Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chińska "brudna" bomba jądrowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

chiny.jpg

Chińskie rakiety balistyczne

foto: http://www.magnum-x....ietybalistyczne

 

Naukowcy w Chinach prowadzą badania nad rzadkim pierwiastkiem, który może być użyty w tak zwanej brudnej bombie – podał w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na fizyków jądrowych. Brudna bomba to określenie ładunku konwencjonalnego lub atomowego, którego głównym celem jest maksymalne skażenie terenu.

 

Chińska Akademia Nauk poinformowała w ubiegłym tygodniu o prowadzonych w mieście Lanzhou w prowincji Gansu na północnym zachodzie Chin badaniach nad izotopem tantalu 181. Ten metal ciężki, jeśli zostanie dodany do głowicy nuklearnej, może wzmocnić radioaktywny opad i spowodować, że tereny wokół wybuchu nie będą się nadawały do zamieszkania przez wiele miesięcy.

 

Kobalt, tantal, cynk i złoto

 

Według Akademii, przeprowadzone badania były częścią projektu wojskowego mającego na celu "sprostanie kluczowej potrzebie chińskiej obrony narodowej" - podał "SCMP". Jeden z członków ekipy badawczej w Lanzhou Du Guanghua potwierdził, że projekt dotyczy zastosowań militarnych, ale odmówił podania szczegółów. Dwaj niezwiązani z projektem specjaliści w tej dziedzinie ocenili w rozmowie z "SCMP", że prowadzone badania mogą posłużyć do rozwoju nowych broni.

 

- Najbardziej prawdopodobne zastosowanie (eksperymentu z tantalem), jakie przychodzi mi do głowy, to badania nuklearne - powiedział fizyk jądrowy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Pekinie Han Dejun, oceniając, że przekazane przez Chińską Akademię Nauk szczegóły eksperymentu sugerują, iż był on symulacją warunków rzeczywistej reakcji nuklearnej.

 

Broń jądrowa z dodatkiem metali przejściowych (blok d w układzie okresowym pierwiastków), oprócz zniszczeń spowodowanych samym wybuchem rozprzestrzenia promieniotwórcze substancje na o wiele większym obszarze niż zwykłe głowice atomowe. Wśród stosowanych w tym celu metali wymienia się kobalt, tantal, cynk i złoto.

 

Test brudnej bomby

 

Według "SCMP" Chiny dążą do modernizacji swojego arsenału atomowego. Podstawowym celem tych działań jest osiągnięcie wysokiego poziomu odstraszania nuklearnego za pomocą stosunkowo małej liczby głowic, a wzmocnione metalami przejściowymi bomby jądrowe wpisują się w tę strategię – zasugerowała hongkońska gazeta. Według niej żadne państwo nie przeprowadziło jeszcze testu takiej broni w ziemskiej atmosferze.

 

USA wypróbowały natomiast w 1953 roku tzw. brudną bombę, czyli konwencjonalny ładunek wybuchowy mający na celu rozrzucenie promieniotwórczego materiału na obszarze wokół wybuchu. Testowana wówczas bomba zawierała ten sam izotop tantalu, nad którym pracują chińscy naukowcy – podał "SCMP".

źródło

 


  • 5



#2

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chińczycy mają chrapkę na Rosyjskie terytoria przygraniczne. Wystarczy kilka takich bomb w odpowiednich miejscach, aby odciąć Rosję do sporego obszaru, i zasiedlić je (co już się dzieje)  nadwyżką populacyjną. Aż mi się Nostradamus przypomniał i jego Torenty. (odsyłam do tematu:http://www.paranorma...jna-swiatowa/ )


  • 0



#3

Komarzyca.

    The daughter of Satan.

  • Postów: 114
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co do testów tych bomb, to jestem pewna w 100% że jeżeli miały by się pojawić testy to prędzej czy później by się cały świat o tym dowiedział skoro ma to tak wielki obszar skarżenia. Chociaż chodzi mi po głowię że dopiero bomby zostaną użyte podczas najbliższej sprzeczki w której wejdzie ciężka altyleria.


  • 0

#4

Churchyard dweller.
  • Postów: 356
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mnie ciekawi jak wyglada sprawa z pracami nad bomba atomowa w Niemczech w czasie 2 wojny. Czy Heisenberg faktycznie pomylil sie w obliczeniach niechcacy ratujac swiat przed wygrana Rzeszy czy celowo wprowadzal w blad nazistow nie chcac doprowadzic do skonstruowania bomby?
  • 0

#5

Klaus.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

Mnie ciekawi jak wyglada sprawa z pracami nad bomba atomowa w Niemczech w czasie 2 wojny. Czy Heisenberg faktycznie pomylil sie w obliczeniach niechcacy ratujac swiat przed wygrana Rzeszy czy celowo wprowadzal w blad nazistow nie chcac doprowadzic do skonstruowania bomby?

Zadałeś bardzo ciekawe pytanie które intryguje mnie od kiedy zacząłem się interesować III Rzeszą. 
Szczerze sobie myślę, że jednak specjalnie popełnił gafę, w końcu Heisenberg nie był głupi "zdobył nagrodę nobla" i był ceniony pośród fizyków.

 


  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przyczyn było kilka, między innymi decentralizacja badań, zapasy uranu były rozdzielane na ośrodki i przerzucane z miejsca na miejsce, zależnie od tego kto zdobył większe wpływy.

 

Tantal-191 nie jest rzadkim izotopem. Stanowi 99% naturalnie występującego tantalu.


  • 0



#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niejest takie oczywiste czy pod sam koniec wojny nie osiągneli sukcesu porównywalnego z sukcesem projektu Manhattan. Doszło do dwóch "dziwnych" eksplozji . Jednej na poligonie w Turyngii a drugi na Bałtku.

 

Szef wywiadu wojskowego GRU pułkownik Iwan Iliczow 23 marca 1945 r. przedstawił przełożonym raport, który mógł wzbudzić popłoch: na poligonie w Turyngii Niemcy dokonali próbnej eksplozji nuklearnej! Agenci wywiadu donosili o przywiezieniu na platformie kolejowej bomby w kształcie kuli o średnicy 130 cm i wadze około 2 ton. W ich ocenie zawierała uran 235, a więc materiał rozszczepialny. Zwrócili uwagę, że przywieziono również zbiorniki z ciekłym tlenem. Dwa próbne wybuchy miały nastąpić 3 lub 4 oraz 12 marca.

 

 

 

 

http://natemat.pl/89...tach-iii-rzeszy

 

Znajdowała się tam filia obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Karlsch przytacza relację Clary Wehrer, mieszkanki Ohrdruf, która o godzinie 9:30 rano 4 marca 1945 r. zobaczyła wybuch ognistej kuli, która według jej opisu „miała jasność setek piorunowych rozbłysków, w środku była czerwona, a na zewnątrz żółta". Błysk był bardzo krótki, a potem przyszedł potężny podmuch wiatru. U kobiety nastąpiło krwawienie z nosa, silny ból głowy oraz wzrost ciśnienia w uszach

 

 

 

 

http://www.rp.pl/Rze...on-atomowa.html

 

 

 

 

W każdym razie III Rzesza miała możliwość zbudowania "brudnej bomby jądrowej".


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych