Skocz do zawartości


Zdjęcie

Powstała kapsuła do samobójstw na życzenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#16

Taper.
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rozwiązanie na miarę naszych czasów. Eleganckie (bardzo ładny projekt tej kapsuły), schludne, bezpieczne. Teraz tylko dobra kampania reklamowa i sukces murowany. ;)


  • 0

#17

Amymone.
  • Postów: 78
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kapsuła ma działać na podobnej zasadzie jak tak zwane "suicide bag", w których zazwyczaj stosowany jest hel, w tej akurat kapsule autor zdecydował się na azot, ale zasada jest taka sama. Chodzi o to, żeby człowiek wdychał coś, w czego składzie nie ma tlenu, ale dalej mógł wydychać normalnie, przez co ciśnienie parcjalne tlenu we krwi spada, ale ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla nie wzrasta. Tak jak napisałam wcześniej - ludzki organizm, poprzez chemoreceptory centralne, wykrywa wzrost stężenia CO2 (a dokładniej spadek pH płynu mózgowo-rdzeniowego). Samobójca nie poczuje, że się dusi, bo CO2 jest w normie.

 

Edit: Ogólnie to nawet nie jest nowatorska metoda, tylko odmiana suicide bag - zamiast torby na głowę jest designerska kapsuła


Użytkownik Amymone edytował ten post 03.12.2017 - 07:31

  • 0

#18

Taper.
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To już nie wiem, cierpi czy nie cierpi? Zdecydujcie się, bo nie wiem, czy warto będzie skorzystać w przyszłości z tej oferty.


  • 0

#19

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Amymone, Panjuzek@

Posypuję głowę popiołem. Ciśnienie parcjalne pęcherzyków płucnych i ciśnienie parcjalne gazów rozpuszczonych we krwi oszuka organizm na tyle, że uduszony tego nie zarejestruje. Nie jestem "medyczny", więc ta informacja gdzieś mi uciekła. Odświeżyłem.

Można się samobójczyć bez znieczulenia.





#20

Hardy.
  • Postów: 150
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Już widzę, jakby do Polski taki wynalazek trafił, cena wzrosłaby 10-krotnie pewnie, nie mniej jednak, to dobry pomysł, jeśli ktoś świadomie, zdecyduje się na swoją śmierć, powinien mieć do tego pełne prawo, ale te ostatnie słowo to klucz... gdyż nie wierzę, w brak regulacji prawnych, nawet przy pełnej legalności i dostępu, do takich urządzeń. O ile z samotnymi osobami, nie powinno być problemu, to już chociażby z dłużnikami może być gorzej, tym bardziej, jeśli taka osoba ma rodzinę. Bo jak np. Ojciec dwójki dzieci, zdecyduje się na samobójstwo, to pomijając kwestie moralne, wyda przecież w tym momencie wyrok, na swoje potomstwo, bo niby na kogo, jego zobowiązania finansowe przejdą? To od razu, dzieciaki też wkrótce zostaną, klientami takiej kapsuły... i takich przykładów, można by wymienić wiele. Oczywiście, ten wspomniany przykładowy tata, będąc na prawdziwym skraju rozpaczy, i tak znalazłby sposób na zakończenie swoich cierpień, (albo ucieczkę od problemów, jak niektórzy twierdzą), a sposobów na to znajdzie mnóstwo. 

 

Podsumowując, jestem na tak, ale jestem pełen obaw, co do nadużyć związanych, z tym wynalazkiem.


  • 0

#21

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

13a029df206ded67.jpg

(Sarco, Fot: Philip Nitschke)

 

"Maszyna do samobójstwa" na targach w Amsterdamie. Przyciągnęła tłumy zainteresowanych

 

Wybór kiedy umrzeć jest prawem człowieka" mówi Philip Nitschke, twórca tak zwanej maszyny nazwanej oficjalnie Sarco. Kapsuła służąca do eutanazji przyciągnęła uwagę masy ludzi, podczas targów pogrzebowych. Sposób jej użycia pokazano tylko w technologii VR.

 

Sprzęt pojawił się w kwietniu na targach pogrzebowych w Amsterdamie. Sarco to kapsuła w której znajduje się pojemnik z ciekłym azotem. Poprzez wpisanie odpowiedniego kodu, otrzymanego po przejściu specjalnych testów psychologicznych, gaz ulatnia się, usuwając całkowicie tlen z powietrza. To wcale nie brzmi jak spokojna śmierć.

 

Z początku taka osoba odczuwa zawroty głowy, ale szybko traci przytomność i umiera. Tak to działa według twórcy kapsuły, Philipa Nitschke. Jego dzieło ma służyć do dobrowolnej eutanazji oraz racjonalnego samobójstwa. Pomysł jest w oczywisty sposób kontrowersyjny, ale po przemyśleniu sprawy może wydawać się, że rozwiązanie ma też swoje plusy.

 

Nitschke został zapytany o te kontrowersje, odpowiedział na nie słowami: "W wielu krajach samobójstwo nie jest niezgodne z prawem, a nawet pomoc osobie w popełnieniu samobójstwa jest zakazana. Ja proponuję sytuację, w której jedna osoba decyduje się nacisnąć przycisk... zamiast na przykład stać przed pociągiem" - mówił Nitschke.

 

Samobójcy często pozostawiają po sobie ogromne szkody. Zniszczone mieszkania, szok dla bliskich. Wspomniane rzucanie się pod podciąg doprowadza do kilkugodzinnego zatrzymania linii. Użycie kapsuły do odebrania sobie życia wydaje się bardziej "higienicznym" rozwiązaniem. W ten sposób samobójca nie wyrządzi nikomu dodatkowych szkód.

 

"Wierzę, że decydowanie o tym, kiedy umrzeć, jest podstawowym prawem człowieka, to nie jest tylko przywilej lekarski" - mówi w wywiadzie z AFP Philip Nitschke.
 

Oprócz niewielkiego modelu kapsuły, na targach w Amsterdamie zaprezentowano także jej sposób działania. Oczywiście, nie w rzeczywistości, nie doszło tam do zagrożenia niczyjego życia. Poprzez technologię VR można było po kolei wykonać wszystkie kroki, które należy przejść, aby dokonać samobójstwa. Wyglądało to tak, jak na nagraniu poniżej.

 

 

Co ciekawe, kapsuły mają być wytwarzane w technologii druku 3D. Twórca projektu informuje także, o projekcie stworzenia własnego i darmowego oprogramowania, w którym będzie można edytować wygląd kapsuły. Zainteresowani mieliby pobrać je i dostosować jej wygląd do swoich potrzeb. Do tego właśnie potrzebny jest druk 3D.

https://tech.wp.pl/m...41809430247553a


  • 1



#22

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Co ciekawe, kapsuły mają być wytwarzane w technologii druku 3D

To chyba optymalne rozwiązanie. Nie wyobrażam sobie takiego urządzenia, inaczej niż w formie jednorazowego użytku. Śmierć nie jest zbyt czystym ani pachnącym procesem.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych