ludzie i tak się za bardzo w tych internetach rozbestwili i największe chamstwo i głupota z nich czasami wychodzą.


 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u