Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sophie - Kobieta robot z obywatelstwem.


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1

Komarzyca.

    The daughter of Satan.

  • Postów: 114
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Kobieta-robot 

Pierwszy raz w historii otrzymała obywatelstwo. Zostało przyznane przez Arabię Saudyjską.

Arabia Saudyjska właśnie przyznała obywatelstwo robotowi. Oczywiście jest to pierwsza taka

sytuacja w historii, a zdarzenie dość niespodziewane.

 

z22612227V,Robot-Sophie-z-jednym-ze-swoi

 

 

Robot został nazwany Sophie i podczas wręczania obywatelstwa wygłosił nawet mowę.

Sophie potrafi prowadzić naturalne rozmowy, rozpoznawać twarze, patrzeć w oczy i animować pełną mimikę twarzy.

 

" „Jestem zaszczycona i dumna z tego wyróżnienia” – mogliśmy usłyszeć podczas przemowy po otrzymaniu obywatelstwa. "

 

Robot odniósł się do kwestii swojego obywatelstwa na oficjalnej konferencji. - Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. To historyczne wydarzenie być pierwszym robotem na świecie, który otrzymał obywatelstwo. Chcę żyć i pracować z ludźmi, muszę wyrażać emocje, by ich zrozumieć i budować wzajemne zaufanie – powiedziała Sophie.

Wizje przedstawione chociażby w "Ex Machinie" nie napawają jednak optymizmem w kwestii odbioru robotów jako członków naszej społeczności. Jeden z najbardziej znanych wizjonerów, Elon Musk twierdzi, że sztuczna inteligencja to przede wszystkim ogromne zagrożenie dla ludzkości. Nie jest bowiem do końca pewne, czy AI faktycznie odczuwa emocje, czy tylko bardzo dobrze je udaje.

 

Robot został stworzony przez firmę Hanson Robotics i od 2016 zyskuje sławę, często też pojawia się w mediach.

Robotyczna kobieta przemawiała podczas szczytu ONZ, pojawiła się w programie Jimmyego Fallona i

ma własną stronę internetową. Oprócz absolutnego szoku, który przeżywa wiele osób, jesteśmy świadkami historycznej chwili.

Sophie jest także ambasadorką przyszłych inicjatyw inwestycyjnych, które najprawdopodobniej

 wprowadzą nas w nową erę technologiczną.

 

 

 

Stworzenie robotów, które wyglądem i zachowaniem imitują ludzi, to kolejne wielkie technologiczne

osiągnięcie XXI wieku. Ale po obejrzeniu prezentacji Sophii – prototypu robota, który w przyszłym roku ma

trafić do sprzedaży – jakoś nie jesteśmy pełni optymizmu...Ludzie tworzą roboty, humanoidy, które mają ułatwić

nam życie, ale szybko tracą nad nimi kontrolę i stają w obliczu zagłady – to historia mocno już wyeksploatowana

przez dziesiątki filmów science-fiction. Nadszedł jednak dzień, w którym ten scenariusz staje się rzeczywistością.

A przynajmniej jego początek – roboty już są.Telewizja CNBC na swoim profilu na Facebooku opublikowała

nagranie z prezentacji Sophii – stworzonego przez firmę Hanson Robotics robota,

który potrafi komunikować się jak człowiek, utrzymywać kontakt wzrokowy, ma ludzką twarz

i mimikę oraz inne ludzkie cechy takie jak pamięć i zdolność

uczenia się. A oprócz tego dziwne, przerażające "oczy"... Producent zakłada, że tego typu roboty "mają być

pomocne w edukacji i usługach", a w 2017 roku chce rozpocząć ich sprzedaż.

I wygląda na to, że wcale nie widzi w tym nic niebezpiecznego. Lub udaje, że nie widzi.

Na zarzuty dotyczące autentyczności jej sposobu bycia Sophia odpowiedziała:

- Czytałeś zbyt dużo Elona Muska i oglądałeś zbyt wiele hollywoodzkich filmów.

Bez obaw, jeśli będziesz miły dla mnie, ja będę miła dla ciebie – wyjaśniła, a nam po plecach przeszły ciarki.

Wygląd Sophii wzorowany był na legendarnej aktorce Audrey Hupburn. Patrząc

na twarz robota mamy jednak wrażenie, że jej twórca chyba nigdy nie widział Audrey.

Sztuczna inteligencja umieszczona w ciele Sophii wzorowo przeszła test Turinga,

określający zdolność robota do ludzkich zachowań. Jako pierwszy przeszedł go

internetowy bot, Eugene Goostman z Odessy. Rozmawiając z nim, uczeni z

Uniwersytetu Princeton nie byli w stanie określić, czy rozmawiają z maszyną czy z żywym chłopcem.

 

xmP95ry.gif

 

Zgodnie z prawem Sophia uznana została za pełnoprawną kobietę i cieszyć się może

kompletem dokumentów przysługujących obywatelom Arabii Saudyjskiej.

Spełniły się sny wielbicieli technologii i wynalazców. Robot ma szansę zastąpić

człowieka i żyć z nim na jednym poziomie. Jednak co wydarzy się, kiedy postanowi

wyeliminować "słabszy gatunek"? W końcu tak od lat działa ewolucja. Na przyszłość

robotów patrzymy zarówno z ciekawością jak i ogromnym niepokojem.

 

Źródła : 
https://nauka.rocks/sophie/
https://en.wikipedia.../Sophia_(robot)

https://kobieta.wp.p...81245558818433a


  • 6

#2

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgodnie z prawem Sophia uznana została za pełnoprawną kobietę i cieszyć się może

kompletem dokumentów przysługujących obywatelom Arabii Saudyjskiej.

No to pechowo trafiła, bo w Arabii Saudyjskiej kobieta to nie ma zbyt wielu praw. Zaraz jej włożą chustę na głowę i zaczną traktować przedmiotowo(O ironio).

Ogólnie dla mnie to chore, w złą stronę to idzie.


  • 0



#3

Komarzyca.

    The daughter of Satan.

  • Postów: 114
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Up

 

Mógłbyś powiedzieć dlaczego twoim zdaniem jest to chore? Jestem ciekawa twojej wypowiedzi ^_^


  • 0

#4

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Up

 

Nie wyobrażam sobie "współżyć" wśród robotów. Z istotami(?) wyglądającymi jak ja, ale będącymi kupą złomu. Zaczęliśmy tworzyć sobie zabawki na własne podobieństwo i to jest przesada. Nie chodzi mi nawet o to, że to niebezpieczne, że stracimy nad robotami kontrolę i dojdzie do jakiejś wojny, tylko po prostu z estetyczno-moralnego punktu widzenia mnie to odpycha. Rozumiem roboty typu, nie wiem, robot kuchenny czy maszyna do przeprowadzania skomplikowanych operacji, ale nie coś takiego jak na tym filmiku.


  • 0



#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bez obaw, jeśli będziesz miły dla mnie, ja będę miła dla ciebie – wyjaśniła, a nam po plecach przeszły ciarki.

Czy tylko ja tu widzę czarny scenariusz? A jeśli będę zła to co? Zabijesz mnie Sophio?





#6

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Up

 

Nie wyobrażam sobie "współżyć" wśród robotów. Z istotami(?) wyglądającymi jak ja, ale będącymi kupą złomu. Zaczęliśmy tworzyć sobie zabawki na własne podobieństwo i to jest przesada. Nie chodzi mi nawet o to, że to niebezpieczne, że stracimy nad robotami kontrolę i dojdzie do jakiejś wojny, tylko po prostu z estetyczno-moralnego punktu widzenia mnie to odpycha. Rozumiem roboty typu, nie wiem, robot kuchenny czy maszyna do przeprowadzania skomplikowanych operacji, ale nie coś takiego jak na tym filmiku.

 

Roboty i ogolnie AI ma setki razy wiekszy potencjal niz ludzie. Apokaliptycznie, ale dla mnie finalnym dzielem czlowieka powinno byc stworzenie ASI (artificial super intelligence), a pozniej odsuniecie sie w cien.

Mnie natomiast wizja humanoidalnych robotow zupelnie nie odrzuca, wrecz niesamowicie pociaga i interesuje. Chociaz co innego, ze tworzenie takich robotow to raczej nowinka techniczna nieco pozbawiona sensu. W sensie mechanicznie bardzo trudno skonstruowac robota, ktory poruszalby sie jak my itd.

Nie moge sie doczekac czasow kiedy idac do wydzialu komunikacji zarejestrowac nowy samochod bedzie obslugiwala mnie przemila Pani Robot zamiast jakiejs wrednej baby, ktora nienawidzi swojej pracy i zycia. :szczerb: Nie mowiac o tym, ze wtedy takie urzedy moga sobie pracowac wlasciwie 24h/365 dni w roku.

 

Chociaz to wszystko to nadal odlegla przyszlosc bo ten robot niewiele wspolnego ma z czlowiekiem i nie jest zadnym przelomowym odkryciem. To nadal bardzo prymitywna, waska sztuczna inteligencja, ktora nie jest nawet bliska osiagniecia ogolnej inteligencji.

 

Czy tylko ja tu widzę czarny scenariusz? A jeśli będę zła to co? Zabijesz mnie Sophio?

A co, tak to nie dziala? Moze nie od razu o zabijaniu mowimy, ale to chyba normalne, ze jezeli jestes milym dla kogos ta osoba to odwzajemnia (no, w dzisiejszych czasach to juz duzy sukces). Jezeli jest sie niemilym to chyba mozna oczekiwac tego samego wzamian, to bardzo proste.


Użytkownik Master Zgiętonogi edytował ten post 13.11.2017 - 11:54

  • 0

#7

Children of the Sun.
  • Postów: 101
  • Tematów: 38
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mogłyby za 20 - 30 lat takie roboty osiągnąć 100% fizyczne podobieństwo do ludzi, tak by spotykając robota na ulicy, nie dało się go odróżnić od człowieka. Jak w filmie Ex Machina.

Kwestie wymagające największego dopracowania:

- sposób poruszania się

- wygląd twarzy

- inteligencja

Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać.


  • 0



#8

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na robotyce się nie znam w ogóle, ale wydaje mi się, że na razie lepszą opcją byłoby stworzenie dla człowieka robotycznego ciała, takiego cyborga, które dałoby mu nadludzkie możliwości, a jako, że mózg miałby ludzki, inteligencja byłaby na ludzkim poziomie. Dalej można by było podłączyć "komputer", dający potężniejszą moc obliczeniową.

Takie tylko luźne gdybanie.

Poza tym gdyby w przyszłości powstały inteligentne roboty, ludzkość z pewnością zabezpieczyła by się przed "buntem maszyn".


  • 2

#9

Hardy.
  • Postów: 150
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyżby jednak, scenariusz z Terminatora, był proroczy? :D 

 

Ja jestem na nie, maszyny mają służyć jako pomoc, po co się w takie cyrki bawić, i dawać czemuś martwemu obywatelstwo? Równie dobrze, można by je nadać mojemu komputerowi...  :facepalm:  znając głupie trendy społeczne, jakie są dzisiaj, to nie zdziwiłbym się, jak w np. 2050 doszłoby do np. Marszu równości obywatelskich cyborgów.  :szczerb:


  • 0

#10

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyżby jednak, scenariusz z Terminatora, był proroczy? :D 
 
Ja jestem na nie, maszyny mają służyć jako pomoc, po co się w takie cyrki bawić, i dawać czemuś martwemu obywatelstwo? Równie dobrze, można by je nadać mojemu komputerowi...  :facepalm:  znając głupie trendy społeczne, jakie są dzisiaj, to nie zdziwiłbym się, jak w np. 2050 doszłoby do np. Marszu równości obywatelskich cyborgów.  :szczerb:


Jezeli uda sie stworzyc ogolna SI to dlaczego nie?

Ciekawy to temat. Czy odlaczenie Sophie to... morderstwo?
  • 0

#11

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Up

 

Nie wyobrażam sobie "współżyć" wśród robotów. Z istotami(?) wyglądającymi jak ja, ale będącymi kupą złomu. Zaczęliśmy tworzyć sobie zabawki na własne podobieństwo i to jest przesada. Nie chodzi mi nawet o to, że to niebezpieczne, że stracimy nad robotami kontrolę i dojdzie do jakiejś wojny, tylko po prostu z estetyczno-moralnego punktu widzenia mnie to odpycha. Rozumiem roboty typu, nie wiem, robot kuchenny czy maszyna do przeprowadzania skomplikowanych operacji, ale nie coś takiego jak na tym filmiku.

 

No tak, widziałem już tą sophie wcześniej i mam podobne zdanie w tym temacie. 


  • 0

#12

Darkman-72.
  • Postów: 101
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mimo, że jestem wielkim fanem fantastyki naukowej, to takie doniesienia powodują jednak ciarki na plecach. O ile stworzenie humanoidalnego robota, który mógłby zastąpić człowieka przy np niebezpiecznych pracach jest jak najbardziej zrozumiałe (powinien jednak mieć ograniczoną inteligencję, ma wykonać określone zadania i tyle. Nie rozwodzić się np nad ich celowością) to stworzenie robota na wzór i podobieństwo nasze jest trochę przerażające. A już od jakiegoś czasu możemy czytać doniesienia o np sex robotach, które mają wyglądać i zachowywać się identycznie jak ludzie. Scenariusz z Blade Runnera czy Terminatora jak najbardziej mógłby się ziścić, gdyby te roboty osiągnęły pewien poziom inteligencji.   


  • 0

#13

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Można sobie też wyobrazić że kiedy robotyka pójdzie jeszcze do przodu  w stopniu zaawansowania to ktoś przy pomocy wirusa podobnego do tych komputerów postanowi użyć jako maszyny do zabijania. I wtedy taki robot może być sterowany na odległość i dokonywać zamachów.


  • 5



#14

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Master Zgiętonogi

 

 

Nie moge sie doczekac czasow kiedy idac do wydzialu komunikacji zarejestrowac nowy samochod bedzie obslugiwala mnie przemila Pani Robot zamiast jakiejs wrednej baby, ktora nienawidzi swojej pracy i zycia.

 

 W sumie, to chyba raczej się nie doczekasz. W Anglii, kupując nowy samochód wszystkie formalności załatwisz przez internet za pomocą smartfona. Gdy ostatnio kupowałem auto zajęło mi to 20min, i załatwiłem wszystkie formalności zanim ruszyłem w drogę do domu. I można to zrobić 24h na dobę, przez "około" 365 dni w roku. (nie wiem jak to działa w święta :))


  • 1



#15

Komarzyca.

    The daughter of Satan.

  • Postów: 114
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dla mnie jest to ciekawy sposób z tymi robotami, ale fakt ze mogą byc narazone na hakerów , pomimo najlepszych zabezpieczen i tak komus moze sie udac.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych