Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tropikalny grzyb w polskich lasach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Śmierdzi padliną, przypomina ogniście czerwoną ośmiornicę. To okratek australijski - tropikalny grzyb rosnący w polskich lasach.
Dołączona grafika
- Przypadkiem znalazłem go na południowych stokach Ślęży - opowiada dr Włodzimierz Kita z Katedry Ochrony Roślin z Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Okratek australijski (Clathrus archeri) to rzadki grzyb. Po raz pierwszy natrafiono na niego w Europie przed pierwszą wojną światową. Początkowo w cieplejszej części kontynentu - Czechach, Francji. - Najprawdopodobniej jego zarodniki przywędrowały z Australii do Europy z ziemią - opowiada prof. Wiesław Fałtynowicz, mykolog z Zakładu Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej (Instytut Biologii Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego). - Mogły być przywiezione z egzotycznymi roślinami albo po prostu znalazły się na butach turystów. To grzyb ciepłolubny, ma małe wymagania, więc dostosował się do naszych warunków przyrodniczych. Nie jest w żadnym wypadku gatunkiem inwazyjnym i nie zagraża naszemu ekosystemowi - dodaje prof. Fałtynowicz. - A na Dolnym Śląsku znajdziemy go w okolicach Kowar, Sulistrowiczek, a nawet we Wrocławiu. Pewnie będzie go coraz więcej. Ostatnio jedna z moich studentek wspominała, że występuje już na południu Szwecji.

Okratek australijski należy do rzędu Phallales, do rodziny sromotnikowych. Spokrewniony jest więc z występującymi w polskich lasach sromotnikiem smrodliwym (zwanym też bezwstydnym), a także mądziakami - psim i malinowym. Na początku jest kulisty, otoczony jasnoszarą galaretką zwaną perydium. Po jej pęknięciu rozwija ognistoczerwone pędy - dzięki którym wygląda jak ośmiornica lub rozgwiazda - pokryte od wewnątrz masą zarodnikową. To właśnie ona cuchnie. Grzyb zwabia w ten sposób owady, by przenosiły jego zarodniki. Z reguły rośnie od czerwca do końca jesieni.
http://www.gazetawyb...76,3716227.html
  • 0



#2

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ładny grzybek. Ostatnio widziałem go w Beskidzie Żywieckim :-)
  • 0



#3

pierogi mroku.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm...ciekawe czy daje kopa :lol : ;-) w ślęży dużo ciekawych zwierząt i roślin żyje ze względu na panujący tam klimat
  • 0

#4

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

niezłe niezłe - nawet niewiedzialem ze takie cos mozna spotkać :)
  • 0

#5

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to naprawdę jak ośmiornica wygląda i fajnie, fajnie by było tego grzyba w domu mieć (oczywiście gdyby nie śmierdział), i dziwnie coś takiego w lesie, czy na łące spotkać, idziesz a tu ośmornica :P
  • 0

#6

Emson.
  • Postów: 10
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fajny grzybek, fajnie by sie komponowal w pokoju w doniczce :-D
  • 0

#7

ViZarDy.
  • Postów: 98
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie no , że takie Grzybki w Polsce rosną to nie podejrzewałem ^^ :-D
  • 0

#8

nasty_rabbit.
  • Postów: 10
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

niedługo w polskich lasach zasiedlą się słonie ;-)
  • 0

#9

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o w mordę ! pomyślałem, że gdybym znalazł w lesie takie dziwadło to mógłbym sie nieźle przestraszyć, a napewno pięknie zdziwić :lol :
  • 0

#10

Łukanio.
  • Postów: 52
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wow jestem pod wrażeniem, jak bym go sam spotkał to bym pomyślał ze to obca forma życia (wygląda kosmicznie!!!) nic podobnego nie zrośnie naturalnie w polskich lasach!!!
W wakacje byłem właśnie w okolicach Slęży i nawet nie przypuszczałem ze takie cuda tam sią znajdują :)
  • 0

#11

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Myślałem, że to ośmiornica... nic dziwnego, że można to spotkać u nas, coraz częściej zdarzają się takie przypadki.
  • 0



#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy to to jest jadalne :-D
  • 0



#13

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kazdy grzyb jest jadalny. Choc niektore tylko jeden raz :rotfl:
  • 0

#14

Powder{_}Keg{_}.
  • Postów: 109
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ta maź na grzybie to na pewno daje kopa jak opium.
  • 0

#15

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie w lato wyrosło coś takiego. Wie ktoś co to za garunek?

Od takeigo małego:
Dołączona grafika
Do takich:
Dołączona grafika
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych