Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicze kręgi w Żelichowie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

szymon2014.
  • Postów: 111
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niebywałego odkrycia w Zachodniopomorskim dokonał motolotniarz. Podczas lotu wypatrzył tajemnicze kręgi w zbożu w Żelichowie. – Oniemiałem. Na zdjęciu na polu jęczmienia widoczne były wyraźne kręgi. Wskoczyłem w samochód i natychmiast pojechałem na pole. Ale chodząc w zbożu, tych kręgów nie mogłem wypatrzyć – mówił "Wyborczej" właściciel pola, który zgodził się wcześniej, by motolotniarze mogli startować z tego miejsca.

Zdaniem naukowców to pozostałości kultury sprzed 7 tys. lat. Niedawno podobne odkryto w okolicy Cedyni. Cytowany przez Wyborczą historyk Marcin Dziewanowski uważa, że to "ślady obserwatorium astronomicznego, które służyło zamieszkującej te tereny tysiące lat temu społeczności". Archeolodzy są podekscytowani znaleziskiem. Już w poniedziałek ruszają z wykopaliskami. – Odkrycie z powietrza to nic dziwnego. Dzisiaj to właśnie zdjęcia lotnicze pomagają archeologom. A o tych kręgach mówimy "rondele” – cytuje gazeta dr Matuszewską.

 

http://natemat.pl/21...-byc-na-miejscu


  • 3

#2

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

krag.jpg

Kręgi mogą być arcyciekawym odkryciem Foto: video TVN24.PL

 

Zdaniem naukowców odkrycie może być naprawdę czymś wielkim. Jeśli potwierdzą się ich hipotezy, mówiące o tym, że kręgi są pozostałościami kultury sprzed 7 tysięcy lat - oznaczałoby to, że mogą być nawet 2 tysiące lat starsze od budowli w Stonehenge.

http://noizz.pl/nauk...ded&position=18


Użytkownik Nick edytował ten post 17.09.2017 - 19:09

  • 1



#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam nadzieję że wyniki badań będą jakoś w cywilizowany sposób udostępniane. W mojej okolicy w latach 90 tych odkryto naprawdę gigantyczny rondel (1ha - chyba najwieksza budowla neolityczna w Polsce) właśnie  z tego okresu. Dokonano wykopalisk.Odkryto między innymi  naszyjnik w kształcie muszli morskiej  występującej tyllko w Atlantyku ) a więc artefakt którego nie powinno byc w tym miejscu( oficjalnie wtedy nie istniała tak dalekosiężna wymiana towarów)i... utajniono wszystkie dane :).  Wycofano opisy z cyfrowych bibliotek a opracowania  są dostepne tylko w czytelniach dla studentów archeologii.

Podobnie  nie da się nic sensownego znaleść o rondelach neolitycznych z Raciborza(nieco młodsza bo ok 4000 lat temu) czy z okolic Biskupina.  Ta rondela jest maleńka więc chyba nie będzie za dużo w niej znalezisk.


  • 0



#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodzi o rondel w Pietrowicach?

http://www.newsweek....,93335,1,1.html


  • 0



#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piotrowice i rondel w Zarzycy.


  • 0



#6

szymon2014.
  • Postów: 111
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mam nadzieję że wyniki badań będą jakoś w cywilizowany sposób udostępniane. W mojej okolicy w latach 90 tych odkryto naprawdę gigantyczny rondel (1ha - chyba najwieksza budowla neolityczna w Polsce) właśnie  z tego okresu. Dokonano wykopalisk.Odkryto między innymi  naszyjnik w kształcie muszli morskiej  występującej tyllko w Atlantyku ) a więc artefakt którego nie powinno byc w tym miejscu( oficjalnie wtedy nie istniała tak dalekosiężna wymiana towarów)i... utajniono wszystkie dane :).  Wycofano opisy z cyfrowych bibliotek a opracowania  są dostepne tylko w czytelniach dla studentów archeologii.

Podobnie  nie da się nic sensownego znaleść o rondelach neolitycznych z Raciborza(nieco młodsza bo ok 4000 lat temu) czy z okolic Biskupina.  Ta rondela jest maleńka więc chyba nie będzie za dużo w niej znalezisk.

 

Trudno mi uwierzyć, że jakieś dane archeologiczne mogą być w Polsce utajniane, czy utrudniany dostęp. Czy chodzi Ci o jakąś konkretnie uczelnię, czy sprawdzałeś też inne?


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych