Skocz do zawartości


Zdjęcie

Błysk, który mógłby zniszczyć życie na Ziemi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Satelita Swift zarejestrował kilka miesięcy temu bardzo jasny błysk pobliskiej gwiazdy. Był on tak jasny, że gdyby wydarzył się na Słońcu, spowodowałby na Ziemi masowe wymieranie - informuje NASA.

II Pegasi to ciasny układ podwójny składający się z gwiazd o masach 0.4 i 0.8 masy Słońca. Jest on oddalony od nas o 135 lat świetlnych.

W grudniu 2005 roku satelita Swift zarejestrował bardzo gwałtowny rozbłysk pochodzący z II Pegasi. Zjawisko było tak silne, że pierwsze podejrzenia sugerowały, iż mamy do czynienia z odległą supernową. Dopiero po przeanalizowaniu wstępnych danych okazało się, że promieniowanie pochodzi ze stosunkowo bliskiego układu dwóch mało masywnych gwiazd.

Błysk był aż 100 milionów razy mocniejszy niż najsilniejsze błyski obserwowane na Słońcu. Gdyby takie zjawisko miało miejsce na powierzchni naszej dziennej gwiazdy, spowodowałoby masowe wymieranie na Ziemi.

Na szczęście Słońce nie znajduje się w ciasnym układzie podwójnym, a to ów fakt jest odpowiedzialny za tak gwałtowne zjawiska u spokojnych zwykle gwiazd.

Rozbłyski słoneczne pochodzą z korony, czyli chmury rozrzedzonego, ale rozgrzanego do kilku milionów stopni, gazu otaczającego naszą gwiazdę macierzystą. Sam rozbłysk jest silną emisją promieniowania z prawie całego zakresu elektromagnetycznego, związaną z unicestwieniem zapętlonego pola magnetycznego. W przypadku Słońca trwa najwyżej kilka minut, na II Pegasi trwał aż kilka godzin.

Kluczem do wyjaśnienia tak gwałtownych procesów u II Pegasi jest jej bardzo ciasny układ podwójny. Gwiazdy są oddalone od siebie o kilka swoich promieni, przez co ogromne siły pływowe są w stanie rozpędzić ich rotację do okresów 7 dni. W przypadku Słońca jest to okres aż cztery razy dłuższy. Szybkość rotacji powoduje natężenie wszelkiego rodzaju procesów wybuchowych i emisji w ich wyniku znacznie większych ilości energii.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#2

aRON.
  • Postów: 108
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie mam pewności do wiarygodności

kilka m-c temu
czyli dokładnie kiedy
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych