Skocz do zawartości
Szanowni Państwo, proszę pamiętać o ciszy wyborczej obowiązującej w okresie od północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października. 


Zdjęcie

Fizycy stworzyli warunki umożliwiające odwrócenie kierunku czasu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick
 • Postów: 1066
 • Tematów: 451
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

zegar.jpg

domena publiczna

 

Eksperymentując z roztworem chloroformu i acetonu, naukowcy dokonali czegoś, co wydawało się niemożliwe. Odwrócili proces opisany przez drugą zasadę termodynamiki, wskazujący na kierunek, w jakim biegnie czas. Bez paniki - eksperyment nie przybliża nas do podróży w czasie.

 

Na co dzień większość z nas raczej nie zastanawia się nad naturą czasu i nasza wiedza ogranicza się do fundamentalnych faktów: przy nieprzyjemnych obowiązkach zawsze się dłuży, na przyjemności zawsze go za mało i nie da się go cofnąć ani przyspieszyć.

 

Co innego fizycy, którzy rozkładają świat na podstawowe elementy, nie znajdując powodu, dla którego czas miałby biec tylko w jednym kierunku.

 

Pewnego wyjaśnienia, choć wciąż nieostatecznego, dostarcza nam druga zasada termodynamiki, która opisuje wzrost entropii w układach izolowanych. W dużym uproszczeniu: jeśli w pomieszczeniu o wyższej temperaturze umieścimy kostki lodu, to po pewnym czasie lód się roztopi, a temperatura w pomieszczeniu będzie niższa - poziom "entropii", a więc w tym przykładzie energii cieplnej w układzie pozwala określić, który z dwóch stanów nastąpił wcześniej na osi czasu. W taki sposób właśnie określona zostaje "termodynamiczna strzałka czasu", bo niemożliwe jest, by - bez ingerencji z zewnątrz - pomieszczenie odzyskało energię cieplną z wody, ponownie zamieniając ją w lód.

 

W omawianym eksperymencie naukowcy poddali najpierw molekuły chloroformu, zawieszone w acetonie działaniu pola elektromagnetycznego by te, dzięki rezonansowi elektromagnetycznemu pozyskały energię cieplną, a następnie obserwowali zachowanie cząsteczek.

 

W normalniej sytuacji obserwuje się oczywiście fakt transferu ciepła z cieplejszych elementów na zimniejsze, tu jednak zaobserwowano zgoła inna relację. Otóż cieplejsze atomy wodoru stawały się coraz gorętsze, a powiązany z nimi, chłodniejszy atom węgla stawał się jeszcze chłodniejszy. Można więc powiedzieć, że w skali molekularnej udało się na chwilę odwrócić bieg czasu.

 

Rzecz jasna eksperyment nie otwiera nam drogi do podróży w czasie i na razie trudno powiedzieć, czy podobne zjawisko możliwe będzie do osiągnięcia w układach o skali większej niż molekularna. Z pewnością jest to jednak kolejny krok w kierunku lepszego zrozumienia otaczającego nas świata, w tym rozstrzygnięcia sporów na przecięciu termodynamiki w fizyce klasycznej i kwantowej.

 

 

Z opisem i wynikami eksperymentu można zapoznać się na stronie biblioteki Cornell University.

źródło


 • 5#2

szczyglis
 • Postów: 1173
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Cieplejsze atomy wodoru? Odwrócenie kierunku czasu? Ach te onety....
 
Trochę to jest generalnie pokręcone w tym artykule, a tytuł to już w ogóle robi robotę  :) 
Eksperyment, z tego co ja zrozumiałem, polegał na tym, że stworzono lokalny układ, ale o różnych temperaturach i ustawiono w tym układzie taki sam "moment obrotowy" dwóm cząstkom, które w normalnych warunkach nie są do siebie w taki sposób "ustawione", a następnie pozwolono im się spotkać i obserwowano jak wyglądają ich wspólne "obroty", mierząc po prostu rozkład ich energii (czyli całe to onetowe "ciepło"), przy czym okazało się, że przez ułamek sekundy na wykresach rozłożyły się te energie nieco inaczej, niż ma to miejsce przy "nieustawionych" w taki sposób do siebie przed kontaktem cząstkach. W normalnych warunkach (przy nieskorelowanych ze sobą cząstkach) nie zaobserwowano już takich efektów. W każdym razie PI razy oko coś w ten deseń.
 
ymO3Bkd.png
 
Na wykresach wyszło to tak:
 
SZ7sOVI.png
  
Tu jest cała praca: https://arxiv.org/pdf/1711.03323.pdf opisująca krok po kroku co i jak. Ogólnie dużo wzorów i takich tam, ale jako, iż każdy tutaj z nas jest ekspertem od mechaniki kwantowej, to myślę, że nie powinno być żadnych problemów z ogarnięciem całości. :D


 • 5#3

Zaciekawiony
 • Postów: 7309
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Doszło do przekazania energii związanej ze spinem wbrew wartości energii kinetycznej, w efekcie po dodaniu energii do cząstek i wejściu między nimi w interakcję, ta bardziej energetyczna zyskała jeszcze więcej energii. Wynikało to ze specyficznej korelacji stanów energetycznych - wedle reguł kwantowych, przejście energetyczne w drugą stronę było zabronione i nie może się odbyć w jednostkowym procesie.  Pozornie więc doszło do odwrócenia zasady termodynamiki. Interpretacja, że to wygląda jakby odwrócił się czas, to taki naukowy clickbait.  Widywałem już takie efektowne wnioski; jeśli praca opisuje, że drgania w pewnym krysztale można opisać funkcją czterowymiarową, to w świat idzie informacja prasowa o stworzeniu kryształu, który ma cztery wymiary.


 • 2#4

kikkhull
 • Postów: 269
 • Tematów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wnioski tutaj są od czapy, nie ma tu żadnego odwrócenia czasu. To jak w tym kawale > Po wyrwaniu wszystkich nóg mucha traci słuch i nie wykonuje poleceń.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u