Skocz do zawartości
Szanowni Państwo, proszę pamiętać o ciszy wyborczej obowiązującej w okresie od północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października. 


Zdjęcie

Astronomowie odkryli obiekt większy od Jowisza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

๖ۣۜKhan
  • Postów: 387
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A s t r o n o m o w i e  o d k r y l i  o b i e k t  1 3 - k r o t n i e  w i ę k s z y  o d  J o w i s z a.

 

 

5518992555_e7119f4017_b.jpg

 

Mają wątpliwości, czy to planeta...

 

Naukowcy ogłosili odkrycie nowego obiektu, który swoją wielkością 13-krotnie przewyższa wielkość Jowisza. Jego ogromne rozmiary rodzą pytanie, czy jest on planetą, czy może innym tworem.

 

Odkrycie zostało dokonane za pomocą Teleskopu Spitzera. Nowa planeta pozasłoneczna nosi symbol OGLE-2016-BLG-1190Lb, znajduje się około 22 tys. lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Strzelca, w najgęstszym obszarze Drogi Mlecznej, tzw. centralnym zgrubieniu galaktycznym (z ang. bulge). Stojąca za odkryciem grupa naukowców, w skład której wchodzą także Polacy, stawia pytanie, czy tego typu obiekty są planetami, czy może „nieudanymi gwiazdami”, czyli obiektami o małej masie, które powstały wskutek fragmentacji gazów.

 

To nie jedyne zaskakujące odkrycie w ostatnim czasie. Na początku listopada informowaliśmy, że naukowcy odkryli olbrzymią planetę, która według aktualnie uznawanych teorii formowania planet, nie ma prawa istnieć. Odkrycie opisano w periodyku „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

 

NGTS-1b jest gazowym olbrzymem, którego ze względu na rozmiary i temperaturę, naukowcy porównują do Jowisza. W rzeczywistości nowo odkryta planeta ma od niego około 20 procent mniej masy. NGTS-1b znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy i okrążenie jej zajmuje planecie 2,6 dnia. Z pewnością Jowisz pozostanie jednak oryginalny, a przynajmniej dopóki nie odkryjemy podobnej planety.

 

http://pop.h-cdn.co/...piterjerk-1.jpg

https://www.wprost.p...to-planeta.html


  • 4Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u