Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwny krzyż

krzyż

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tadeusz89.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,

 

Jakiś czas temu dostałem od kuzyna taki oto krzyżyk do zawieszenia na łańcuszku. Kuzyn twierdzi, że jest to krzyż bizantyjski i że dostał go lata temu od ciotki, która przywiozła go ze Stambułu. Nie jestem znawcą podobnej symboliki, chciałem się po prostu upewnić czy faktycznie tak jest, a bardzo cenię sobie to forum i ludzi, którzy się tu udzielają. Krzyż wydaje mi się nieco nietypowy, byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł wyjaśnić jego symbolikę.46573526542623535.jpg


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda mi na jakąś wariację na temat krzyża jerozolimskiego z gwiazdkami. Krzyż bizantyjski to po prostu krzyż prawosławny z tą przekrzywioną poprzeczką.

Na końcach ramion są mocno koślawe litery, na pewno widać XC i IC może coś pod spodem, pewnie chodziło o popularny na wschodzie wzór krzyża ze świętą pieczącią, czyli literami IC XC (ichtys Christos) czasem te Ni i KA Tutaj widać lepszy wzór z tymi literami:

http://www.istok.net...d5ec8bc7ed0.jpg


  • 3



#3

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6630
  • Tematów: 765
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Raczej jest to wariacja na temat krzyża greckiego/greckokatolickiego (bez dolnej skośnej poprzeczki - simplex - symbolizującej podnóżek).

 

                                                                       images.jpg

 

                                                                       





#4

Brummbär.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Tak się składa, iż jest to krzyż bizantyjski i jego stworzenie datuję na około 330 r. n.e. Btw. Jest on przeklęty i jeżeli się go nie pozbędziesz za 2 dni to umrzesz.

 

Daruj sobie takie teksty. 

upomnienie.gif

TheToxic


  • -5

#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Idąc tropem przedmówcy znalazłam coś podobnego.

 

https://wolnemedia.n...-dzieje-polski/








Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: krzyż

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych