Skocz do zawartości
Szanowni Państwo, proszę pamiętać o ciszy wyborczej obowiązującej w okresie od północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października. 


Zdjęcie

Technologia, która pozwala niszczyć całe gatunki. ONZ się obawia, DARPA inwestuje


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Sanctus
 • Postów: 98
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

dnanapraw-800x445.jpg

 

Technologia, która pozwala niszczyć całe gatunki. ONZ się obawia, DARPA inwestuje

Amerykańska agencja wojskowa zainwestowała 100 milionów dolarów w technologie, która pozwala niszczyć całe gatunki. Metoda pierwotnie została opracowana do likwidacji komarów przenoszących malarię, ale może być zastosowana także do innych gatunków.

 

DARPA – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności pracująca dla rządu Stanów Zjednoczonych stała się największym fundatorem śmiercionośnej technologii. To stosunkowo nowa technika. Nazywana jest napędem genowym (ang. gene driver) i polega na wprowadzeniu do danej populacji określonych cech, które są następnie przekazywane potomstwu.

 

Zastosowanie przy tej metodzie znalazła technika edycji genów CRISPR-Cas9. Do genomu osobnika wybranego gatunku wprowadza się pożądane zamiany, które są dziedziczone przez wszystkich potomków zmienionego genetycznie osobnika. W ten sposób w całej populacji rozprzestrzenia się określona cecha.

 

Obecnie zastosowania napędów genowych koncentrują się na komarach. Komary przenoszą malarię, która co roku zabija od miliona do trzech milionów osób. W badaniach terenowych naukowcy wypuścili w Kalifornii miliony bezpłodnych samców komarów. Podobne projekt powstał także w Brazylii. Komary będą wiodły normalne życie, jak ich zdrowi koledzy, ale w wyniku spółkowania z samicami, z powstałych w ten sposób jajeczek, nic się nie wylęgnie. Skutkiem tego ma być wyraźny spadek populacji komarów na terenach objętych próbą.

 

Pionierem technologii jest profesor z Imperial College London – Andrei Crisanti, który potwierdził, że otrzymał od DARPA kontrakt o wartości 2,5 miliona dolarów na pracę nad rozwojem napędów genowych.

Następnym gatunkiem, który znalazł się na celowniku nowej technologii są szczury, u których szkoccy naukowcy manipulują także z genami odpowiadającymi za płodność. Twierdzą, że to humanitarny sposób eliminowania niechcianych populacji, takich jak szczury, które zazwyczaj zabija się trucizną i pułapkami.

 

Technologia ta budzi ogromne kontrowersje. Takie genetycznie zmodyfikowane organizmy mogą mieć nieodwracalny wpływ na ekosystem. ONZ obawia się utraty kontroli nad technologią oraz jej zastosowania militarnego i zastanawia się nad wprowadzeniem moratorium na jej rozwój. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

 

– Moratorium uniemożliwiłoby przeprowadzenie badań, które są nam potrzebne, abyśmy mogli zrozumieć, czy i w jaki sposób można to wykorzystać dla dobra naszego społeczeństwa – powiedział Bruce Whitelaw z Uniwersytetu w Edynburgu. – Musimy mieć wiedzę na temat tego, jak można skutecznie kontrolować napęd genowy – dodał w rozmowie z Agencją Reutera. Whitelaw z kolegami chce opracować napęd genowy, który przestanie działać po przekazaniu go pewnej, określonej liczbie potomków.

 

W ten sposób można kontrolować populację lub całkowicie pozbyć się wielu gatunków owadów i zwierząt, które zostaną uznane za szkodnika. Niestety nie wiemy, jaki będzie ewentualny wpływ na środowisko. W przypadku utraty kontroli nad jakimś eksperymentem może dojść do katastrofy. Zasadne są obawy ONZ, ale czy moratorium powstrzyma naukowców od prac nad rozwojem technologii, to zupełnie inna kwestia.

 

Źródła:

http://dzienniknauko...arpa-inwestuje/

 

Na podstawie:

https://www.reuters....l-idUSKBN1DZ2GC

https://www.theguard...on-technologies


 • 4#2

Endinajla

  Empatyczny Demon

 • Postów: 1923
 • Tematów: 138
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Zastosowanie przy tej metodzie znalazła technika edycji genów CRISPR-Cas9. Do genomu osobnika wybranego gatunku wprowadza się pożądane zamiany, które są dziedziczone przez wszystkich potomków zmienionego genetycznie osobnika. W ten sposób w całej populacji rozprzestrzenia się określona cecha.

Raczej nie pomylę się, jeśli stwierdzę, że ta metoda, w przyszłości będzie miała szersze zastosowanie w leczeniu chorób genetycznych, z którymi w dzisiejszych czasach tak ciężko walczyć.


 • 3#3

Taper
 • Postów: 293
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To troche tak, jakby mieli dobrowolnie zrezygnować z autonomicznych robotów zabójców. Bez szans. Za duże korzyści.


 • 0

#4

Endinajla

  Empatyczny Demon

 • Postów: 1923
 • Tematów: 138
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta technologia to broń obusieczna. Praktycznie będziemy mogli kierować własną ewolucją. Urzeczywistni się sen wielu twórców science-fiction. Edycja genów na komórkach somatycznych jest nieco trudniejsza, ale naukowcy już teraz podejmują się takich działań, przede wszystkim ex vivo. To dość prosta metoda, na pewno  prostsza niż in vivo. ( stosowane w zależności od przypadku) Na razie jednak edycja genów niesie ze sobą pewne ryzyko, bo nie wiemy czy wprowadzając daną sekwencję nie spowodujemy powstania nowych mutacji. Wiemy, że skutki uboczne leków mijają, kiedy lek zostaje odstawiony, ale skutki uboczne edycji genów CRISPR zostaną na stałe. Póki co możemy się bawić w edytowanie mutacji pojedynczych genów. Co prawda jest to nieuniknione, że jak ta technologia się rozwinie, to powstaną firmy, które będą projektować dzieci na zamówienie, czyli poddawać edycji komórki germinalne. Stworzenie jednorożca z konia to tyko kwestia czasu ;)


Użytkownik Endinajla edytował ten post 02.09.2018 - 18:18

 • 1#5

fussy
 • Postów: 190
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

driver to kierowca, napęd to drive


 • 0

#6

asbiel
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zanim ta technologia będzie użyteczna do masowego stosowania na cywilizacji. W między czasie zostanie opracowana metodologia utrzymywania sztucznych ekosystemów. Za 100 lat wszystko będzie sztuczne. A jedzenie będzie w tubkach z pasty do zębów.


 • 0

#7

Anunnaki
 • Postów: 452
 • Tematów: 8
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

to pomału już się dzieje,w laboratorium kilka lat temu wyhodowano jadalne mięso,obróbka genomu nie bedzie problemem pozostanie kwestia etyki czy warto tworzyć człowieka doskonałego  odpornego na warunki atmosferyczne i choroby ma sens skoro taka technologia trafi raczej tylko do wojska a nie użytku cywilnego..ewentualne usuwanie złych genów aby ograniczyć  wady rozwojowe człowieka  ma sens bo ograniczyłoby to rzadkie choroby które nie rzadko prowadziły do szybkiego zgonu,już samo rozwiązanie problemu wad wrodzonych tj bezmózgowie,płód arlekina to już coś w dobrą stronę ale mimo to zabawa w boga będzie mieć też konsekwencje bo ludzki genom to wielka układanka i skąd wiedzieć mamy czy modyfikacja tego czy tamtego nie wpłynie na coś jeszcze,może byc tak że chcąc czynić dobro bardziej sobie zaszkodzimy.

uważam że  jakiekolwiek grzebanie w genach jest bardzo ryzykowne


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u