Skocz do zawartości
Zdjęcie

Proxima Centauri - nowe odkrycia


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick
 • Postów: 1095
 • Tematów: 472
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

edc600917e3cc39f.jpg

Foto: NASA/UPI Photo via Newscom / PAP

 

Proxima Centauri to miejsce w kosmosie, na które nasza cywilizacja patrzy szczególnie uważnie. Po pierwsze, to najbliższa gwiazda względem Układu Słonecznego. Po drugie, od ponad roku wiemy, że posiada planetę o masie Ziemi. Teraz nasze nadzieje i oczekiwania znacząco rosną: obserwatorium ALMA w Chile zaobserwowało wokół niej zimny pył, który świadczy o tym, że takich planet może być tam znacznie więcej.

 

Niektórzy zapewne pamiętają, że rok temu w mediach zrobiło się bardzo głośno o przełomowej współpracy między astrofizykiem Stephenen Hawkingiem i rosyjskim miliarderem Yuri Milnerem, której celem było "poszukiwania życia w kosmosie". Projekt pod nazwą "Breakthrough Starshot" wspiera też założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Zakłada on wysłanie aparatury badawczej właśnie do Proximy Centauri, o której dziś znowu mówi z ekscytacją świat nauki.

 

Współpraca przełomowa nie tylko ze względu na wielkie nazwiska, ale przede wszystkim na sposób eksploracji: sondy mają być rozpędzone do około 20 procent prędkości światła, za pomocą nietypowego napędu, w postaci ogromnie mocnych laserów. Wytworzą one ciśnienie fotonów, napierające na żagiel, w który zostanie wyposażona każda z sond. Tak kosmosu ludzkość nie badała jeszcze nigdy dotąd. Rozpędzenie aparatury do tego poziomu byłoby absolutnie niemożliwe za pomocą silników ze zwykłym paliwem. Wiedza, którą właśnie zyskaliśmy dzięki obserwatorium ALMA, jest kluczowa przy planowaniu takiej misji.

 

O co chodzi? O zimny pył, który ALMA wykrył w tamtym rejonie. Jeśli pomnożymy odległość Ziemi od Słońca przez cztery, możemy sobie wyobrazić maksymalny dystans między tym pyłem a Proximą Centauri. Dane wskazują także na występowanie jeszcze chłodniejszego zewnętrznego pasa złożonego z pyłu, co może sugerować istnienie rozwiniętego systemu planetarnego. Struktury te są podobne do znacznie większych pasów w Układzie Słonecznym.

 

 

75ca8cf8013f9793.jpg

Zodiakalne światło. Foto: Materiały prasowe

 

 

Może termin "zimny pył" nie działa zbyt stymulująco na wyobraźnię, ale jak go zobaczymy, to robi wrażenie. A jego przejaw widać przed zachodem i wschodem Słońca jak na powyższym zdjęciu. Zjawisko to nazywamy światłem zodiakalnym – to mglisty, rozproszony stożek światła. Założyciel i gitarzysta zespołu Queen Brian May pisał na ten temat swoją pracę doktorską.

 

Nie jedna planeta, ale cały system

 

Proxima Centauri jest najbliżej położoną gwiazdą względem Słońca. To słaby czerwony karzeł położony zaledwie cztery lata świetlne od nas w kierunku południowego gwiazdozbioru Centaura. Okrąża go Proxima B – planeta o wielkości i temperaturze Ziemi, odkryta w 2016 roku. Teraz wiemy, że w systemie znajduje się coś więcej niż tylko pojedyncza planeta. Świadczą o tym nowe obserwacje ALMA, które pokazały emisję od obłoków zimnego kosmicznego pyłu otaczającego tę gwiazdę.

 

– Pył wokół Proximy jest ważny, ponieważ po odkryciu planety typu ziemskiego Proxima B, jest pierwszym wskaźnikiem występowania bardziej złożonego systemu planetarnego, a nie tylko pojedynczej planety, wokół najbliżej położonej względem Słońca gwiazdy – mówi, Guillem Anglada z Instituto de Astrofísica de Andalucía w hiszpańskiej Granadzie, pierwszy autor nowych badań.

 

 

487005559e3230e5.png

Artystyczna wizja pyłu wokół Proximy. Foto: Materiały prasowe

 

 

Nowe odkrycie to kolejny sygnał, że jeśli mamy szukać życia w kosmosie, to właśnie tam – nie tylko ze względu na "bliską" odległość. Sama Proxima B ma najwyższą wartość indeksu podobieństwa do Ziemi spośród kilku tysięcy egzoplanet, jakie znamy, a teraz dostajemy informację o całym, złożonym systemie. Jednak, jeśli myślimy o życiu w perspektywie "ludzkiej", trzeba powiedzieć, że jest tam bardzo zimno. Za zimno. Ale naukowcy szukają organicznych cząsteczek, które później mogą ewoluować w bardziej wyrafinowaną formę.

 

Jak w okolicy naszego Plutona

 

Pyłowe pasy są pozostałościami materii, która nie uformowała się w większe ciała, takie jak planety. Skalne i lodowe elementy tych pasów różnią się rozmiarami od najdrobniejszych ziaren pyłu, mniejszych niż milimetr średnicy, po ciała podobne do planetoid o średnicach wielu kilometrów. Naukowcy sądzą, że pył znajduje się w pasie, który rozciąga się kilkaset milionów kilometrów od Proximy Centauri i ma łączną masę około jednej setnej masy Ziemi. Szacowana temperatura pasa to około 230 stopni Celsjusza na minusie, czyli tyle, ile w przypadku Pasa Kuipera w zewnętrznym Układzie Słonecznym (to ten pas, gdzie znajduje się m.in. Pluton).

 

To zaledwie przedsmak

 

Jeszcze dalej, jakieś dziesięć razy, obserwacje pokazują jeszcze chłodniejszy pył. Jeśli informacja zostanie potwierdzona, to natura zewnętrznego pasa będzie naprawdę intrygująca. Oba pasy znajdują się dużo dalej od Proximy Centauri niż planeta Proxima B, która krąży po orbicie oddalonej o zaledwie cztery miliony kilometrów od swojej gwiazdy.

 

 

 

 

– Wyniki te sugerują, że Proxima Centauri może mieć system wieloplanetarny o bogatej historii oddziaływań, których wynikiem jest uformowanie się pasa pyłu. Dalsze badania mogą dostarczyć informacji o położeniach niezidentyfikowanych jak na razie potencjalnych dodatkowych planet – wyjaśnia Guillem Anglada.

 

Z kolei Pedro Amado, współautor badań, dodaje: – To, co widzimy teraz, jest zaledwie przedsmakiem w porównaniu do tego, co nas czeka. Przyszłe obserwacje dadzą nam bardziej szczegółowy obraz systemu planetarnego Proximy. W połączeniu z badaniami młodych gwiazd ujawnią wiele detali procesów, które doprowadziły do powstawania Ziemi w Układzie Słonecznym około 4,6 miliarda lat temu.

 

Potężny specjalista ds. chłodnego wszechświata

 

Fascynujące odkrycie było możliwe dzięki obserwatorium ALMA, które już samo w sobie fascynuje – jest położone w chilijskich Andach na wysokości 5 tysięcy metrów nad poziomem morza (tak, w tych warunkach na co dzień pracują tam ludzie). Projekt rewolucyjny, bo pojedynczy teleskop tworzy 66 bardzo precyzyjnych anten. Dużych anten – największe mają 12 metrów średnicy. Bada się tu wszechświat na falach milimetrowych i submilimetrowych z bezprecedensową czułością i rozdzielczością, z nawet dziesięciokrotnie ostrzejszym obrazem niż Kosmiczny Teleskop Hubble'a. ALMA jest tym samym najpotężniejszym teleskopem do obserwacji chłodnego wszechświata – gazu molekularnego i właśnie pyłu. Naukowcy badają tu podstawowe cegiełki, z których powstają gwiazdy, układy planetarne, galaktyki i życie.

 

 

ec24dca5645c6271.png

ALMA. Foto: Karolina Gawlik / Onet

 

 

Polska cegiełka

 

Autorzy pracy o zimnym pyle wokół Proximy to Hiszpanie, obserwatorium mieści się w Chile, ale w tym wszystkim Polska ma swój udział. Otóż ALMA to placówka Europejskiego Obserwatorium Południowego, którego jesteśmy krajem członkowskim. Nasz wkład finansowy stanowi 2,5 proc. całego budżetu ESO – składka zależy bowiem od wielkości gospodarki danego kraju. W tym roku to 8,5 miliona euro. A zatem w głębi pustyni Atacama i przy wierzchołkach chilijskich And, można dostrzec powiewającą polską flagę.

źródło

 


 • 5#2

kuba9449
 • Postów: 134
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak blisko, a tak daleko :) Któż by pomyślał, że najbliższa nam gwiazda daje szanse na istnienie życia. Szkoda, że przy dzisiejszej technologii podróż tam trwała by 40tyś lat.


 • -1

#3

Wirowmaker

  Go Beyond! Plus Ultra!

 • Postów: 84
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest to możliwe aczkolwiek wiele pokoleń kolonizatorów musiało by przetrwać w przestrzeni kosmicznej a sama arka musiała by mieć wymiary najlepiej kontynentu ... problem to także materiały do budowy arki niektóre tracą właściwości szybciej 40 tyś lat to dużo czasu by coś konkretnie padło... systemy musiały by być naprawdę niezawodne nie psujące się a materiały mega trwałe. Problem to także woda żywność powietrze czyli kosmiczny standard... na razie możemy marzyć o Proximie Centauri nasza technologia jest zbyt mierna by to osiągnąć choć by w 1000 lat... co i tak nie daje nam gwarancji bo nie wiadomo czy w tym czasie nie wyginiemy... ambicje napawają jednak optymizmem ;] i nadzieją że wreszcie ludzkość wskoczy na poziom wyżej... nie materialnie a umysłowo i zacznie myśleć jako istoty wyższe.


 • 0

#4

Arzesz
 • Postów: 5
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 nasza technologia jest zbyt mierna by to osiągnąć choć by w 1000 lat

 

Nasza cywilizacja rozwija się z dużą prędkością tak naprawdę od około 100 lat, dopiero na przełomie 19 i 20 wieku zaczął się okres rozwijania zaawansowanych technologii, szczególnie przyspieszyły to wojny światowe. Gdybyśmy tak porównywali do siebie ostatnie lata poszczególnych wieków pod względem rozwoju cywilizacji ziemskiej to tak naprawdę nie zauważyli byśmy dużej różnicy porównując rok np 1299 do 1399 czy nawet 1699 do 1799. Ale jak już porównamy ziemię z roku 1899 do 1999 to jakby to była inna planeta. Postęp jaki został dokonany w ciągu tych 100 lat jest niesamowity a wciąż rozpędzony rozwój technologii pozwala śmiało rokować że podróży międzyplanetarnych możemy się spodziewać dużo szybciej niż za 1000 lat. Dla rozwoju technologii i cywilizacji najlepsza by była kolejna zimna wojna, bo wiadomo że to wojna najbardziej napędza rozwój technologiczny.


 • 0

#5

asbiel
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ludzie zajmują się życiem na ziemi. Można marzyć o arkach, kolonizacjach, wielkich podróżach. Koszt budowy takiego statku matki przewyższa światowy budżet na 1000 lat i więcej. O tym zapomina większość spekulantów od kosmosu. Z ciekawości można się zastanowić co taki statek musi i potrzebuje na pokładzie dla 100 osób do wieloletniej podróży. Nie by wsadzić ludzi w puszkę i wystrzelić. Statek musi reprezentować eko-system, układ społeczny, rozrywki, pomieszczenia mieszkalne i ogólnie tyle wymieniać, że można zapisać maczkiem zeszyt 64 strony, wypisać 5 długopisów i dalej niczego nie ustalić. A na koniec wyjdzie, że koszt budowy to wiele dekad, surowców, ludzi do opłaty, że nigdy człowiek nie podejmie się czegoś co ma wielką szansę katastrofy. Skończmy ze Star Wars'ami i Star Trek'ami. Logika i namysł daje szybką weryfikację. Można gadać o wielkich arkach leżąc na kanapie w domu i mieć zerowe pojęcie o chodź by jednym elemencie, który by tam był stosowany.
 • 0

#6

Wirowmaker

  Go Beyond! Plus Ultra!

 • Postów: 84
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie koszt zrobienia choć by takiego Nostromo Ishimury czy innego fantastycznego statku zdolnego utrzymać przy życiu... koszta na pewno by przekraczały całe bogactwo ziemi i jeżeli ludzie by mieli to robić to musieli by się wyzbyć ... trudno ogarnąć ile i czego by zbudować coś tak ogromnego lub prowadzić ekspansję na marsa i księżyc i tam szukać materiałów budulcowych ... do tego utrzymanie przy życiu choć by 100 ludzi to mega problem ... Arzesz racja skok technologiczny porównując nawet lata licząc co 10... to wielka różnica, technologia może i się rozwinie ale czy pozwoli nam na podróż tak daleką?  Mamy podstawowy problem jakim jest napęd ... pomysłów jest wiele ale ... albo ogranicza nas silnik... do puki nie wymyślimy napędu który pozwoli nam się rozpędzić do bliskiej prędkości światła... nie mamy co marzyć o proximie centauri i egzoplanetach, choć jestem na tak że przeciwności trzeba zwalczać i stawiać czoła niemożliwemu.

Przypomnę że już za naszego życia na pewno krzem zastąpi grafen mam nadzieję... dzięki nie super ... a ultra komputerom może uda się w jakiś sposób przyspieszyć badania i stworzyć jakiś środek transportu kosmicznego umożliwiającego dalekie podróże kosmiczne.

 

Co do wojny noooo... nie wiem ;] to jak wymuszenie w pewnym sensie ... jak presja na dzieciakach podczas lekcji...  fakt faktem wiele odkryć wywołała wojna tutaj nie mogę się z Tobą Arzesz nie zgodzić :P... nie chcemy jednak powtarzać od nowa tych samych błędów ^ ^ jestem raczej pokojowo nastawiony na zdobywanie i odkrywanie :) ale pomysł jak by nie było ciekawy :D.


 • 0

#7

asbiel
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Można to ująć prosto. Cała cywilizacja musi dążyć do stworzenia kosmicznego przejścia. A człowiek to gatunek przyziemny. Jak i prawdopodobnie inne istoty. Dlatego uważam, że niczyim celem we Wszechświecie jest tego typu eksploracja. Ponieważ nie wymaga tylko zasobnej planety w życie i surowce. Wymaga zaangażowania całego sensu życia ku temu celowi.
 • 0

#8

Wirowmaker

  Go Beyond! Plus Ultra!

 • Postów: 84
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze ujęte ... prawda jest bolesna dla nas marzycieli którzy kierowani nieograniczoną ciekawością ... chcieli by polecieć w nieznane i odkrywać uczyć się i poznawać. Można to za obserwować choć by na youtube ... ilość obejrzeń "10 największych debili jakich nosiła matka ziemia" - obejrzeń jest niejednokrotnie ponad 6 mln... a filmy o choć by czarnych dziurach ... to zaledwie marne 15 tyś ... widziałem max chyba 40+ tyś  to samo na portalach randkowych to samo w kółko "lubię czytać książki, jeździć na rowerze, chodzić do kina, spotykać się ze znajomymi wiem że upraszczam mocno ale każdy z nas zauważy że wielu ludzi nie ma zainteresowań lub ma je podobne i takie same jak inni... To pokazuje tą przyziemność, gatunek ludzki ewoluuje ...ale materialnie ... umysłowo jesteśmy tam gdzie byliśmy na początku naszego rozwoju. Tych co by chcieli ewoluować jest zbyt mało... niestety.


 • -1

#9

Master Zgiętonogi

  Capo di tutt'i capi

 • Postów: 257
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rozwoj ludzkosci rosnie wykladniczo, a nie liniowo tak jak zazwyczaj o tym myslimy.

 

Polecam poczytac bo teoria ciekawa:

http://www.kurzweila...erating-returns

 

Szybkosc naszego rozwoju technologicznego stale przyspiesza dlatego nie mozna myslec o przyszlosci w sposob "aha przez ostatnie 50 lat wymyslilismy to to i to czyli przez kolejne 50 to bedzie to to i to" - bedzie tego duzo wiecej.

Nie wiadomo czy kiedykolwiek uda nam sie rozwinac az tak bardzo - to jasne, ale nie wykluczalbym tak smialo podrozy miedzyplanetarnych czy miedzygwiezdnych. Wrocmy sie do lat 1600-1700 i powiedzmy czlowiekowi, ze zaledwie za jakies 350 lat bedzie mogl sobie leciec na Marsa i pozwiedzac tamtejsze pustkowia. Przy czym okres 350 lat przy ogolnym czasie naszej ewolucji jest okresem zalosnie krotkim, a wykonany skok technologiczny jest niewyobrazalnie wielki. A co dopiero gdybysmy wzieli pod uwage okres np. 1000 lat. Wrocmy sie do Chrztu Polski i powiedzmy ludziom, ze glowa ich Panstwa za zaledwie 1000 lat bedzie kupowac samoloty poruszajace sie z predkoscia wieksza niz dzwiek. Skok tak niewyobrazalny, ze czlowiek nie zrozumie co to jest samolot, nie bedzie wiedzial jaka szybkosc ma dzwiek i, ze maszyna zbudowana przez czlowieka bedzie mogla poruszac sie w przestworzach. A 1000 lat to nadal bardzo krotki okres dla rozwoju.

 

Teraz wiedzac, ze rozwoj technologiczny przyspiesza i "skok technologiczny" pomiedzy rokiem 1600-2000 nie bedzie rowny skokowi pomiedzy latami 2000-2400 bowiem ten drugi bedzie setki razy wiekszy mozna wyobrazic sobie albo chociaz miec pojecie co uda sie w tym czasie osiagnac.

 

O ile sie na przyklad nie wysadzimy. Badz cos nas nie wysadzi.


 • 2

#10

Canaris

  God Emperor of Mankind

 • Postów: 377
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak blisko, a tak daleko :) Któż by pomyślał, że najbliższa nam gwiazda daje szanse na istnienie życia. Szkoda, że przy dzisiejszej technologii podróż tam trwała by 40tyś lat.

Bzdura. 

https://en.wikipedia...roject_Longshot

 

Projekt Orion ( nota bene zawdzięczamy go polskiemu matematykowi Stanisławowi Ulamowi ), Projekt Dedal, https://en.wikipedia...hrough_Starshot

 

Wszystkie te projekty schodzą poniżej 150 lat. 


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u