Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czeka nas eksplozja długowieczności w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

Children of the Sun.
  • Postów: 101
  • Tematów: 38
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Liczba polskich stulatków może wzrosnąć w ciągu zaledwie 20 lat nawet pięciokrotnie. Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja demograficzna - podkreślił prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 roku żyło w Polsce 223 tys. osób w wieku 90+ i 4,9 tys. stulatków. Prognoza ludnościowa GUS z 2014 roku przewiduje, że w 2035 roku liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

 

- Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja demograficzna - zaznaczył prof. Piotr Szukalski.
- Nie na darmo badacze zajmujący się tym procesem w krajach zachodnich mówią o eksplozji długowieczności, czy eksplozji stulatków, albowiem mamy do czynienia naprawdę ze zmianami, które są gigantyczne - ocenił demograf.

Zwrócił uwagę, że w przypadku polskich 90-latków w ciągu ostatnich stu lat ich liczba wzrosła aż dziesięciokrotnie.
Zdaniem demografa proces starzenia się ludności ma podwójny charakter. Nie tylko mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem liczby seniorów w wieku 65+, co jest konsekwencją powojennego "baby boom", ale równocześnie następuje wewnętrzny proces starzenia się populacji seniorów.

Według niego liczba "młodych" 90-latków (90-94 lata) w ciągu najbliższych 20 lat ma wzrosnąć o ponad 60 proc. Jeszcze większy wzrost nastąpić ma w przypadku osób w wieku 95+, których przybędzie nawet 3,5-krotnie, a najwięcej przybędzie stulatków, których będzie nawet 4-5-krotnie więcej niż obecnie.

Zobacz wideo:

http://static.prsa.p...p4?source=embed

 

źródło: http://www.polskiera...znosci-w-Polsce


  • 3



#2

wiki9969.
  • Postów: 3
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pracuję w nuescu gdzie mam do czynienia głównie z osobami starszymi.
Zadziwiło mnie to, że wiele tych "babć i dziadków". Wygląda bardzo młodo.
Ja pamiętam swoją babcię, która umarła mając 72 lata i rzeczywiście wyglądała na swój wiek. A teraz jak przychodzi do mnie babcia w wieku 72 lat to niekiedy zastanawiam się czy ona dobiła już do sześćdziesiątki. :P
Tak więc całkiem prawdopodobne jest to, że ludzie będą dłużej żyć.
  • 1

#3

Taper.
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No i teraz pytanie: dobrze to czy źle? Dla samych stulatków pewnie zasadniczo lepiej. Zasadniczo.

Dla państwa pewnie gorzej - nie o taką demografię chodzi.

Patrząc na problemy demograficzne Japonii możemy przewidywać co nas czeka.


  • 1

#4

Children of the Sun.
  • Postów: 101
  • Tematów: 38
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja pamiętam swoją babcię, która umarła mając 72 lata i rzeczywiście wyglądała na swój wiek. A teraz jak przychodzi do mnie babcia w wieku 72 lat to niekiedy zastanawiam się czy ona dobiła już do sześćdziesiątki. :P

 

Mam podobne doświadczenia, bedąc nastolatkiem moja babcia też umierała po 70 i odniosłem wrażenie, że bardzo staro wtedy wyglądała. Obecnie jestem po 30, a matka zbliża się do 70, wygląda dużo lebiej od babci. Być może są to subiektywne odczucia, nie majace nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Zaawansowana starość w większości przypadków nie jest kolorowa, choroby, lekarze, szpitale, wysiadają po kolei części ciała, łącznie z umysłem, alzheimer, parkinson, to wierzchołek góry lodowej.


  • 0



#5

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pytanie... Co powoduje, że ludzie przestają się tak starzeć? U mnie było podobnie jak u was. Moja babcia wydawała mi się bardzo starsza, a teraz jak patrze na ludzi w podobnym wieku, to nie dałabym im tylu lat. Nie tylko starsi ludzie wyglądają na młodszych niż są, ale z młodymi jest podobnie...  teraz ci młodzi, jak się zestarzeją to dopiero co poniektórzy otworzą oczy ;)


  • 0



#6

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nic się nie zmieniło, po prostu jako dzieci odbieraliście to inaczej niż teraz. Ja pamiętam jak miałem 15 lat to dziewczyna 5 lat starsza to była dla mnie "stara baba", a teraz z przyjemnością spoglądam na kobiety starsze ode mnie o 10-15 lat i nie widzę różnicy. To różnica w postrzeganiu. Tak jak kiedyś były młodo wyglądające osoby 70+, tak samo teraz są staruszkowie wyglądający na swój wiek. Ja mam wręcz odwrotne odczucia. Faceci chwilę przed emeryturą, czyli gdzieś w okolicach 60 roku życia to w dużej większości już, brzydko mówiąc, wraki. Coraz więcej pracy, coraz więcej obowiązków, gonitwy, wyścigu szczurów, coraz więcej technologii i coraz mniej relaksu. Porównując dzisiejsze pokolenie do poprzednich, to jesteśmy pokoleniem "zdrowych inwalidów", kiedyś babeczki w wieku 60 lat to sobie kopały buraki na polach po kilka godzin, a dziś mają problem z wejściem na drugie piętro do przychodni.

PS. Może i średnia życia się wydłuża, bo medycyna poszła do przodu, ale to przedłużanie życia to w bardzo dużej większości zwykła wegetacja, a nie prawdziwe życie, leżenie i cierpienie na stare lata niestety.


Użytkownik Daniel. edytował ten post 14.09.2017 - 21:52

  • 2



#7

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak więc ZUS ma powód do zmartwień :D dlatego chcą aby pracować do 67 lat a najlepiej do śmierci.





#8

akmere.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Miałem sytuację jakiś czas temu, że stara babka przyszła do przychodni i prosiła o telefon do prezydenta, bo już nie wytrzyma i chce prosić o wprowadzenie eutanazji. Ale to taka mała anegdotka. I w sumie popieram "teorię względności" (albo przynajmniej jej moc). Za dziecka to wszyscy wyglądali staro i mądrze, a teraz wszyscy są głupi.


Użytkownik akmere edytował ten post 14.09.2017 - 21:12

  • 1

#9

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedyś ludzie żyli krócej, taki jest fakt. Dlatego ludzie w wieku 60 lat byli uważani za starych, a ci po 70 za bardzo starych. Mało kto dożywał do 80 lat. Kobiety w po 40 roku życia miały kręcone włosy i wyglądały starzej niż w dzisiejszych czasach. Pogadaj ze starszymi ludźmi co jesze pamiętają tamte czasy.
  • 2



#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I w sumie popieram "teorię względności" (albo przynajmniej jej moc). Za dziecka to wszyscy wyglądali staro i mądrze, a teraz wszyscy są głupi.

Jedną z pierwszych moich zapamiętanych myśli z dzieciństwa to rozkminka  ile będę miał w 2000 roku.  Byłem w pierwszej klasie podstawówki wiedziałem że w 2000 roku będę  stary bo będę miał aż 28 lat. :) I co gorsza na pewno będę miał brodę. Nie wiem dlaczego wtedy akurat broda była dla mnie synonimem starości.

 

PS 2000 roku nie nosiłem brody. :)

 

Czyli dla dzieciaka 28 letni osobnik to starzec prawie a np osobnika 45 letniego (tyle mam lat) 28 latek to osoba która dopiero od paru lat jest dorosła.


  • 1



#11

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noxi przypomnij sobie jak w latach 80-tych postrzegałeś serialowego czterdziestolatka (faktycznie wtedy ś.p. p Andrzej Kopiczyński miał wtedy tyle lat). Jak już naprawdę starego dziada xD, kiedyś te fryzury (trwałe) u kobiet, a u facetów zaczesy, oraz wąchole, faktycznie postarzały ludzi.
  • 2



#12

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noxi przypomnij sobie jak w latach 80-tych postrzegałeś serialowego czterdziestolatka (faktycznie wtedy ś.p. p Andrzej Kopiczyński miał wtedy tyle lat). Jak już naprawdę starego dziada xD, kiedyś te fryzury (trwałe) u kobiet, a u facetów zaczesy, oraz wąchole, faktycznie postarzały ludzi.

Ludzie obecnie spokojnie mogą wygladac dużo młodziej.

 

Karwowscy w 4 odcinku :Czterdziestolatka". Kopiczyński miał 40 lat, a Seniuk 32.

 

8hJE9KR.jpg

 

 

Tu jak miałem 44 a Noxylinka 43.(ofk zero fotoszopa :))

 

0Zv1ARg.jpg


  • 2



#13

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Sam mam dziadka z 1925r. czyli 92 lata. Jednak pic polega na tym, że do 90tki trzymał się mega zdrowo, nagle w ciągu 2 lat wszystko mu nawaliło. Głównie pamięć i siła. Mam babcię też, która ma 84 lata i od 2 lat jak była bardzo zdrowa, nagle straciła słuch. Starość przychodzi nagle, szybko i bez zapowiedzi. W oby przypadkach tak było.


  • 2

#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moja babcia do 88 roku życia też  "dobrze się trzymała", w zasadzie wyglądała tak samo jako 87 latka jak i 60 latka. Przeszła wylew jak miała 86 lat i jak na możliwości chorych na wylew naprawdę świetnie się rehabilitowała. Sama chodziła, dbała o siebie, pełna świadomość .Nastąpiła pełna poprawa w ciągu pół roku.Nagle po 89 roku życia  zaczeły sie problemy z pamięcią , nie rozpoznawała ludzi , nie miała poczucia upływu czasu. Mnie rozpoznawała jako swojego brata (który tak naprawdę zginął pod koniec wojny), Noxylinkę jako przyrodnią młodszą siostrę a mamę(czyli swoja córke) jako... starszą ciotkę. Nie pamiętała, że przed chwilą jadła, nie rozpoznawała własnego mieszkanka. Zmarła w wieku 90 lat w wyniku wypadku.


  • 0



#15

Children of the Sun.
  • Postów: 101
  • Tematów: 38
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tu jak miałem 44 a Noxylinka 43.(ofk zero fotoszopa :))

 

0Zv1ARg.jpg

 

 

Noxili i Noxylinka wyglądają na tym zdjęciu o 10 lat młodziej.

Nie wierzę, że Pani Noxylinka ze zdjęcia ma 43 lata, wygląda mi na lekko po 30 :)


Użytkownik Yen edytował ten post 20.09.2017 - 17:21

  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych