Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak obcy odczytają dane z Voyagera?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jak obcy odczytają dane z Voyagera?

 

plyta-589cx205.jpg

 

Sondy Voyager, które opuściły Ziemię w 1977 roku, a obecnie znajdują się ponad 17 miliardów kilometrów od Ziemi, mają na swoim pokładzie słynne nagrania - złote dyski wyglądające nieco jak płyty gramofonowe, na których zapisano ciekawe informacje dotyczące ludzkości, nieco obrazów i dźwięków z Ziemi, w tym próbki muzyki. A jak to wszystko potencjalni obcy odczytają? Zobaczcie sami ich odczytywanie w czasie rzeczywistym.

 

źródło

 

Imponujące, prawda? Bardzo wymowny przekaz 8) Obcy na pewno nas "zrozumieją" ;)


  • 9



#2

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

 Płyta została nagrana w bardzo prosty sposób. Dla nas dzisiaj może to nie jest imponujące, ale proste w odczycie. Dzisiaj można by było posłać kartę SD, z kilkoma gigabajtami danych i filmów, ale skąd pewność że obcy będą mieli Windowsa albo Linuksa? 

 

 Obrazy które zostały wtedy zakodowane, w ten jak by nie patrzeć mechaniczny sposób, były na miarę tamtych czasów. I chyba dobrze.


  • 0



#3

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nadal ten sposób zapisu danych dla innych potencjalnych cywilizacji jest najbardziej kompatybilny w komunikacji. 


  • 0

#4

Taper.
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przy optymistycznym założeniu, że te cywilizacje będą choć trochę podobne do naszej, a nie na przykład, od razu zeżrą te dyski. :))


  • 0

#5

Twoja stara.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobra, ale co obcy musieli by zrobić z tą płytą, żeby zobaczyć ten obraz i usłyszeć dźwięk? :)


  • 0

#6

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A co jeśli obcy mają wysoko rozwiniętą technologię i taka płyta będzie dla nich jak dla nas np. kaseta VHS albo taśma szpulowa? Jak ją wówczas odczytają?





#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najważniejsze będzie raczej przejęcie samego dysku z informacją. Bo to będzie dowód, że inna cywilizacja istnieje(MY), bo ktoś tę płytkę musiał zrobić, a co w niej jest to już mniej ważna kwestia. Przynajmniej będą wiedzieli, że nie są sami. :D


  • 1



#8

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Przynajmniej będą wiedzieli, że nie są sami. :D


1z19ump.jpg


...
  • 5



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na dyskach umieszczono rysunki pokazujące jak je odtworzyć, choć założenie że będą w pełni zrozumiałe to raczej pobożne życzenia. Wszystko zaczyna się od rysunku cząsteczki wodoru, jego częstotliwość rezonansowa ma stanowić jednostki używane w dalszej części instrukcji. Dalej mamy rysunek układu odtwarzającego sygnał z kodem binarnym zapisującym szybkość odtwarzania w jednostkach częstości rezonansowej. Kolejny rysunek przedstawia wygląd zapisanego sygnału, z podaną jednostką długości fali. Kolejny przedstawia sposób odtwarzania obrazu przez umieszczenie zakodowanych binarnie jasnych i ciemnych punktów w prostokącie, mieszczącym określoną ilość pikseli. Następny podpis przekazuje z jaką szybkością mają być wyświetlane linie obrazu. 

Widoczna na dole "gwiazdka" to zakodowane położenie układu słonecznego z podanymi odległościami od pewnych pulsarów dla których podano częstotliwości.

800px-The_Sounds_of_Earth_Record_Cover_-

 

Najprawdopodobniej Obcy nawet jeśli odczytają sygnał zakodowany na płycie, nie będą umieli go zinterpretować, samo znalezienie płyty będzie niewątpliwie świadczyło o tym że cywilizacja która ją tworzyła była dość zaawansowana. Trudno znaleźć absolutnie uniwersalny kod.


  • 3



#10

Darkman-72.
  • Postów: 101
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A co jeśli obcy mają wysoko rozwiniętą technologię i taka płyta będzie dla nich jak dla nas np. kaseta VHS albo taśma szpulowa? Jak ją wówczas odczytają?

A co to nie mamy już odtwarzaczy VHS albo magnetofonów szpulowych?! 


  • 0

#11

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Up

 

No raczej nie. Nawet DVD odchodzi do lamusa. A Ty masz, że się tak dziwisz? 





#12

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odtworzenie dawnych nośników to raczej nie problem. Nawet fonograf do odczytywania wałków fonograficznych się znajdzie, zwłaszcza w wyspecjalizowanych placówkach.

A, że nie mamy ich w domu? No, fakt, nie mamy. :)


  • 2



#13

Darkman-72.
  • Postów: 101
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Up

 

No raczej nie. Nawet DVD odchodzi do lamusa. A Ty masz, że się tak dziwisz? 

To że ja nie mam nie znaczy że nie istnieją. A tak na marginesie, stara technika analogowa wraca do łask stąd popularność winyli i ponoć kasety wracają do użytku. I jak pisze Nick "Odtworzenie dawnych nośników to raczej nie problem."


  • 0

#14

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Woskowe wałki z fonografu Edisona odczytano przy pomocy lasera. Jeśli się wie co się odczytuje a sprawą zajmą się naukowcy a nie przypadkowy internauta, wieczorem w garażu, to sposób odczytu się znajdzie.

 

Swoją drogą ciekawe jak brzmi zapisany na płycie sygnał, tzn. gdyby odtworzyć go jako dźwięk?


  • 0



#15

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A co jeśli obcy mają wysoko rozwiniętą technologię i taka płyta będzie dla nich jak dla nas np. kaseta VHS albo taśma szpulowa? Jak ją wówczas odczytają?

 

 

Zlecą np mi. :) Kiedyś dorabiałem przenosząc filmy z VHS na DVD. Podobnie nie mam problemu w przeniesieniu nagrania z kasety na MP3 czy FLAC. Problem mam tylko z taśmami bo mi sie szpulowiec uwalił a brak nowych zleceń oznacza że juz niowego nie kupie bo po co. :) W sumie najlepszy mam sprzet do przeniesienia muzyki z winylu /styrenu(włacznie  z tzw widokówkami dźwiękowymi) bo mam sprzetowy  przetwornik DAC zgrywający do mp3. :)

Nawet wałki woskowe i szelakowe jestem w stanie zgrać  (mam znajomych z odpowiednim sprzętem).Najbardziej egzotyczny zapis jaki w życiu widziłem to magnetofon nagrywający na ... drucie przewijającym się z szpulki na szpulke . :)  I nawet z niego jestem wstanie zgrać .Na upartego jestem wstanie zgrać wszystko co generuje drgania /zmiany prądu/pola magnetycznego / ilości światła.I każdy bardziej  zawansowany elektronik amator jest to w stanie to zrobić. :)

 

PS najlepsze laboratoria zgrywają  płyty z zapisem rowkowym (winyl , pstyren/szelak /wosk /metal) metoda bezdotykową  bo ultrasłabym laserem odbijajacym się od wnętrza rowka w płycie. Na 100% wiem że nawet gdyby do nas dotarł zapis  bardzo, bardzo  egzotyczny to jesteśmy dobudować odtwarzacz, :)

 

Swoją drogą ciekawe jak brzmi zapisany na płycie sygnał, tzn. gdyby odtworzyć go jako dźwięk?

 

 

Pewnie jak cd z danymi komputerowymi na odtwarzaczu CD. Albo jak gry na kasecie muzycznej.


Problem gdyby kosmici byli np istotami posługującymi do komunikacji np zapachem .


  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych