Skocz do zawartości


Zdjęcie

7-kilometrowy „plemnik" na Marsie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
  • Tematów: 0

Napisano

Glupoty piszesz, caly 7km odcinek jest wklesly.


  • 0

#17

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Wąska jakby wyżłobiona dłutkiem dolina wykonująca serpentyny. Tak chodzi o ogonek.Nie znamy żadnego mechanizmu powstawania  takiej doliny.

Tunel lawowy lub dolina lawowa:

marstube_002.jpg

Przykład z Księżyca gdzie na pewno nie mogła działać woda:

moon-vallis-schroteri.jpg

 

esa-mars-express-pavonis-mons-shield-vol

Obiekt znajduje się w rejonie Amenthes Fossae znanym z tego typu tworów.

 

Jakie konkretnie szczegóły nie zgadzają się przy założeniu że kratery są wklęsłe?


  • 1



#18

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

O ile na tytułowym zdjęciu był jeden plemnik.  To na fotce "Amenthes Fossae" to ja cały wtrysk widzę :)


  • 0



#19

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No dobra. Na księzycu jest taki obiekt. Zreszta na Marsie tez kilka już znalazłem. Tylko jeden  problem. Tunel lawowy to nazwa . Wytłumaczenie czegoś co łatwo zaoserwować a dość trudno wytłumaczyć.Na Ziemi aktywność wulkaniczna jest ekstremalnie wyższa niż na Księzycu czy Marsie a raczej mało tuneli lawowych. Wulkany wciąż wybuchaja, wylewają lawę itp A jakoś nie widąc powstawania głebokich słabo rozgałęzionych dolin o ostro ściętych scianach Biegnących z nikąd do nikąd. Poza tym , popatrzmy.

Popatrzmy na twoje fotki:

moon-vallis-schroteri.jpgJeśli tą "kobrę" z Okolic Arystarcha miała by wytopić lawa(bo taki rzekomy jest mechanizm tego zjawiska) to prosze pokazać gdzie podział się wytopiniony materiał skalny . Bo jakimś cudem ta lawa nie utworzyła trapów(płyt rozlanej lawy), które wcześniej pokazywałeś na fotce z marsa. 

Po drugie jakim cudem ta płyąca lawa powygryzała sobie maleńkie krągłe wżery w korycie by potem jeszcze wyżłobić ultracienką, wąską linę koryta to już nie wiem .Przypominam, że lawa potrafi płynąć tylko w odpowiedniej masie (szerokości) strumienia inaczej szybko zastyga . a tutaj płyneła jeszcze dalej niż ta szeroka i gigantyczna. Co więcej obie w magiczny sposób znikaja na pustkowiu. No cuda panie dziejku , cuda. :).

Może założymy że zrobił to gaz bagienny.:) :)

 

Przynajmniej mialibyśmy wytłumaczenia na idelanie okragły kształt  "bąbelka" obok :)

 

800px-Aristarchus_satellite_craters.jpg

 

Ogólnie jestem sceptykiem na wciskany kit. I nie obchodzi mnie czy wciska mi to "naukowiec" czy "spiskowiec". 

 

Up@

O ile na tytułowym zdjęciu był jeden plemnik.  To na fotce "Amenthes Fossae" to ja cały wtrysk widzę :)

Ja też :) .Tylko, że widzisz , Ty jesteś po stronie która usiluje wmówić że wulkan WCIĄGA materiał i po wybuchu zostają na idalnie płaskiej równine dziury po wytrysku . A ja twierdzę że to są twory takie wypukłe np zastygła lawa.

esa-mars-express-pavonis-mons-shield-vol

 

No to jak z tym wybuchem wulkanu???To on wciąga czy wyrzuca lawe?? bo tak jakby wylewał to przypadkiem twory będą wypukłe. :).

Wychowałem się na zboczu najmłodszego wulkanu w Polsce , czytałem sporo książek o geologii, ale jakoś przed opowieściami astronomów słyszałem tylko o jednym i to krótkim tunelu lawowym:  w Lanzarotte . A Ziemia jest o wiele aktywniejsza wulkanicznie niż Mars czy Księżyc,. Czyli kanał to jest absolutna rzadkość,. Zresztą ten kanał w Lanzarotte powstał bo lawa trafiła na pokład kredy i go "wypaliła". A zloża wapieni raczej nie występują ani na Marsie  ani na Księżycu. Nie było tam raczej takich form życia ani oceanów.

 

Skąd tam miałby być taka obfitość tuneli i wąwozów lawowych??

 

 

depositphotos_26073483-stock-photo-hawai

 

 

Tak wygląda płynąca lawa z wulkanu na Hawająch . Jak widac materiał raczej się wypietrza i "nie wierci studni".

 

B2NfRIbCUAALnM9.jpg?itok=6YzkhHg2

 

Hawaii-Volcano-Kil_3102654k.jpg

 


  • 0



#20

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trapem jest cały ten teren, doliny powstały w miejscach gdzie na sam koniec płynęła jeszcze lawa. Po ustaniu aktywności wulkanu tunel lawowy zapadł się tworząc dolinę odwzorowującą jego kształt. Wylany tunelem materiał utworzył płaski teren poniżej.

 

Tunel lawowy na świeżym strumieniu z Kiluei:

20071123-1657-TRO_L.jpg

Zaczyna się "nigdzie" i podobnie kończy.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 28.10.2017 - 21:37

  • 0



#21

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wylany tunelem materiał utworzył płaski teren poniżej.

Raczej niema mozliwości by świeża lawa utworzyła bezśladowe połączenia z stara powierzchnią. Księżyc ma praktycznie 6 razy mnieszą siłe ciązenia niż Ziemia.  Lawa za to ma identyczą lepkość zalezną mniiymi od temperatury lawy. Efekt połaczenia tych dwóch(a dokładniej niższego ciśnienia słupa lawy) czynników zmniejsza szansę na szybki i równy wylew. W takich warunkach lawa cieknie w dół wielokrotnie wolniej, co więcej łatwo wypietrza się część krzepnąca. W każdym razie trap byłby lepiej widoczny.
 

Doliny powstały w miejscach gdzie na sam koniec płynęła jeszcze lawa. Po ustaniu aktywności wulkanu tunel lawowy zapadł się tworząc dolinę odwzorowującą jego kształt.

A w zasadzie dlaczego miałby się tak łatwo zapadać? Grawitacja 6 razy niższa, ażeby było śmieszniej lawa księżycowa to mieszanina wyjątkowo twardych odmian skał  magmowych.Grubość sufitu nawet cienkiego korytarza to kilka lub kilkadziesiąt metrów grubości (skromnie licząc) ,brak rozsadzającej wszystko wody, brak jakiejś szczególnie silnej tektoniki. Te korytarze powinny trwać niezmienione jeszcze miliardy lat.
Co więcej nie zavbardzo zgadza się ich kształt. Im dalej od wylotu z rezerwuaru magmy tym powinno być szerzej, bo coraz chłodniejsza lawa ma wyższą lepkośc i płynie coraz wolniej. Łatwo tworzą się wtedy zatory.  Strumień lawy manewruje, tworzy zakola rozlewiska i zatoki(ślepe kiszki)  . A tu mamy twór idealnie coraz węższy, o praktycznie identycznie sfalowanym przebiegu na całej długości. 
 
Tak wyglada to na Ziemii
 
 
volcano1.jpg?fit=1280%2C853&ssl=1
 

Trapem jest cały ten teren, doliny powstały w miejscach gdzie na sam koniec płynęła jeszcze lawa. Po ustaniu aktywności wulkanu tunel lawowy zapadł się tworząc dolinę odwzorowującą jego kształt. Wylany tunelem materiał utworzył płaski teren poniżej.
 
Tunel lawowy na świeżym strumieniu z Kiluei:
Zaczyna się "nigdzie" i podobnie kończy.

Zaczyna się nigdzie bo wypływa z wysokiej kaldery wulkanicznej.A i nie znika nigdzie bo wypływa ze zbocza wulkan nieco dalej tylko... że głeboko pod wodą. Cała wyspa Hawai  to wysoka góra stercząca z dna oceanu na wysokośc wzgledna jedyne ...11 km. To jest góra wyższa niz Everest czy K2!! Lawa nie płynie sobie z ziemi do ziemi tylko wylewa się z wysokiego wulkanu!! A rozmawiamy zjawiskach na plaskatej równinie(nie wiem czy to "depresja" czy "płaskowyż". Tak czy inaczej wulkan to góra wzniesienie. Minialny kąt  nachylenia trapu to ok 1 stopień (tyle osiagneły pojedyńcze wylewy o grubości 160m tworzące Trapy Dekanu-nie znamy bardziej "płaskich" trapów) Dla Księzyca trzeba przyjąc że ten kąt byłby jeszcze wyższy .   Czyli trap musiałby tak czy inaczej dość stromy. 
 
No i co ważniejsze trap spowodowałby zmiane w albedo . byłoby dobrze widac  zastygnietą lawę a dokładniej jej fazy stygniecia. Na twojej fotce widać róznicę znakomicie.


  • 0



#22

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiluea to klasyczny wulkan tarczowy o nachyleniu stoków rzędu kilku stopni, wysokość całego masywu to wynik szybszego zastygania podwodnych wylewów. Ten konkretny strumień lawowy pochodził z wylewu w 2007 który miał swój koniec na lądzie tworząc dość gładką przestrzeń. W górnej części obudował się tunelem, ale na tym odcinku sklepienie zapadło się, tworząc otwarty kanał.

20071130-1888-TRO_L.jpg

https://volcanoes.us.../2007_Nov.shtml

Źródłem lawy była oczywiście główna kaldera ale lawa do tego miejsca płynęła starymi podziemnymi tunelami. Nasyp na to jakieś pół metra piasku aby wygładzić rzeźbę terenu a otrzymasz meandrujący wąwóz, który zaczyna się w nieszczególnym miejscu i rzekomo nie prowadzi do żadnego wylewu lawowego.


  • 0



#23

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

20071123-1673-TRO_L.jpg

 

 

 

To samo źródło.Wylew lawy i jego inność 'jest doskonale widoczna. Tego samego już na Marsie i na Księzycu nie widać !!!


PS Naprawde niedostrzegasz strategicznych róznic miedzy  tym20071130-1888-TRO_L.jpg

 

 A np tym??

 

nwMSTxf.jpg

 

albo 

 

 

moon-vallis-schroteri.jpg


  • 1



#24

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na prawdę nie zauważasz podobieństw? Ani wpływów erozji?


  • 0



#25

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erozja w świerzutkim wylewie czy na Księżycu gdzie niema wody czy wiatru?

Nie nie dostrzegam.

Tam są wielokilometrowe , wąziutkie twory czyściutko tnące równinę. Tu krótkie jakieś z zuchelki z wyrażnymi zmainami  wokół, na szczycie największej góry..To tak jakby porównyać kleks zr ysunkami z Nasca.


  • 0



#26

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na księżycu działa erozja termiczna oraz uderzenia meteorytów, cały ten teren jest wygładzony przez pokrycie regolitem. Różnica odcieni między nowszym wylewem lawy a starszymi jest zatarta.


  • 0



#27

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erozja termiczna na księżycu jest wyjątkowo słaba.Powiedziałbym,że  żadna. Niby jest duża różnica temperatur między dniem a nocą ..

Ale  :

 Skały księżycowe (ogólnie skały magmowe) nie są dobrrmi termoizolatorami. Ciepło z wierzchu skały praktycznie od razu jest transportowane wgłąb a w czasie nocy z powrotem. Praktycznie zaraz pod wierzchnia warstewką skały jest stabilna średnia 250 K czyli ok -27 stopni Celcjusza. Dodatkowo księzyc jest przykryty warstwą prawie bezpostaciowego (zredukowanego do mikrocząstek) regolitu.Wg wspomnień kosmonautów regolit przypomina śnieg (czyli coś ala bezpostaciowa krzemionka). W warunkach próżni taka warstewa stanowi idealny termos . Odbija do wewnątrz ciepło wypromieniowane w postaci radiacji IR. I odwrotnie chroni przed ciepłem dochodzacym do Powierzchni do słońca. Grubośc regolitu  to od 10 m (teren mórz) do 30m . W warunkach gdy okres zimny (noc księżycowa) to raptem 14 dni a  identycznie ciepły to typowe skały księżycowe są przechowywane jak w idealnym termosie. Erozja jedyne co potrafi to coraz doskonalej rozdrabniać regolit stąd jego tak doskonałe zmielenie.

Sam fakt że widać takie formacje na Księzycu

 

moon-vallis-schroteri.jpg

 

 

pokazuje że pod względem erozji to czas tam stanął miliardy lat temu. Najmłodsze z nich sa wielokrotnie młodsze od jakichkolwiek powierzchniowej formacji (od początku na powierzchni a nie póżniej odsłóniętej)  skał na Ziemi . Erozja na ziemi potrafi "zmielic" nawet kilkaset metrów skały w głąb    w ciagu 1 -2 miliona  lat a formacje na Księżycu to najmłodsze maja 1,6 MILIARDA lat.

 

Mogę przyznać że róznice w albedo mogły zniknąć po przykryciu regolitem.Tylko jakoś się dziwnie dzieje że tam gdzie są  widoczne małe kratery  (czyli regolit zdmuchniety w wyniku "wybuchu" bolidu) niewidać zmian albedo . To jakiś nowy rodzaj wybiórczego podmuchu w wersji SMART :)  ???TZN że usuwa wg Was  regolit tylko z kraterków a z leżacego obok trapu powylewowego już nie??? Jest też problem w tym, że mimo że Ziemia jest dużo bardziej aktywna  niż Księżyc to wulkany nie produkują niczego podobnego. Króciutkie formacje ziemskie wyglądają inaczej i tworzą się w zupełnie innych warunkach (u nas tylko na kalderze wulkanicznej i nigdy na rozlanej warstwie lawy (trapie).

Gdyby taki był mechanizm powstawania tych formacji jaki obstawiacie  to  były by na np marsjanskich czy Księżycowych wulkanach.

Taki np Olympus Mons to najwyższa góra w naszym Układzie Słonecznym. I wygasły wulkan .

 

Wyprodukował imponujace pola lawy ,kilka uskoków i widoczne dobrze trapy i. Złośliwe ani jednego kanału wulkanicznego.

No normalnie nieczuły na wasze argumenty bydlak o wzroście jedynych 27 km:)

Tu sobie poszukaj kanałów

Olympus_Mons.jpg


  • 0



#28

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A szukałeś na nim kanałów, zanim napisałeś że ich nie ma?

PIA05710.jpg

https://archive.org/...s/PLAN-PIA05710

 

olymflow.jpg

 

Podane wcześniej zdjęcie wielu tuneli lawowych z Marsa pochodzi ze stoku wulkanu Pavonis Mons

http://www.esa.int/O...on_Pavonis_Mons

 

A tak wyglądają różnice między różnego wieku wylewami wulkanicznymi na powierzchni Marsa:

1280px-44828_2030lavaflow.jpg


  • 1



#29

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A tak wyglądają różnice między różnego wieku wylewami wulkanicznymi na powierzchni Marsa:

 

Ależ ja wiem jak "różnice między różnego wieku wylewami wulkanicznymi" bo je widziłem za osobiście w Sudetach.

Problem w tym że niewidać takich struktur na fotce "plemnikowej". I cały czas o tym mówię . 

PIA05710.jpg

 

 

 Bardzo płyciutki twór. Wyglada jak zatary, zniszczony Równie dobrze mógł pochodzić w cześniejszych czasów (przed piersza erupcją  i wypietrzeniem Olympusa. U mnie Pod szczytem mojego "rodzinnego "    Szarego Kamienia (nazwa góry w Ladku Zdroju-ex wulkanu) była szczątkowa plaża morska . Piasek,ładne otoczaki(kilka z nich zabrałem do skalniaka :))  a na wierzchu warstwa spękanej lawy. Oczywiście plaża nie istniała na wysokości prawi 500npm tylko został  wypiętrzona.  Stopień wypiętrzenia był tak wielki ze pobliski już ówcześnie istniejący potok-rzeczka zmienił kierunek spływu. Dotychczasowe główne koryto obecnej Białej Ladeckiej stało się miejscem przepływu potoku płynącego "pod prąd". A biała ladecka dokonał Kaptażu i stała sie dopływem obecnej Nysy(kiedyś płyneła do zupełnie innego wododzału i wpadała ostatecznie do obecnego Moza Czarnego  a nie Bałtyku. Wpiętrzenie było  tak silne że przesunięty został granica wododziału.

Alternatywnie patrząc wulkany mogły wypietrzyć obiekty innego pochodzenia 

No dobra

Popatrz na tą fotkę

Tu masz i Olimp i Pavonis.182964main_tharsismontes_mola.jpg?w=1400

 

 

Widac dobrze Rozlegle trapy ,ich granice  i gwałtowne wypływy lawy. Widać też że np na Marsie takich tworów jest sporo tylko, że  kanały jakoś  niekoniecznie pokrywją się z kierunkiem spływu lawy .Niewątpliwy wypływ i kanał to ten zadziwiająco symetryczny wypyw z Arsi Mons.Ten "wytrysk " z Pavonisa kończy się efektownym trapem u podstawy . Czyli tez nie płynie do nie wiadomo dokąd.

W kazdym razie takie kanały potrafi płynąc z trapu na trap nawet ... pod górę czyli mechanizm powstania niektórych raczej jest nie wulkanuczny.


  • 0



#30

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podlinkowałem elaborat na omawiany temat. Jeśli ktoś czuje się na siłach to zgłębić, zapraszam. :>

 

http://exploringmyst...eatures-of-mars

 

Ps. Na początku tekstu jest link do tekstu w PDF.


  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych