Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zjawiskowe spotkanie wody słodkiej i słonej. A to wszystko w Polsce!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

"Zobaczcie, jak wygląda miejsce, w którym miesza się woda słodka i słona. Dla ciekawych - takie zjawisko udało nam się uchwycić na Wyspie Sobieszewskiej w Miasto Gdańsk" – głosi post na facebookowej grupie Kąpieliska Morskie Gdańsk. Wpis wywołał prawdziwą sensację.
 
QK8D1lf.jpg

Takie zjawisko zaobserwowano w Gdańsku (Facebook.com)

Podobne zdjęcia nieraz już obiegały sieć, ale dotyczyły odległych miejsc na kuli ziemskiej. Teraz mamy szczęście - cud natury można zaobserwować na wodach Zatoki Gdańskiej.

Granica takich spotkań przesuwa się, pojawia i znika i nie jest zjawiskiem stałym. Specjalne na naszą prośbę skomentował to Adam Krężel, prof. dr hab. z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. - To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica (red. w postaci linii). Wody rzeczne, słodkie mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi. I chociaż nasze morze nie jest błękitnie jak wody oceaniczne, a raczej zielone, to granica czasami jest widoczna – komentuje ekspert i dodaje, że to, że nie mieszają się one od razu, wynika z ich odmiennych właściwości.

- Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza musi upłynąć pewien czas. – tłumaczy dalej profesor.
Okazuje się, że duże znaczenie dla tego zjawiska ma właśnie temperatura. - Maksymalna gęstość wód słodkich jest w 4 st. C, natomiast maksymalna gęstość wód słonych jest bliżej zera, a czasami poniżej zera, w zależności od zasolenia. Przy temperaturach poniżej 4 st. C wody słodkie, jakby "toną". Woda powierzchniowa zapada się i tam odbywa się wymiana – tłumaczy.

Zawiesina organiczna i nieorganiczna opada w miarę oddalenia się od ujścia rzeki. Dlatego woda powierzchniowa nie miesza się natychmiast.
 
Źródło: turystyka.wp.pl - tam też dodatkowo można obejrzeć nagranie wideo z lotu ptaka.

 

P.S. Euforyczny tytuł i sensacyjny styl opowieści to nie moja sprawka -- samo zjawisko nie jest aż tak rzadkie, okazjonalnie też mi się je zdarzało widywać. Ale moim zdaniem zasługuje na wzmiankę :)


  • 7



#2

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jednak regionalnie też nie jest to egzotyczne zjawisko. Bo właśnie M. Bałtyckie łączy się z Północnym.

 

1378400438_by_Hobbit_500.jpg?1378469045

comment_e2Q7aoh2YztFRJfiGqExT0mvwCT8V6T7


  • 0

#3

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jednak regionalnie też nie jest to egzotyczne zjawisko. Bo właśnie M. Bałtyckie łączy się z Północnym.


Wstawione przez Ciebie zdjęcie nie zostało zrobione w Grenen, bo tam nie występuje taka różnica we właściwościach fizykochemicznych wody - zasolenie jest akurat w tym rejonie względnie stałe i wynosi średnio 29,6 promila w promieniu 50 km w obie strony. Inaczej mówiąc -- zdjęcie bardzo ładne, ale nie z tego miejsca. Przypuszczam, że zostało zrobione gdzieś w okolicy ujścia dużej rzeki do morza/oceanu, w pobliżu dużego lodowca schodzącego do morza lub w jakimś wąskim przesmyku (np. koło Kercza). Ta ostatnia opcja jest nad wyraz wątpliwa moim zdaniem. Ale jest ładne, nie przeczę :)

Tak wygląda połączenie Morza Bałtyckiego z Północnym -- fakt, że tylko z poziomu gruntu i do tego przy raczej kiepskiej pogodzie. Widać jednak wyraźnie jednolity kolor wody i zderzające się ze sobą fale.

 

grenen.jpg
(Zdjęcie mojego autorstwa)


  • 2



#4

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wstawione przez Ciebie zdjęcie nie zostało zrobione w Grenen

 

To fakt. Nawet weryfikowałem to później na satelitach Google. Nie widać żadnej różnicy.

No cóż jestem przykładem powielania mitu z memowych obrazków.


  • 0

#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Inaczej mówiąc -- zdjęcie bardzo ładne, ale nie z tego miejsca.

 

To zdjęcie to dość słynny fake bo długo krążył po necie , a zdjęcie pochodzi z... Alaski. Odsyłam do wyjaśnienia: 

https://www.crazynau...na-ten-obrazek/


  • 0



#6

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proszę mi powiedzieć a co tam na zdjęciu jest?

 

2n0prx1.jpg





#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proszę mi powiedzieć a co tam na zdjęciu jest?

 

2n0prx1.jpg

Za małe zdjecię by to określic. Wyglada na sylwetkę małej żagłówki z żaglem typu fok czy spinaker. Ale wielkość mi sie ne zgadza. Wyglada mi na zamałe(1-2 metra wysokości ) na realną łódke .Osobiście obstawiałbym skacząca duża rybę lub walenia ,np morświn czy delfin butlonosy.


  • 0



#8

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proszę mi powiedzieć a co tam na zdjęciu jest?

 

 

Mewa. Ptok taki :szczerb:

 

Proszę, oto fragment wycięty ze zdjęcia w oryginalnym rozmiarze:

 

grenen2.jpg

 

I dla porównania zdjęcie, które zrobiłam może sekundę lub dwie później, z rzeczonym ptokiem w całej okazałości :)

 

grenen3.jpg


To fakt. Nawet weryfikowałem to później na satelitach Google. Nie widać żadnej różnicy.

No cóż jestem przykładem powielania mitu z memowych obrazków.

 

Nie szkodzi, od tego jest forum, żeby takie rzeczy prostować. W końcu trochę gimnastyki dla umysłu też się przyda, nieprawdaż? :)


To zdjęcie to dość słynny fake bo długo krążył po necie , a zdjęcie pochodzi z... Alaski. Odsyłam do wyjaśnienia: 

https://www.crazynau...na-ten-obrazek/

 

Dotarłam do źródła. Faktycznie Alaska. I faktycznie woda pochodząca z topniejącego lodowca. Fajnie zgadywać i mieć rację :)

Jest jeszcze dostępne drugie ujęcie tego samego autora, mniej spektakularne, ale też warto rzucić okiem.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych