Skocz do zawartości


Zdjęcie

7-kilometrowy „plemnik" na Marsie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#31

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcie ma wystarczjacą rozdzielczość by określić światłocień. Inny światłocień ma wnętrze kuli , inny krater wkształcie stożka a inny np stożka ściętego (zasypanego rumoszem).

Dobry jesteś. Ja nie jestem w stanie przy tej rozdzielczości jednoznacznie określić, jak wygląda wnętrze krateru. Sam kształt cienia może być w tych okolicznościach bardzo mylący. Nawet niewielka zmiana położenia Słońca, czy nieznaczna nieregularność ukształtowania dna może bardzo wpłynąć na wygląd granicy światła i cienia (żeby daleko nie szukać przypomnij sobie choćby historię marsjańskiej twarzy z Cydonii).

Mam przy okazji dwa pytania:
Czy wg Ciebie te nieco mniejsze kratery (przyjmijmy roboczo, że nimi są) są wypełnione piachem i kamieniami, czy nie?

Załóżmy, że głowa "plemnika" jest faktycznie kilkusetmetrowych rozmiarów wypukłością terenu (np. jakimś skalnym ostańcem). Mam w związku z tym pytanie dotyczące tego, jak mam interpretować to, co widzę. Co dokładnie składa się na ciemny obszar widoczny na zdjęciu?
 

 

To nieprawda, że na Marsie niemożna uświadczyć bardzo małych kraterów.

Może.. Pokazałeś jako dowód kawałek niecałej 4 ha wydmuchanej gołej skały a rozmawiamy obszarze jakiś 20 000 -30 000 ha.

 

Pokazałem bardzo mały obszar, bo chciałem pokazać bardzo małe kratery. A z tą gołą skałą to wybitnie nie trafiłeś. Te kraterki znajdują się akurat w wyjątkowo bogatym w osady rejonie. Zresztą takich miejsc jest mnóstwo.

Chcesz większy obszar. Proszę. Okolice Ares Vallis:
7f82Dah.png

 

Z łazika Curiosity:
WNg7phd.jpg
No normalnie pobojowisko maleńkich kraterków i zero piachu. :) :) :)

Zbocze krateru Gale to niezbyt fortunna lokalizacja. Akurat w tym rejonie działalność erozyjna nie jest łaskawa dla niewielkich kraterków. Trochę w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca wykonania zdjęcia (Rocknest Position) można ich znaleźć, ale są dość mocno sfatygowane. Zlokalizowanie ich na zdjęciach wykonanych z powierzchni będzie wręcz niemożliwe.

Zresztą, nawet w korzystnych okolicznościach rozpoznanie takich tworów wcale nie będzie takie proste. Jeśli spodziewasz się na zdjęciach ładnych, okrągłych, wyraźnie odznaczających się od reszty śladów, to muszę Cię zmartwić. To tak nie wygląda. Nawet w bardzo sprzyjających, wręcz idelanych warunkach (np. Księżyc) owe kratery w oczy się nie rzucają. Trzeba się mocno przyjrzeć, aby zacząć je dostrzegać. Spójrz np. na zdjęcia wykonane na powierzchni Księżyca przez załogę Apollo 11. Szału nie ma. A astronauci dosłownie mieli kratery na każdym kroku:
wPhAZCj.jpg
 

No i pozostaje wam do wytłumaczenia istnienie rzeki w "negatywie".
[z wcześniejszego posta]: Nie znamy żadnego mechanizmu wypięczeni koryta w ksztalt koryta.

Znamy taki mechanizm. To występująca także na Marsie inwersja rzeźby.


  • 2



#32 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
  • Tematów: 0

Napisano

Noxili, nie pograzaj sie w temacie, tylko na spokojnie przestudiuj sprawe, zachowujesz sie jak dociekliwy chlopak z gimnazjum, ktory na sile probuje przekonac wszystkich, ze ma racje, niestety nie masz.


  • 0

#33

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak w ogóle, to odeszliśmy od tematu - Noxili twierdził, że ogonek tego tworu nie może być wklęsły, bo niemożliwe jest aby na Marskie istniał taki twór. Teraz natomiast broni stanowiska że takie twory nie są tworzone przez lawę - ale jak widzę samego istnienia takich właśnie krętych, wąskich, głębokich dolinek (czasem prowadzących do kraterów) już nie podważa.

 

Stąd pytanie: skoro takie dolinki na Masie i Księżycu istnieją, czemu ten "ogonek" nie może taką być?

Oraz jakie konkretnie szczegóły ci się nie zgadzają przy założeniu wklęsłości? Nie wyjaśniłeś tego specjalnie.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 30.10.2017 - 20:09

  • 0



#34

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A jeśli  ten ogonek  to pozostałość wyrzuconej bomby wulkanicznej która mogła  gdzieś upaść  stoczyć się by zatrzymać i utworzyć te ogonek? pod wpływem erozji ogonek się wygładził.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych