Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ludzie szukają ukrytego skarbu i giną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1299
  • Tematów: 590
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

e735bba434b32621.jpg

Foto: istock

 

 

Samotnym był, gdym poszedł tam
i pełen sił dźwigałem skarb
Zachować sekret radę dam
gdzie złoto skrzyni kryje garb

 

Zacznijcie tam, gdzie pary wód
i gdzie kanionów długa nić.
Blisko i zbyt daleko dla stóp
w domu, gdzie Brownom przyszło żyć...

Fragment wiersza (tłum. aut. art.)

 

Dawno temu wielkie, czarne "X" na mapie dawał nadzieję na zdobycie skarbu piratów. Na wieczne bogactwa i szczęście. Ludzie poświęcali swoje życia dla tego jednego celu i często tracili je, ginąc na nieznanych wyspach i morzach.

 

W 2010 roku Forrest Fenn opublikował wiersz "The Thrill of the Chase" (Gorączka pościgu). Ogłosił, że gdzieś w Górach Skalistych ukrył drewnianą skrzynię, która zawiera w sobie złoto i kamienie szlachetne, których wartość sięga nawet pięciu milionów dolarów. Były to czasy światowego kryzysu gospodarczego. Ludzie z dnia na dzień tracili pracę, domy, samochody.

 

Fenn - jak mówił później - chciał dać nadzieję tym wszystkim ludziom, którym w ostatnich miesiącach ją zabrano. W dzienniku "The Thrill of the Chase" opublikował sześciozwrotkowiec, który kryje dziewięć wskazówek na temat miejsca ukrycia skarbu. Wiersz enigmatycznie opisuje trasę, która prowadzi do skrzyni i bogactwa.

 

Zaproszenie Fenna do wzięcia udziału w poszukiwaniach spotkało się z ogromnym odzewem. Szacuje się, że na wezwanie milionera w teren niedaleko Santa Fe ruszyło nawet 350 tysięcy mieszkańców.

 

Tragiczne poszukiwania

 

Autor wiersza, milioner Fenn, mówi po ośmiu latach od publikacji wiersza, że jego pomoc dla pogrążonej w kryzysie Ameryki "wymknęła się spod kontroli". Skarb przyciąga marzycieli. Gubią się w Górach Skalistych. Odnalezieni wracają do domów po kilku dniach lub tygodniach. Są też tacy, którzy już stamtąd nie wracają. Jak 54-letni dziadek, który chciał sprawić prezent wnukom, jak 31-latek, który utonął w rwącej rzece.

 

Niedawno park Yellowstone został zmuszony do ujawnienia raportu śmierci Jeffa Murphy'ego. 53-latek okazał się być kolejnym pasjonatem, którego wyobraźnię rozpalił ukryty skarb. Mężczyzna spadł w 150 metrową przepaść, bo szukał skrzyni, która mogła odmienić jego życie.

 

Murphy zaginął jeszcze w 2017 roku. Gdy ruszyła akcja poszukiwawcza, żona mówiła ratownikom, gdzie powinni go szukać. Wiedziała, że poszedł szukać skarbu [...]. Wcześniej mówiono jedynie, że Murphy zginął w wypadku. Nikt wtedy nie znał powodu, dla którego wyruszył w niebezpieczną podróż.

 

Jest to już czwarta ofiara śmiertelna współczesnej "gorączki złota". Idea Fenna okazała się dla ludzi śmiertelnie groźna. W góry przyciąga jednak ostatni wers wiersza:

 

Więc słuchaj mnie, wytężaj słuch

Twój trud swą cenę ma wysoką.

Jeśliś jest dzielny, jeśliś zuch

Dam ci w nagrodę skrzynię złotą

 

 

źródło


  • 5

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u