Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rosja i USA wspólnie zbudują księżycową stację kosmiczną Deep Space Gateway


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

z22436180V,Astronauci-na-Ksiezycu--.jpg

Teledyne Ryan / NASA

 

Rosja i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie programu budowy pierwszej księżycowej stacji kosmicznej Deep Space Gateway - podaje agencja informacyjna Agence France Presse. Stacja ma umożliwić wysłanie człowieka na Marsa.

 

O planach budowy stacji kosmicznej Deep Space Gateway (pol. Brama do Dalekiego Kosmosu) NASA informowała już wcześniej. Deep Space Gateway ma zastąpić obecną Międzynarodową Stację Kosmiczną, która od 1998 r. krąży po orbicie Ziemi. MSK to największa zbudowana dotąd stacja kosmiczna. Powstała przy udziale 16 krajów. Jej koszt szacowany jest na 100 miliardów dolarów.

 

W przeciwieństwie do MSK Deep Space Gateway ma być umieszczona nie na orbicie Ziemi, a Księżyca. Będzie to "baza wypadowa" do eksploracji dalszych części Układu Słonecznego. Posłuży m.in. do lepszego zbadania Księżyca oraz do wysłania człowieka na Marsa. Na razie stacja istnieje tylko w planach - jej budowa planowana jest na lata 20. XXI wieku, natomiast przemieszczenie stacji w kierunku Marsa ma się odbyć dekadę później.

 

NASA stawia na rosyjską technologię

 

Dziś rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos ogłosiła podpisanie umowy o współpracy między Rosją a Stanami Zjednoczonymi ws. budowy Deep Space Gateway. Zawarto ją kongresie astronautycznym w Adelajdzie w Australii, który potrwa do piątku.

 

"Partnerzy zamierzają opracować międzynarodowe standardy techniczne, które zostaną później wykorzystane w szczególności do stworzenia stacji kosmicznej na orbicie Księżyca" - przekazała rosyjska agencja. "Roskosmos oraz NASA uzgodniły już standardy dla jednostek dokujących w ramach przyszłych misji. Biorąc pod uwagę bogate doświadczenie kraju w opracowywaniu systemów dokowania, przyszłe elementy stacji będą tworzone z wykorzystaniem rosyjskich projektów" - głosi komunikat.

 

Kosmos zbliża mimo wojen

 

Dyrektor generalny Roskosmosu Igor Komarow powiedział, że własne rakiety i systemy kosmiczne buduje co najmniej pięć krajów. "Aby uniknąć przyszłych problemów związanych ze współpracą techniczną, część norm powinna być ujednolicona - tak, aby poszczególne kraje mogły pracować na swoich statkach i jednocześnie bez problemu dokować do międzynarodowej stacji księżycowej" - stwierdził Komarow w oświadczeniu.

 

Rosja i Stany Zjednoczone rozmawiały także o możliwości wykorzystania rakiet Proton-M oraz Angara, które posłużyłyby do stworzenia infrastruktury kosmicznego portu księżycowego.

 

Eksploracja kosmosu - w tym wspólne prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - to jeden z nielicznych obszarów, w których międzynarodowa współpraca między Rosją a USA nie ucierpiała wskutek napięć spowodowanych konfliktami na Ukrainie i w Syrii.

 

źródło


  • 4



#2

TheWalkingAlive.
  • Postów: 72
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Aby uniknąć przyszłych problemów związanych ze współpracą techniczną, część norm powinna być ujednolicona

W przyszłości powinno też powstać prawo międzynarodowe, które ustali granice w układzie słonecznym. Wszechświat powinien pozostać dobrem wspólnym. Jednak nie chce mi się wierzyć, że w czasach, gdy skolonizujemy układ słoneczny nie będzie parcia na władzę, pieniądze i poszerzanie granic.

 

Deep Space Gateway hmm... Może lepiej skupić się na wydobywaniu surowców na powierzchni księżyca, zamiast latać i robić kolejne zdjęcia i pobierać próbki. To mogą nadal robić bezzałogowe sondy i łaziki. Księżycowa kopalnia mogła by ufundować przyszłe badania i loty, także budowę bazy wypadowej.


  • 0

#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przedstawiciele NASA i ROSKOSMOS-u coś podpisali, lecz to nie jest żadna umowa - bo takowa podpisuje się na szczeblach rządowych, lecz dokument w formie listu intencyjnego przedstawicieli dwóch agencji kosmicznych. Mowa jest o międzynarodowej stacji księżycowej, zatem, w jej budowie mogą wziąć udział również inne państwa, żywotnie zainteresowane takim przedsięwzięciem. Z tekstu wynika, że, jakoby Rosjanie pragną, by ich moduły dokujące były zastosowane w nowej stacji, lecz chyba tylko w ich własnych modułach. Moduły amerykańskie, europejskie i japońskie posiadają zupełnie odmienną i nowocześniejszą konstrukcję od rosyjskich. Mowa jest też, o zastosowaniu rakiet rosyjskich do wynoszenia elementów stacji a nie wspomina się o rakiecie SLS, która ma być podstawowym środkiem transportu tamże, z racji odpowiednio dużego udźwigu.

Dobrze by było zestawić stanowisko strony rosyjskiej z opinią przedstawicieli NASA oraz innych partnerów. Być może Rosjanie liczą, że dzięki inicjatywie DSG, wreszcie zdołają załapać się na Księżyc, gdyż w pojedynkę nie jest to mozliwe?

 

e7009a3bfee78.jpg


  • 0



#4

TheWalkingAlive.
  • Postów: 72
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Systemy dokowania DSG mają wykorzystywać rosyjskie projekty. Nie jest napisane, że będą to systemy rosyjskie.
Jak dla mnie, w przestrzeni kosmicznej takie systemy jak dokowanie powinny zawierać absolutne minimum elektroniki. Wystarczy jeden błąd, jeden przepalony obwód a z dokowania nici, co może doprowadzić do uszkodzenia stacji.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych