Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naukowcy coś odkryli - istnieje minerał, który może przyspieszyć internet 1,000 krotnie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

S3r1d66.png

 

Rzadki minerał odkryty w Rosji 1838 roku może być kluczem do zwiększenia prędkości internetu o tysiąc razy od obecnej szybkości. Perowskit (czyli ten dziwny zlepek na obrazku) znaleziony przez Gustava Rose w górach Ural jest minerałem wapniowo-tytanowym. Minerały mogą pomieścić wiele różnych kationów w swojej fizycznej strukturze, co daje inżynierom możliwość modyfikowania minerału zgodnie z jego potrzebami, po wydobyciu naukowcy kontynuowali badania nad odkryciem.

 

Źródła wydobycia: Arkansas, Rosja (Ural), Szwajcaria, Szwecja i Niemcy.

 

Każda odmiana ma nieco inny skład chemiczny, pozwalający na różne właściwości fizyczne. Jedną z takich przydatnych cech odkrytych w 2009 r. Jest zdolność perowskitu do pochłaniania światła słonecznego i generowania elektryczności, naturalna forma ogniwa fotowoltaicznego (ogniwo słoneczne). Ponadto minerał jest obecnie opracowywany do użytku w ogniwach słonecznych, wyświetlaczach i katalizatorach.

 

Transfer danych następnej generacji Teraherc

 

Teraz naukowcy odkryli zdolność minerału do wykorzystania widma terahercowego w przekazywaniu danych. Specyficzny rodzaj użytego perowskitu jest zarówno nieorganiczny, jak i organiczny i może być cienko warstwowany na płytce krzemowej. Unikalna zdolność systemu polega na tym, że do przesyłania danych wykorzystuje światło zamiast energii elektrycznej, co właśnie umożliwia 1000 razy szybszą prędkość transferu niż obecna technologia.

 

Pasmo terahercowe znajduje się pomiędzy światłem podczerwonym a częstotliwością radiową (od 100 do 10 000 gigaherców). To porównuje do zakresu 2,4 gigaherca, z którego korzysta dziś większość telefonów komórkowych. Warstwowy minerał perowskitowy może przesyłać dane za pośrednictwem fal świetlnych w paśmie terahercowym za pomocą prostej lampy halogenowej. Korzystając z lampy halogenowej, zespół badawczy odkrył, że może modyfikować fale terahercowe podczas przechodzenia przez perowskit. Umożliwiło to zespołowi badawczemu kodowanie danych na falach i przesyłanie danych 1000 razy szybciej niż tradycyjne elektroniczne przesyłanie danych. Badania te opierają się na poprzednim odkryciu fal modulujących w perowskicie. Wymagało to jednak drogich laserów o dużej mocy, które czyniły go zbyt drogim pod względem komercyjnym. Nowe odkrycie wykorzystuje proste niedrogie żarówki halogenowe. Zespół odkrył, że może określić kolor światła, aby modulować dane jednocześnie na różnych częstotliwościach. Dzięki temu nie tylko mogą przesyłać dane 1000 razy szybciej za pomocą fal terahercowych, ale jednocześnie mogą aktywować wiele transferów danych za pomocą różnych kolorowych lamp. 

 

Ten przełom technologiczny otwiera drzwi do wykorzystania transferu danych terahercowych w przyszłych obliczeniach i komunikacji. Ta tysiąc razy szybsza, niedroga i prosta metoda przesyłania danych przedstawia wiele możliwości przekształcenia naszego cyfrowego życia. Niestety, będziemy musieli poczekać co najmniej 10 lat, aż stanie się komercyjnie gotowy według autorów. Kiedy nadejdzie ten czas, może to oznaczać skokową zmianę w informatyce i komunikacji.

 

https://www.forbes.c...r/#1d31e2127f45

Tłumaczenie: własne + google translate.


  • 5

#2

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Unikalna zdolność systemu polega na tym, że do przesyłania danych wykorzystuje światło zamiast energii elektrycznej, co właśnie umożliwia 1000 razy szybszą prędkość transferu niż obecna technologia.

 

 To wielka strata, że panowie Z. Kamiński, i A. Kurek, zginęli w wypadku. Śmiem twierdzić że pamiętają ich wszyscy +40, a i młodsi też.

 Oto, co na temat świetlnych procesorów, mówił pan Andrzej Kurek w 1986 roku.

 

https://www.youtube....h?v=FqAQsRI_s7M

Na temat jest od 20-tej minuty, ale polecam cały odcinek.

 

 Fajny tekst serwuje Pan Kamiński w 27,30.  :)) Uwidacznia to czasy w których rozmawiano o optycznych procesorach :)


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 29.11.2017 - 20:50

  • 1



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomysł optycznych procesorów nie jest nowy, ale posiadanie różnych materiałów które potencjalnie mogą się do tego przydać, to jeszcze nie stworzenie technologii.

 

Widzę, że dziennikarze nie bardzo wiedzą o czym piszą. Zastosowania o których mowa nie dotyczą minerału, lecz sztucznych materiałów o strukturze krystalicznej takiej jak Perowskit. Na przykład w testowanych wciąż ogniwach słonecznych używany jest krystaliczny jodek ołowiowo-metyloaminowy, otrzymywany przez syntezę, zaś jako element przetwornika dźwięku w mikrofonach bywa używany tytanian baru. Oryginalny minerał Perowskit nie ma specjalnych zastosowań, ma bardziej znaczenie kolekcjonerskie.


  • 1



#4

rias.
  • Postów: 27
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe, przydała by się ów taka technologia ale na pewno ze względu na rzadkość minerału i próbę przejścia z energii elektrycznej na wykorzystującą promienie światła, pewnie szybko nie zostanie wdrożona nawet po osiągnięciu sukcesu.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych