Skocz do zawartości
Gala rozdania nagród w konkursie Złote Szaraki została zaplanowana na niedzielę, 18 lutego, o godzinie 20:00. Obecność obowiązkowa, stroje wieczorowe także :szczerb:

Zdjęcie

Odnotowano tajemnicze sygnały z kosmosu. Co jest ich źródłem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Taper
  • Postów: 276
  • Tematów: 40
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Astrofizycy głowią się nad możliwymi przyczynami dziwnych impulsów radiowych. Możliwości jest wiele.

 

e4516aa553a7f4fe389d10d7e2ad9f494b6f0fba

Silne pole magnetyczne, które generuje gwiazda neutronowa może być źródłem silnych impulsów radiowych zarejestrowanych na Ziemi.

Shutterstock

 

 

W przeszłości, w karłowatej galaktyce oddalonej od Ziemi o około 3 miliardy lat świetlnych pojawiło się 15 silnych impulsów radiowych. W niedzielę 27 sierpnia teleskop w Zachodniej Virginii odnotował  ten sam sygnał  z odległej części wszechświata. W zeszłą środę zespół astronomów i astrofizyków opublikowali rezultaty swoich obserwacji.

 

Naukowcy nazwali to zjawisko FRB (fast radio bursts). Nadal niewiele o nim wiemy. Pierwszy raz miało miejsce w 2001 i powtórzyło się w 2015 roku. Są to superszybkie, potężne rozbłyski sygnałów radiowych. Niestety naukowcy nie mają pojęcia co jest ich przyczyną.

- Powtarzające się impulsy, pochodzące z tym samych źródeł są anomalią jedyną w swoim rodzaju – mówi Emily Petroff naukowiec w Holenderskim Instytucie Astronomii Radiowej.

 

- Staram się znaleźć więcej sygnałów FRB. Sprawdzamy czy te, które znamy powtarzają się albo szukamy nowych i monitorujemy je. Pamiętajcie, że jest ich niewiele. Znamy zaledwie 30 źródeł FRB-sów z czego tylko jeden się powtarza (zarejestrowaliśmy ponad 200 silnych sygnałów z tego źródła) – dodaje Petroff.

 

15 impulsów z jednego źródła w krótkim odstępie czasu bardzo nas ekscytuje, bo do tej pory, to się nie zdarzyło. Zazwyczaj odnotowujemy je na wysokich częstotliwościach sięgających nawet 7 gigahertzów.

 

Informacja prasowa organizacji The Breakthrough Listen Initiative, która sfinansowała badania zawiera stwierdzenie, że możliwe wyjaśnienia tych impulsów są bardzo liczne. Od gwiazd neutronowych o silnym polu magnetycznym do bardziej sensacyjnych, czyli cywilizacje pozaziemskie.

Obcy? Niekoniecznie

 

Rozważanie wersji z obcymi, nie biorąc pod uwagę innych, mniej spektakularnych możliwości może dziwić, dopóki nie weźmiemy pod uwagę tego, czym zajmuje się The Breakthrough Listen Initiative. Organizacja o budżecie sięgającym 100 milionów dolarów zajmuje się głównie szukaniem sygnałów  z obcych cywilizacji. Dlatego właśnie naukowcy biorą na poważnie wszelkie rewelacje o obcych, dopóki nie zostaną całkowicie obalone.

 

Jednak nadal istnie mnóstwo możliwości wyjaśnienia źródeł impulsów radiowych, z czego znaczna większość jest bardziej przyziemna niż obcy i wszystko wskazuje, że są to raczej gwiazdy neutronowe lub czarne dziury. No cóż, my też jesteśmy trochę rozczarowani. Mamy jednak nadzieję, że dalsze obserwacje zaowocują odkryciami nie z tej planety.

 

5d4745c9bb5fa3be19f5afa50e0930a0e95111f7

Rozbłysk widoczny na zdjęciu FRB, którego źródłem może być czarna dziura, gwiazda neutronowa... albo obca cywilizacja

popsi.com

 

 

Źródło: Popular Science

http://www.focus.pl/...em-170905115402


Użytkownik Taper edytował ten post 22.09.2017 - 10:38

  • 6Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u