Skocz do zawartości
Zdjęcie

Obraz w obrazie. Niezwykłe odkrycie w arcydziele Pabla Picassa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick
  • Postów: 1134
  • Tematów: 494
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

c62d1c5277ce1ccc.jpg

Naukowcy znaleźli obraz ukryty pod dziełem Picassa

(Craig Boyko/Art Gallery of Ontario)

Foto: www.theguardian.com

 

Naukowcy są pewni, że znany malarz swoje dzieło "Klęczący żebrak" namalował na obrazie... innego artysty. Odkrycie było możliwe dzięki promieniom Rentgena, którymi potraktowano pracę Picassa.

 

W 1957 roku, gdy Picasso miał już ponad 70 lat, dumał nad tym, czy pewnego dnia technologia i promienie Rentgena pozwolą na odkrycie straconych obrazów, na których sam Hiszpan malował swoje wczesne prace.

 

Dziś to, co kiedyś dla Picassa nie było oczywistością - stało się rzeczywistością. Wszystko dzięki badaczom z USA i Kanady, którzy dokładnie zbadali "Klęczącego żebraka", który został namalowany w 1902 roku.

 

Użyto nieinwazyjnej metody rentgenowskiej spektroskopii fluorescencyjnej, by zbadać dokładnie obraz oraz płótno, na którym został stworzony. Okazało się, że ta wczesna praca Hiszpana została namalowana na pejzażu innego artysty. "Klęczący żebrak" powstał w okresie błękitnym artysty. Wtedy Pablo używał zazwyczaj jedynie odcieni błękitu.

 

Technologia pozwoliła dogłębnie zbadać obraz w ciągu jedynie doby. Okazało się także, że Picasso nie zamalował wcześniejszego obrazu w całości. Jego fragmenty są wkomponowane w ostateczne dzieło. Odkryto, że żebraczka początkowo miała odkrytą prawą dłoń i trzymała w niej jakiś przedmiot. Dopiero później okrył ją płaszczem. Znaleziono też kilka mniejszych zmian między początkowymi wersjami obrazu a jego ostatecznym kształtem.

 

- Picasso nie miał problemów ze zmienianiem założeń obrazu w trakcie jego malowania - mówił Marc Walton, naukowiec z Northwestern University's McCormick School of Engineerin. Obraz w 2015 roku trafił na aukcję w domu aukcyjnym Christie's. Ostatecznie sprzedano go za 149 tysięcy dolarów.

 

źródło


  • 7

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u